Az OSZK elkezdi archiválni a kárpátaljai magyar digitális tartalmakat

Az Országos Széchényi Könyvtár elkezdte összegyűjteni és archiválni Kárpátalja magyar vagy magyar vonatkozású internetes tartalmait. A munkához az olvasók segítségét is kérik.

fk | 2022. március 10. |

„A február végén kitört orosz-ukrán konfliktus, mint háborús fenyegetettség nemcsak a polgárok hétköznapi életét veszélyezteti, hanem mindennapjaink kultúráját, beleértve a digitális alapú kultúrát is, melynek hosszú távú megmaradása kiszámíthatatlan” – írta közleményében tegnap az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK). Felhívásukban hangsúlyozták, hogy jelen helyzetben kiemelt feladatuknak tekintik Kárpátalja magyar vagy magyar vonatkozású internetes, digitális jelenének gyűjtését és megőrzését.

A megőrzéshez az intézmény az olvasók segítségét kérte, a következőket írták: „Bár munkatársaink folyamatosan próbálják feltárni a vonatkozó webtartalmakat, ennek sokfélesége és változékonysága megnehezíti a munkát és felértékeli a közvetlen ismeret és a helyi beágyazottság előnyét. Ezért azt szeretnénk kérni, hogy lehetősége szerint segítse munkánkat kárpátaljai magyar webtartalom ajánlásával!”

Az OSZK által már ismert webhelyek az alábbi táblázatban nézhetők meg.   A magyar vagy magyar vonatkozású kárpátaljai webhelyek címét, vagy egyedi digitális dokumentumok URL címét a mia@mek.oszk.hu postafiókba lehet elküldeni az OSZK Webarchívum munkatársainak.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Rózsa Dávid: Magyarország könyvtárai kreatív módon reagálnak a veszélyhelyzetre

A járványhelyzet okozta ideiglenes lezárások időszakában kreatív megoldásokkal, technológiai innovációkkal jutottak el olvasóikhoz a hazai könyvtárak. Többek között erről mesélt Rózsa Dávid, aki tavaly március óta az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója. Interjú. 

...
Hírek

Dokumentumfilm készült az első magyar nyelvű szövegemlékről

„Látjátok feleim..."? címmel az első magyar nyelvű szövegemlékről és díszmásolatáról készített dokumentumfilmet az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK). Az alkotást a magyar kultúra napján, január 22-én, szombaton 21 órakor mutatja be az M5.

...
Hírek

Babits hagyatékából újabb levelek kerültek be a Nemzeti Könyvtár digitális tárába

A jogörökösök hozzájárulásának köszönhetően Babits Mihály hagyatékából immár Dienes Pál, Valéria és Gedeon összesen mintegy hetven levele is elolvasható a COPIA. Digitalizált Kéziratok adatbázisban

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

A hét könyve
Kritika
Jesmyn Ward rabszolgalányról szóló története a test nyelvén mesél pokoljárásról és felemelkedésről
...
Nagy

Gimesi Dóra: Kelenföldi álmok [A mi utcánk]

A mi utcánk a mi életterünk: ezt mutatta be május 4-én öt kortárs író négy képzőművész, három zenész és közel egy tucat színész a Gárdonyi téren. Olvasd el Gimesi Dóra írását!

...

Kerber Balázs: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent (podcast)

...

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Kívülállóként néztem a fájdalmaimra

...

Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire? (podcast)