2021-ben jelent meg az első olyan kiadvány ebben az együttműködésben, melyhez kifejezetten a szerzői életműbe való bevezetésként válogatott szövegeket kötetbe a Jelenkor Kiadó. Így adták közre Mészöly Miklós születésének 100. évfordulóján a Nem felelt meg neki, majd tavaly Nemes Nagy Ágnes születésének centenáriumára a Szilánkos fényjelek és Nádas Péter 80. születésnapjára a Berlini szürke című könyveket. Alig pár hét alatt fogyott el mindhárom, melyek közül egyik sem került kereskedelmi forgalomba.
A most megjelenő Borbély Szilárd-kötet, az Egyre rövidebb szavak is egy évfordulóhoz kapcsolódik, hiszen a tragikusan korán, 2014-ben elhunyt szerző idén november 1-jén ünnepelné 60. születésnapját. A szövegeket Schein Gábor válogatta. A közel 100 oldalnyi lírai és prózai szövegrészlet ugyan nem öleli fel a teljes Borbély Szilárd-életművet, mégis átfogó képet nyújt róla. Szándéka szerint kihívó és izgalmas bevezetést kínál a fiatal olvasóknak. A könyvet a Libri Könyvesboltokban találják meg a fiatalok – a készlet erejéig.f
Visszapillantó rovatunkban a tíz évvel ezelőtti, év végi listánk köteteiből szemezgetünk, és megnézzük, mi történt a könyvekkel az elmúlt évtizedben. 2013-ban Borbély Szilárd regénye, a Nincstelenek - Már elment a Mesijás? állt a lista élén. A szerző sajnos ma már nincs közöttünk, így a Jelenkor Kiadónál megjelenő életműkiadás szerkesztőjét, Nagy Boglárkát kérdeztük arról, mit jelent számára ez a mai napig megrendítő és letaglózó szöveg, mit gondol a kánonban elfoglalt helyéről, és milyen ajánlót írna a regényhez ma. Fotó: Valuska Gábor
A Jelenkor Kiadó 2021 februárjától gondozza Borbély Szilárd, író, irodalomtörténész életművét. Az azóta eltelt évek alatt megjelent a szerző két regénye – a Nincstelenek és a hagyatékából származó, befejezetlenül maradt Kafka fia, valamint három verseskötete, a posztumusz Bukolikatájban, a Halotti Pompa és A Testhez. 2024-ben újabb könyvvel bővül az életműsorozat, februárban kerül a könyvesboltokba az Árnyképrajzoló és egyéb prózai írások.