Obama tényleg elolvassa azokat a könyveket, amiket ajánlani szokott?

A címben feltett kérdésre az Esquire magazin újságírója keresett választ, oknyomozása közben kiadói embereket, a volt amerikai elnök egykori munkatársait és írókat is megszólaltatott.

ro | 2023. április 11. |

Barack Obama könyves listájára felkerülni valószínűleg minden könyvkiadó álma. A volt amerikai elnök rendszeresen közzéteszi, miket szokott olvasni (ezekről általában mi is beszámolunk, például ITT meg ITT), a lista pedig példátlan publicitást ad az egyes könyveknek és szerzőknek, ami az eladási számokban is megmutatkozik. De vajon az exelnök tényleg olvasta is a listázott könyveket, vagy egy szakértői csapat állítja rendszerint össze neki? Az Esquire újságírója hosszú cikket szentelt annak, hogy megválaszolja a kérdést, ami csak elsőre tűnhet trollkodásnak, de itt vitán felül egy olyan jelenségről van szó, ami masszívan kihat az eladásokra, és az olvasók meg a kiadók is izgatottan várják, kiket, miket választott kedvencnek az adott évben Obama.

A szkeptikusok szerint ugyanakkor kizárt, hogy az egykori amerikai elnök egymaga választotta volna ki a listáján szereplő olvasmányokat. Grace Astrove bookstagrammer szerint Obama biztosan sokat olvas, de a politikus sűrű beosztása miatt elképzelhetőbbnek tartja, hogy a csapata állít össze neki egy listát, és erről választja ki a volt elnök azokat a könyveket, amelyek az általa fontosnak tartott témáknak, trendeknek megfelelnek. Persze mindez pusztán feltételezés, de ha egy pillanatig igaznak fogadjuk el, akkor adódik az újabb kérdés: kinek van befolyása arra, hogy mi kerülhet fel a listára? A lap által megkeresett kiadók állítják, hogy részükről nem történt ilyen. A Random House részéről (ez a kiadó adja ki Obama könyveit is) Carisa Hays alelnök például azt mondta, hogy a listán megjelenő kötetek a volt elnök ízlését tükrözik, és kiadóként nem gyakorolnak rá befolyást.

Mindez persze nem zárja ki, hogy a kiadók és munkatársai ne ajánljanak az elnök figyelmébe könyveket, Obama egykori vezető tanácsadója, Eric Schultz viszont azt mondta, hogy ezek a megkeresések, emailek egyáltalán nem játszanak semmiféle szerepet a lista kialakulásában. Közölte, hogy azt teljes mértékben Obama alakítja, nem pedig a stábja. A lista sokszínűsége szerinte csak azt mutatja, hogy ilyen a volt elnök ízlése, és tényleg azt tükrözi, hogy Obama nagyon sokféle könyvet olvas.

A lap megszólaltatott néhány szerzőt, akiknek a könyve felkerült az elnöki olvasmánylistára. Rumaan Alam (World Behind című regénye a 2021-es nyári listán szerepelt) például azt mesélte, hogy először hitetlenkedve fogadta a hírt: épp a gyerekeivel strandolt, amikor egy barátja gratuláló üzenetet küldött neki, és elsőre azt sem tudta, miről van szó, de összességében csodálatos meglepetésként élte meg, hogy felkerült Obama könyves listájára.

Az emberekben a fentiektől függetlenül mindig ott a kisördög, hogy bokros elnöki teendői mellett Obama mégis hogyan szakított időt az olvasásra. Eric Schultz viszont azt mondja, hogy Obama mindig talált időt az olvasásra, hiszen szükségesnek tartja, és mindig úgy alakította a teendőit, hogy bele tudja illeszteni az olvasást. Az exelnök még 2017-ben adott interjút a New York Times akkori vezető könyvkritikusának, Michiko Kakutaninak, és akkor mesélt arról, hogy kiskorában is szeretett olvasni, és főiskolásként fedezte fel újra magának az olvasást és az írást, ezek a tevékenységek pedig lehetővé tették számára azt is, hogy újraépítse magát. Schultz Obamát történetmesélőként jellemezte, aki nagy súlyt fektet arra, hogy az általa kiválasztott szerzők és művészek hogyan mesélik el a történeteiket a könyveken, a zenén, a filmen keresztül. "Különösen nagyra értékeli azokat a történeteket, amelyek eszményeinket, reményeinket, álmainkat, kihívásainkat, lehetőségeinket tükrözik" - mondta.

Mindenesetre még a kétkedők is elismeréssel beszélnek a volt elnök hatásáról, hiszen pusztán azzal, hogy rendszeresen megosztja a listáját, rengeteget tesz az olvasás népszerűsítéséért.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Michelle Obama kötésről, csalódásokról és a magassága miatti öntudatról is ír új könyvében

Michelle Obama egy kötetben most arra nézve ad gyakorlati tippeket, tanácsokat, hogyan lehet átvészelni életünk bizonytalan időszakait, és természetesen a saját életéből is megoszt történeteket. A Guardian öt pontban szedte össze, milyen újdonságokat tanultak a kötetből az egykori First Ladyről.

...

Barack Obama ezeket a könyveket ajánlja az idei nyárra

Megérkezett a volt amerikai elnök szokásos nyári könyvajánlója, érdemes végigböngészni, mik voltak az idén Obama kedvencei. 

...

Barack Obama Franzent és Ishigurót is olvasott 2021-ben

Már hagyománynak számít, hogy az év utolsó napjaiban Barack Obama megosztja, mik voltak számára a legmeghatározóbb könyvek. 

Kiemeltek
...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Olvass!
...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

Az első szerelem még a gyilkosságnál is erősebb – Olvass bele Clare Leslie Hall romantikus regényébe!

Kártyavárként dől össze Beth világa, amikor a semmiből újra megjelenik az első szerelme. 

...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!