Charlotte Brontë a Jane Eyre és a Villette előtt rövidebb lélegzetvételű művekkel próbálkozott, költeményeket írt, összesen 200-at élete során. A 13 éves kamaszlány 1829 telén a család otthonának, a Haworth parókián konyhaasztalánál dolgozott a versein. A művek abból a szempontból is érdekesek lehetnek, hogy mit árulnak el a család körülményeiről, hogyan éltek akkoriban.
Kamaszköltő magánkiadása
A szakértők szerint a költeményei sok szempontból hasonlítanak más versekre, valószínűleg a korábban olvasottakat próbálta utánozni, azonban korához és a körülményeihez képest nagyon érett munkáknak tartják őket, a szerző szívét-lelkét beleadta.
Komolyan készült a költői hivatásra, verseinek szereplői pedig gyakran a testvéreivel, Emily-vel, Anne-nel és Branwell-lel közösen kitalált fantáziavilág karakterei voltak. A művek alkalmanként meg is jelentek a saját házi újságjukban.
A szerző emellett miniatűr könyveket is készített házilag.
Összesen 6 ilyen pici kötetről tudunk, amelyeknél nyilvánvalóan az volt a cél, hogy minél jobban hasonlítsanak egy valódi könyvhöz.
Készített hozzájuk fedőlapot, borítót és folyóírás helyett a nyomtatott betűket utánozó írással kerültek bele a művek. Ez azonban nem jelentette azt, hogy Charlotte Brontë feláldozta volna a minőséget az esztétikum oltárán, ahol szükségét érezte, a könyvben is belejavított a versekbe. Ezzel bepillantást engedett a munkafolyamatába is.

Az A Book of Rhymes (a szó szerinti fordítás szerint: Rímek Könyve) címet viselő gyűjteményről a nővérek más hasonló kis köteteivel együtt a testvérek életrajzát megíró Elizabeth Gaskell is tett említést.
A könyvecskét az írónő férjének, Arthur Nichollsnak 1906-ban bekövetkezett halála után a férfi családja 1914-ben eladta.
Az egyik első tulaj még mindössze 34 fontért hozzájutott az irodalmi ritkasághoz, ami két évvel később már 520 dollárért cserélt gazdát egy New York-i árverésen, majd nyomaveszett. Feltehetően egy magángyűjtemény részeként a családon belül öröklődött, és nem került ki a műtárgypiacra. Egészen 2022-ig, amikor ismét New York-ban kínálták eladásra az New York International Antiquarian Book Fair könyvvásáron.
Itt vásárolta meg az írónő hagyatékát védő Friends of the National Libraries for the Brontë Society, hogy a haworthi Brontë Parsonage Museumban kiállíthassák. Majd egy kiadónak felajánlották a lehetőséget, hogy az eredeti kisalakú könyvhöz hasonló kötetként megjelentesse, az előszót pedig Patti Smith írta hozzá.
J. H. Thompson: Charlotte Bronte arcképe - Brontë Parsonage Museum/wikipedia