A Heart Lamp című kötet 12 novellát tartalmaz, amelyek 1990-2023 jelentek meg kannada nyelven. Ezekben Banu Mushtaq az mutatja be, hogy élnek a lányok és asszonyok Dél-India patriarchális közösségeiben. Mushtaq évtizedek óta harcol aktivistaként a női jogokért, a kaszton alapuló és a vallási elnyomás minden formája ellen. A Heart Lamp az első angol nyelven megjelent könyve. A könyv pedig az első kannada nyelvű Booker-díjas.
A zsűri elnökének méltatása szerint ez volt az a könyv, amit a zsűri tagjai egyöntetűen szerettek rögtön az első perctől. „A Heart Lamp valami teljesen új az angol olvasók számára. Ezek a gyönyörű, mozgalmas, életigenlő történetek Kannadából, más nyelvek és dialektusok rendkívüli társadalmi-politikai gazdagságával átszőve. A történetek beszélnek a nők életéről, reproduktív jogokról, hitről, kasztokról, hatalomról és elnyomásról."
„Ez a könyv abból a meggyőződésből született, hogy egyetlen történet sem lehet túl apró, az emberi tapasztalat szövetében minden szál ugyanolyan fontos, mint az egész minta
– mondta köszönőbeszédében a díj átvételekor. Egy olyan világban, ami sokszor próbál meg elválsztani minket egymástól az irodalom marad a megszentelt helyek egyike, ahol még bepillanthatunk egymás gondolataiba, ha csupán néhány oldal erejéig is."
Banu Mushtaq a dél-indiai Karnátaka államban él és dolgozik, ennek a nyelvén, kannada nyelven írja történeteit. Ez egyike India 22 hivatalos nyelvének, amelyet mintegy 44 millióan beszélnek. Az 1970-es évek óta foglalkozik aktivista munkájához kapcsolódva írással is. Egyike a csekély számú női dalit és muszlim íróknak Dél-Indiában, akik kritikusan viszonyulnak a kasztrendszerhez. Mushtaq a női jogokért, a kaszt és vallási elnyomás ellen harcol. Írásaiban is a családokban és a közösségekben tapasztalat feszültségeket örökíti meg, amikkel aktivista munkája közben találkozik.
A könyv fordítója, Deepa Bhasthi szintén Dél-Indiában él. Banu Mushtaq novelláiért már elnyerte az angol PEN Klub fordítói díját is. A Heart Lamp angolra ültetéséről azt mondta, olyan volt, mintha akcentussal kellene fordítania. Ő maga is elsőnek számít a díj történetáben: az első indiai fordító, aki megkapta az elsimerést.
(A Booker-díj hivatalos oldala, BBC)
A Heart Lamp szerzője és fordítója, Banu Mushtaq és Deepa Bhasthi - fotó: David Parry for the Booker Prize Foundation