150 ezer könyvet szerzett börtönök könyvtárainak egy volt rab

150 ezer könyvet szerzett börtönök könyvtárainak egy volt rab

Egy korábbi fogvatartott kezdeményezése nyomán már 150 ezer könyv jutott el az Egyesült Királyság különböző börtöneibe. 

ko | 2024. július 30. |

Miközben Chris Atkins börtönbüntetését töltötte, azt tapasztalta, hogy nagyon nehéz hozzáférni rabként a könyvekhez – arról pedig mi is írtunk már, hogy az olvasás a túlélés eszköze a fogvatartottak számára. A férfinak egy a közösségi médiában látott poszt adta meg a kezdőlökést egy program elindításához, melynek keretében mára már 150 000 könyvet adományoztak az angol börtönöknek. 

A brit Igazságügyi Minisztériummal közösen működtetett Bang Up Books elnevezésű börtönkönyv-projekt alapítója most egy olyan antológia szerkesztésén dolgozik, mely volt és jelenlegi rabok, valamint családtagjaik írásait tartalmazza majd. 

Személyes tapasztalatok

Atkinst adócsalásért ítélték öt évre, melyből két és fél évet le is ült. Ekkor tapasztalta meg, mennyire alulfinanszírozottak a börtönök,

ahol szinte minden működésképtelen volt, különösen a könyvtárak.  

Ő maga egyébként 2019-ben szabadult, és a börtönrendszerben szerzett tapasztalatairól könyvet is írt A Bit of a Stretch (kb. Egy kis túlzás) címmel. 2020-ban, a világjárvány megjelenésekor látott egy bejegyzést az X-en a pentonville-i börtönből, amelyben könyvadományokat kértek a fogvatartottaknak, akik a pandémia miatt a szokásosnál is elszigeteltebbé váltak.

Atkins beszélt arról, hogy ezt a legkeményebb időszakot ő éppen megúszta, de nagyon rosszul érezte magát a rabok miatt, és mivel dokumentumfilmesként és újságíróként sok embert ismert, akik könyveket adományozhattak, megkereste őket, és leadta az összegyűjtött köteteket a pentonville-i börtönben. Mivel a járvány idején sokan nem jártak dolgozni, volt segítsége, amikor más börtönökbe is elkezdett könyveket szállítani.

Az állam is beszállt

A projekt nagyobb méreteket öltött, amikor a brit Igazságügyi Minisztérium megkereste őt, miután látta a munkát, és felajánlotta, hogy támogatja a programot. Lord James Timpson, a büntetésvégrehajtási intézményekért, a feltételes szabadlábra helyezésért és a próbaidőért felelős jelenlegi miniszter is segített Atkinsnek azzal, hogy

egy furgont küldött a könyvek szállításához. 

Az alapító a programot Laura Suggitttal vezeti, aki korábban a Védelmi Minisztériumnak és az Igazságügyi Minisztériumnak dolgozott, és segített a rendszer létrehozásában. Ma már több, mint 100 börtönbe szállítanak könyveket, szinte ipari mennyiségben, köszönhetően annak, hogy kiadók, ügynökségek és írók is támogatják a kezdeményezést. 

View this post on Instagram

A post shared by Chris Atkins (@scatatkins)

Pozitív visszajelzések

A könyvek nagy részét a börtönök könyvtáraiban helyezték el, de a járvány idején a tisztek közvetlenül a fogvatartottaknak osztották ki a könyveket. Néhány könyvet pedig egyenesen arra tartanak fenn, hogy a frissen érkezett raboknak adják őket, hiszen a tapasztalat szerint ez

a börtönévek egyik legstesszesebb időszaka,

amikor arra van szükség, hogy valami megnyugtassa és elvonja az elítéltek figyelmét. 

A rendszer rendkívül jó visszajelzéseket kapott a raboktól, egyikük pedig a szabadulása óta a projekt érdekképviseleti munkáját végzi. Ő például úgy tudott megbirkózni a feszültséggel, hogy minden nap olvasott. Atkinsnek elmondta, hogy

164 könyvet (nagyrészt fantasyt) olvasott végig a börtönben,

többet, mint korábban egész életében. 

A programot a rabok mellett a börtönök vezetői is üdvözölték. Az egyik börtönlelkész például levélben osztotta meg Atkinsszel, hogy a könyveknek milyen pozitív hatása van a börtönben élők életére, és milyen jó látni, amikor olvasnak.

(The Bookseller)

Nyitókép: Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Miért az olvasás a túlélés eszköze a börtönben?

A börtönök könyvtárai sok fogvatartottnak nyújtanak elfoglaltságot és szórakozást, de fontos szerepük van a kapcsolatok építésében és a szabadulás utáni visszailleszkedésben is.

...

Navalnij a börtönből: A napom nagy részét könyvvel a kezemben töltöm

Fél évvel a halála előtt, az orosz emigráns író, Borisz Akunyin kérdéseire válaszolva Navalnij a hazájához fűzött reményeiről, a családja és az irodalom iránti szeretetéről, valamint a gondolkodását formáló elvekről is írt.

...

Az orosz börtönökben a Biblia a legnépszerűbb olvasmány

Az orosz börtönök fogvatartottjai leginkább vallásos irodalmat olvasnak. 

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.