Miközben Chris Atkins börtönbüntetését töltötte, azt tapasztalta, hogy nagyon nehéz hozzáférni rabként a könyvekhez – arról pedig mi is írtunk már, hogy az olvasás a túlélés eszköze a fogvatartottak számára. A férfinak egy a közösségi médiában látott poszt adta meg a kezdőlökést egy program elindításához, melynek keretében mára már 150 000 könyvet adományoztak az angol börtönöknek.
A brit Igazságügyi Minisztériummal közösen működtetett Bang Up Books elnevezésű börtönkönyv-projekt alapítója most egy olyan antológia szerkesztésén dolgozik, mely volt és jelenlegi rabok, valamint családtagjaik írásait tartalmazza majd.
Személyes tapasztalatok
Atkinst adócsalásért ítélték öt évre, melyből két és fél évet le is ült. Ekkor tapasztalta meg, mennyire alulfinanszírozottak a börtönök,
ahol szinte minden működésképtelen volt, különösen a könyvtárak.
Ő maga egyébként 2019-ben szabadult, és a börtönrendszerben szerzett tapasztalatairól könyvet is írt A Bit of a Stretch (kb. Egy kis túlzás) címmel. 2020-ban, a világjárvány megjelenésekor látott egy bejegyzést az X-en a pentonville-i börtönből, amelyben könyvadományokat kértek a fogvatartottaknak, akik a pandémia miatt a szokásosnál is elszigeteltebbé váltak.
Atkins beszélt arról, hogy ezt a legkeményebb időszakot ő éppen megúszta, de nagyon rosszul érezte magát a rabok miatt, és mivel dokumentumfilmesként és újságíróként sok embert ismert, akik könyveket adományozhattak, megkereste őket, és leadta az összegyűjtött köteteket a pentonville-i börtönben. Mivel a járvány idején sokan nem jártak dolgozni, volt segítsége, amikor más börtönökbe is elkezdett könyveket szállítani.
Az állam is beszállt
A projekt nagyobb méreteket öltött, amikor a brit Igazságügyi Minisztérium megkereste őt, miután látta a munkát, és felajánlotta, hogy támogatja a programot. Lord James Timpson, a büntetésvégrehajtási intézményekért, a feltételes szabadlábra helyezésért és a próbaidőért felelős jelenlegi miniszter is segített Atkinsnek azzal, hogy
egy furgont küldött a könyvek szállításához.
Az alapító a programot Laura Suggitttal vezeti, aki korábban a Védelmi Minisztériumnak és az Igazságügyi Minisztériumnak dolgozott, és segített a rendszer létrehozásában. Ma már több, mint 100 börtönbe szállítanak könyveket, szinte ipari mennyiségben, köszönhetően annak, hogy kiadók, ügynökségek és írók is támogatják a kezdeményezést.
View this post on Instagram
Pozitív visszajelzések
A könyvek nagy részét a börtönök könyvtáraiban helyezték el, de a járvány idején a tisztek közvetlenül a fogvatartottaknak osztották ki a könyveket. Néhány könyvet pedig egyenesen arra tartanak fenn, hogy a frissen érkezett raboknak adják őket, hiszen a tapasztalat szerint ez
a börtönévek egyik legstesszesebb időszaka,
amikor arra van szükség, hogy valami megnyugtassa és elvonja az elítéltek figyelmét.
A rendszer rendkívül jó visszajelzéseket kapott a raboktól, egyikük pedig a szabadulása óta a projekt érdekképviseleti munkáját végzi. Ő például úgy tudott megbirkózni a feszültséggel, hogy minden nap olvasott. Atkinsnek elmondta, hogy
164 könyvet (nagyrészt fantasyt) olvasott végig a börtönben,
többet, mint korábban egész életében.
A programot a rabok mellett a börtönök vezetői is üdvözölték. Az egyik börtönlelkész például levélben osztotta meg Atkinsszel, hogy a könyveknek milyen pozitív hatása van a börtönben élők életére, és milyen jó látni, amikor olvasnak.
Nyitókép: Pexels