25 évet is kaphat Salman Rushdie támadója

Szerdán kiderül, mennyi időt kell börtönben töltenie a Salman Rushdie elleni merénylet elkövetőjének. 

bzs | 2025. április 23. |

Szerdán hirdetik ki Salman Rushdie támadójának ítéletét. Hadi Matarát négy hónappal ezelőtt a bíróság bűnösnek találta az író ellen 2022-ben elkövetett gyilkossági kísérletben. Szerdán kiderül, mennyi időt kell börtönben töltenie. A libanoni-amerikai kettős állampolgár 2022 augusztus 12-én a New York-i Chautauqua Institutionben tartott rendezvényen támadt az épp a színpadon ülő szerzőre, akit egy késsel többször megsebesített. Rushdie a támadás következtében megvakult a fél szemére, illetve az egyik keze is súlyosan megsérült, amikor védekezni próbált. 

Salman Rushdie
Kés - Elmélkedések egy gyilkossági kísérlet után
Helikon Kiadó, 2024, 248 oldal, Fordító: Greskovits Endre

Nem hitték, hogy nem gyilkossági kísérlet volt

Hadi Matar ügyvédei a két hétig tartó korábbi tárgyalás során azt próbálták bebizonyítani, hogy a férfinak nem állt szándékában megölni a szerzőt, csupán meg akarta sebesíteni. Azonban nem sikerült meggyőzniük a bíróságot, hogy az ehhez kapcsolódó enyhébb ítéletet hozza meg. A férfi 15 késszúrással sebesítette meg Rushdiet a fején, a nyakán, a testén és a bal kezén. A szerző elmondta, hogy a színpadról látta közeledni a férfit, akiről eleinte azt hitte csak ököllel üti meg, majd amikor látta a vért, azt hitte, hogy meg fog halni. (Az ügyről korábban itt, itt és itt írtunk.)

A 27 éves Matar New Jersey-beli otthonából utazott a helyszínre, mivel elmondása szerint nem szívlelte Rushdie-t, nem tartotta jó embernek és szerinte az író támadást intézett az iszlám ellen, megtámadta a hitét. Hadi Matar egy másik eljárásban terrorgyanús cselekmény miatt is felel majd a bíróság előtt.

Salman Rushdie Kés című memoárjában próbálta feldolgozni a támadást. A kötetről szóló kritikánkat itt olvashatod. Majd vissza is tért a fikcióhoz, tavaly ősszel Diadalváros címmel jelent meg regénye, idén pedig a The Eleventh Hour című novelláskötete kerül majd a boltokba ősszel.

(The Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Salman Rushdie visszatér a fikcióhoz, még idén megjelenik az új kötete

Salam Rushdie indiai származású brit író hosszas kihagyás után újra fikcióval jelentkezik, még idén megjelenik angolul egy novelláskötete. 

...

Megvan az ítélet: bűnös Salman Rushdie merénylője

Akár 25 évet is kaphat. 

...

Habozás nélkül beledöfte a kést – felidézték a bíróságon a Salman Rushdie elleni merényletet

Elkezdődtek a tárgyalások a Salman Rushdie ellen elkövetett merénylet ügyében.

Hírek
...

Így lehet elbúcsúzni Nádasdy Ádámtól

...

Született tanár, nagybetűs polgár – Nádasdy Ádámtól búcsúznak pályatársai, tisztelői

...

Búcsú az éneklő Nádasdy Ádámtól

...

Elhunyt Nádasdy Ádám

...

Nyári szerelem a képernyőn: sorozat készül Carley Fortune romantikus regényéből!

...

Channing Tatum könyvben is bebizonyítja, mennyire ért a szerelemhez

Olvass!
...

Lehet valaha boldog egy elrendezett házasság? – Olvass bele a Windsor testvérek sorozat 3. részébe!

Két sérült ember és egy nem kívánt házasság: vajon van esély a boldogságra?

...

Az általános iskola betonja alatt halottak vannak – Olvass bele a Heaven Street Seven frontemberének könyvébe!

Hogyan kapcsolódik össze a halál, a kiborult tejbegríz és Pilinszky? Olvass bele Szűcs Krisztián kötetébe!

...

Fenekestül felfordul Sally Diamond élete, miután tűzre veti az apját – olvass bele az ír bestsellerbe!

Sokkoló, felkavaró könyv egy ír falucskában élő magányos nőről. 

Kiemeltek
...

Orvos-Tóth Noémi: A gyereknek nem tökéletes anyára, hanem egy valódi emberi lényre van szüksége

Ott Anna nagyinterjúja anyákról, szülőkről és családi szerepekről Orvos-Tóth Noémivel.

...

Tóth Marcsi: Piche-la-colle

Milyen nehézségeket hordoz a magyar nyelv? Tóth Marcsi társacorozatának első részéből kiderül.

...

Mrs. Dalloway: A tökéletes háziasszony magánya – A nő hétszer (2.)

A nő hétszer podcastsorozatban a Mrs. Dallowayt tárgyaljuk ki: tomboló húszas évek, női választójog, fura divatok, és egy olyan háború utóhatása, amelyben elveszett egy komplett generáció.