Elkészült a Barokk Femina első előzetese. Lichter Péter azt írta a Facebook-oldalán, hogy ez lesz a második verseskötet-adaptációja, de az első egészestés, egyúttal köszönetet mondott a szerzőnek, Nemes Z. Máriónak a szövegért, ami – ahogy fogalmazott ¬ sikeresen felébresztette a benne szunnyadó DADAGÉPET. Lichter szerint a filmet a szóródás és a konvergencia jegyében fogják bemutatni: első körben (nyár közepén-végén) egy 10 részes minisorozatként, majd ősszel mozifilmként, installációként és performanszként is.
Barokk Femina (2020) trailer No.1 from Péter Lichter on Vimeo.
Lichter korábban a Jelenkornak azt nyilatkozta, hogy a karantén első hetében kezdett el dolgozni a projekten: „Úgy fest, ez a munkám lesz az eddigi legradikálisabb, legöntörvényűbb: ez tudom, elég fenyegetően hangzik, de Márió szövegei mindig olyan elementáris erővel hatnak rám, hogy úgy érzem, árulás lenne magammal (és a szöveggel) szemben, ha nem mennék el a falig”.
Nemes Z. Márió 2019-ben megjelent kötete verses napló, amelyben a személyes tapasztalatok és érzések a társadalmi, politikai közegtől elválaszthatatlanul jelennek meg. A Barokk Femina a 2006-os őszi eseményekre tekint vissza, és egy sajátos, disztópikus nyelvezettel, apokaliptikus képekben beszél a mai Magyarországról, amelynek „egyik fundamentális mozzanata a HAZUGSÁG”. (Olvass bele ITT)
A szerző korábban azt mondta nekünk, hogy 2006 azért volt fontos számára, mert akkor tudatosult benne először, hogy társas lény, hogy társadalomban él: „Ugyanakkor ez a társadalmi-politikai tapasztalat a hiperkáosz tapasztalata is volt egyben. Egy másik generáció számára talán a rendszerváltás lehetett ilyen nagy meghatározó élmény, mely – így képzelem – a társadalmi logosz önmagára ébredéseként, értelemmel kecsegtető horizontként válhatott euforikussá és közösségivé sokak számára. Az én eufóriám a kollektív és személyes pszichózis FORRADALMI eseménye volt. Nem vettem részt utcai történésekben, semmi ilyesmi, csak hirtelen felébredtem magamból egy olyan világba, aminek semmi értelme nem volt, és efölött hisztérikusan dühöngött vagy ujjongott. Ez a skizoid szükségállapot nyilván fenségesnek is tűnhetett, csak hát ez a fenséges önmagát zabálta fel. Pontosabban máig zabálja, mert 2006 nem ért véget.”