November 19-én jelenik meg Bill Clinton Citizen című memoárja, amelyben a volt elnök elismeri, hogy személyesen sohasem kért bocsánatot Monica Lewinskytől. Clinton kezdetben tagadta az akkor még csak 22 éves alkalmazottjával folytatott viszonyát, később azonban fény derült a részletekre, és az ügy máig emlegetett politikai botránnyá fajult.
Lewinsky 1999-ben megjelent könyvében (Monica's Story) számolt be az őt ért meghurcoltatásról,
ma pedig már zaklatásellenes aktivista, nyilvános beszédeket tart.
De hogyan gondol vissza a történtekre a 78 éves Clinton?
Váratlan felelősségre vonás
A Guardian már a megjelenés előtt megszerezte a volt elnök friss könyvét, melyben Clinton felidéz egy kellemetlenre sikerült 2018-as interjút. A Today című műsorban eredetileg a James Patterson thrilleríróval közösen jegyzett regényéről kellett volna elsősorban beszélnie, Craig Melvin műsorvezető azonban a metoo-mozgalomra hivatkozva rákérdezett: ha ma kerülne nyilvánosságra a szexbotrány, lemondana-e.
Clinton nemmel felelt – kiállva a felelősségre vonás jogtalansága miatt –, mire Melvin felrótta neki, hogy állítólag sosem kért személyesen bocsánatot Lewinskytől. „Küzdöttem, hogy megfékezzem a frusztrációmat, miközben azt válaszoltam, hogy bár négyszemközt nem beszéltem vele, nyilvánosan több alkalommal is elmondtam, hogy sajnálom” – írja a volt elnök a Citizen lapjain.
#MeToo
„Monica jó és hasznos munkát végzett az elmúlt néhány évben a zaklatás elleni kampányában, amivel elnyerte a megérdemelt elismerést mind az Egyesült Államokban, mind külföldön. Csak a legjobbakat kívánom neki” – állítja a könyvben.
A Today riporterének viszont még odaszúr egyet:
„[Melvin] alig volt tizenéves, amikor mindez megtörtént, és valószínűleg nem tájékoztatták megfelelően”.
A metoo-botrány nem akadályozta meg Clintont abban, hogy a Fehér Házért folytatott versenyben a demokrata Kamala Harris mellett kampányoljon, aki azonban végül alulmaradt Donald Trumppal szemben – csakúgy, mint 2016-ban Hillary Clinton.
Fotók: Penguin Random House, Wikipédia