Az Alice Csodaországban-szindróma egy valóságban is létező betegség

Az Alice Csodaországban-szindróma egy valóságban is létező betegség

Lewis Carroll világhírű története, az Alice Csodaországban nemcsak egy sokak által kedvelt gyerekkönyv, hanem egy betegség tünetegyüttesének lenyomata is. A szindróma egy olyan idegrendszeri állapotot eredményez, amely során megváltozik az ember észlelése és érzékelése.

fk | 2021. szeptember 16. |

Lewis Caroll 1865-ös könyve után kapta a nevét az Alice Csodaországban-szindróma (AIWS), amely képzavarokat, hallucinációkat, az érzékelés megváltozását tudja okozni. A rendellenességre Todd-szindrómaként is szoktak hivatkozni, mert először egy John Todd nevű pszichiáter írta le a jelenséget 1955-ben. Az orvos akkor arról számolt be, hogy a betegei bizonyos tárgyakat nagyobbnak, másokat pedig kisebbnek látnak a valós méretüknél, így azok az emberek, akik ettől szenvednek, hasonló kihívásokat élnek meg, mint Alice, aki körül folyamatosan változik a terek és a tárgyak nagysága.

Todd azt is felvetette, hogy elképzelhető, maga a szerző is ebben a szindrómában szenvedett és ez ihlette a történetet. Azt lehet tudni, hogy Lewis Carrollnak olykor erős migrénjei voltak, amelyek hallucinációkkal is jártak. Az Alice Csodaországban-szindrómának manapság mindenesetre azt a zavaró idegrendszeri állapotot nevezik, amelynek hatására megváltozik az érzékelés és az észlelés, látászavarok lépnek fel, de járhat a betegség hangtévesztéssel, egyensúlyproblémákkal, üldözési mániával is. Bár sokan hitték azt, hogy Carroll valamiféle tudatmódosító szert használhatott, amikor a könyvet írta, sokkal valószínűbb, hogy ez az állapot hatott a történetre. Az Alice Csodaországban-szindróma egyébként jellemzően a gyerekkorban jelentkezik, később pedig kinövi az ember.

Forrás: Open Culture

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Magyar helyszíneken elevenedik meg az Alice Csodaországban

Magyarország látványosságai keltik életre Lewis Carroll csodaországát a Get lost című amerikai-magyar koprodukcióban készülő nagyszabású mozifilmben, írja a Nemzeti Filmintézetre hivatkozva az MTI.

...
Hírek

Lefordították klingon nyelvre az Alice Csodaországban című meseregényt

Nemsokára klingonul is olvashatják a Star Trek-rajongók az Alice Csodaországban című meseregényt, amelyet a német Lieven L. Litaer lefordított a sorozatból ismert, földönkívüli nép nyelvére, írja az MTI.

...
Gyerekirodalom

Ilyennek képzelték az illusztrátorok az Alice Csodaországbant!

Az Alice Csodaországban már 155 éve bűvöli el az olvasókat, és izgatja az illusztrátorok fantáziáját. Mutatunk párat az elmúlt évtizedek Alice-grafikáiból.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

...
Sándor Anna

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt