Korábban már beszámoltunk róla, hogy idén új online tartalomszolgáltatással jelentkezett az Országos Széchényi Könyvtár, aminek köszönhetően a Babits-Török házaspár monumentális hagyatéka is elérhetővé válik. A költő halálának 80. évfordulója alkalmából indult el a nemzeti könyvtár kézirattári gyűjtőoldala, a Copia, amely a Babits-projekt első ütemében a 6700 darabos levélhagyaték teljes körű feldolgozására és a közkincskörbe tartozó, csaknem 2500 dokumentum online közreadására vállalkozott - ez itt érhető el.

A járványhelyzet okozta ideiglenes lezárások időszakában kreatív megoldásokkal, technológiai innovációkkal jutottak el olvasóikhoz a hazai könyvtárak, amelyek több mint kilencven százaléka újranyitott 2021 májusában. Többek között erről mesélt Rózsa Dávid, aki tavaly március óta az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója. Nagyinterjúnkban szó esett még a Könyvtári Intézet könyvtárakat támogató munkájáról, a nemzeti könyvtárban végrehajtott fejlesztésekről, a nagyszabású digitalizálási, webarchiválási és tartalomszolgáltatási projektekről, az újraindításról, az intézmény székhelyén és zirci műemlékkönyvtárában zajló felújításokról, végül az épülőfélben lévő hatalmas piliscsabai archivális raktárról és a majdani költözésről.
Nyitókép: Rózsa Dávid - Fotó: Rózsa Ádám
Tovább olvasokA nemzeti könyvtár blogján most arról lehet olvasni, hogy jogörökösök hozzájárulásának köszönhetően Babits Mihály hagyatékából immár Dienes Pál, Valéria és Gedeon összesen mintegy hetven levele is elolvasható a COPIA. Digitalizált Kéziratok adatbázisban. „A tokaji-debreceni eredetű Dienes család tagjaitól mintegy hetven levél található Babits Mihály és Török Sophie hagyatékában” – írják a bejegyzésben. A posztból az is kiderül, hogy Babitsék a legközelebb Dienes Valériához álltak a családból, aki matematikát, filozófiát, zenét, majd később mozgásművészetet tanult, és aki Henri Bergson munkásságával is foglalkozott.
Az oldalon most két különleges levelet is kiemeltek a hagyatékból. Az egyiket Dienes Valéria írta Babits Ildikónak, a másik Babits Mihály képeslapja, amelyet húgának küldött el. Ezeket ITT lehet megnézni.