Az amszterdami Anne Frank Ház és a Janus Pannonius Múzeum együttműködésének eredményeként egy hónapig Pécsett látható Anne Frank naplója és jegyzetfüzetei. A január 17-én nyíló kiállítás a tizenéveseket célozza meg, hogy egy kortársuk szemén keresztül ismerkedjenek meg a korral és az eseményekkel.
Történelem emberközelben
Anne Frank egy átlagos kamaszlány volt, aki a tizenévesek hétköznapi életét élte egészen 1942-ig, amikor a családja bujkálni kényszerült a Hollandiát megszálló nácik elől. A háború és a kényszerű összezártság mindennapjait vetette papírra naplójában, melyet a tizenéveseket foglalkoztató szokásos témák váltogatnak. Talán éppen ez a hétköznapiság teszi megközelíthetővé a naplót majd nyolcvan évvel a megjelenése után is. (Itt írtunk a naplóból készült képregényről is.)
A vándorkiállítás Anne Frank életén keresztül mutat be egy kort és az ahhoz kapcsolódó eseményeket. A naplója segítségével az európai zsidóság, köztük a pécsi zsidóság története is láthatóbbá válik, hiszen az üldöztetésének ugyanaz a vak gyűlölet és diszkrimináció az alapja minden országban. (Itt olvashatsz bele a könyvbe, ami a családjuk életét mutatja be.)
A kiállítás különlegessége, hogy Anne történetéből továbblép a jelenkorba, kortárs párhuzamokat von a történelmi alapanyaggal. A lány hármas, német-holland-zsidó identitását alapul véve beszél az identitások sokszínűségéréről, rávilágít a sztereotípiák szerepére és az azokra épülő előítéletekre, melyek könnyen vezethetnek negatív megkülönböztetéshez és kirekesztéshez napjainkban is.
Az Anne Frank Ház vándorkiállításának tizenéveseket célzó oktatási koncepciója és egyedisége, hogy a kortársak szólnak kortársaikhoz.
A diákok a kiállítás főszereplőjével és a történelmi háttérrel ismerkedhetnek meg részletesen, emellett körüljárják az identitás, a sztereotípia és a diszkrimináció fogalmait, foglalkoznak az emberi jogokkal. Az Anne Frank Ház tréningjén felkészített diák tárlatvezetőkkel a múzeum által közölt időpontokban lehet majd találkozni (amelyre egyéni látogatók és iskolai csoportok is jelentkezhetnek).
A Ha az lehetek, aki vagyok – Anne Frank élete című vándorkiállítás a pécsi JPM Csontváry Múzeum földszinti terében, 2025. január 17-től február 22-ig tekinthető meg, hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig.