Mindössze 13 éves volt Charlotte Brontë, amikor 1829-ben papírra vetette verseit, egészen pontosan tízet, amelyek végül soha nem jelentek meg nyomtatásban. A zsengéket egy apró, játékkártyánál kisebb füzetbe jegyezte le, amely most visszatér a nővérek egykori otthonába, a nyugat-yorkshire-i plébániára. Sokáig elveszettnek hitték, majd a múlt héten New Yorkban 1,25 millió dollárért vették meg a haworth-i Brontë Plébániamúzeum számára, és az esetről beszámoló Guardian szerint a méretét tekintetbe véve (10x6 cm) a valaha eladott legértékesebb irodalmi kéziratnak számít.
A parányi kötet egyike azon „kis könyveknek”, amelyeket Charlotte és testvérei gyerekkorukban írtak - szakértők szerint ezek egyértelmű bizonyítékai a testvérek kreativitásának és elképesztő tehetségének. Ann Dinsdale, a múzeum kurátora emlékeztetett rá, hogy noha elsősorban a regényei után ismerjük (csak néhány cím: Jane Eyre, Villette, A lowoodi árva, Shirley), Charlotte Brontë eredetileg költő akart lenni. El is küldte néhány versét Robert Southey koszorús költőnek, aki viszont lebeszélte az irodalmi pályáról.
Geordie Greig, a Nemzeti Könyvtárak Barátai (FNL) nevű szervezet elnöke szerint csupán két hetük volt, hogy összegyűjtsék a kézirat megvásárlásához szükséges összeget, de szerintük a könyvecske megvétele óriási nyereség Nagy-Britannia számára: „Ennek az irodalmi kincsnek a visszajuttatása a Brontë Plébániára, oda, ahol annak idején írták, fontos a tudósok és az egyik legnagyszerűbb női írónkat tanulmányozó diákok számára”.