Ilyen volt 2012 a könyvkiadásban

.konyvesblog. | 2013. január 02. |

Aki kicsit is nyomon követi, mi újság a könyvkiadásban, az 2012-ben többször is a fejéhez kaphatott, a szakma ugyanis nem volt híján a meglepő vagy meghökkentő híreknek, fejleményeknek. A Huffington Post csokorba is gyűjtötte a tavalyi év legérdekesebb híreit, mi pedig most ezekből szemezgettünk, illetve hozzátettük a magunkét.

A tavalyi év legelképesztőbb története egyértelműen az 50 árnyalat trilógiához kötődik. E.L. James harmatgyenge szerelmi sztorija 2012-ben kibérelte az első helyet az eladási listák élén, és látszólag kirobbantani se lehetett onnan. Miközben világszerte nők ezrei fedezték fel a lelkük mélyén lakozó istennőt, itthon a magyar fordítás borzolta a kedélyeket, és véste egyszer és mindenkorra az agyakba a Kings of Leon zenekar nevét.

A Penguin és a Random House összeolvadásával a világ egyik legnagyobb kiadói csoportja jöhet létre. Az üzletet még nem ütötték nyélbe, a fúzióról szóló papírokra várhatóan valamikor az év második felében kerül pecsét. Az ügyletről részletesebb írtunk itt.

Sajtóhírek szerint 2013-ban megkezdi magyarországi működését az Amazon.com. Az új szereplő piacra lépése strukturális átalakulást hozhat, és főként az elektronikai piac, illetve a könyvkereskedelem képviselőit érintheti érzékenyen az óriás hazai terjeszkedése.

Fikciós kategóriában tavaly nem osztottak Pulitzer-díjat, legutóbb a hetvenes években volt ilyesmire példa. A szűkszavú magyarázat szerint a szűrőn három regény maradt fenn, közülük kellett volna a zsűrinek kiválasztania azt az egyet, amely megkaphatta volna a díjat, de mivel nem tudtak dűlőre jutni, ezért a grémium tagjai végül úgy határoztak, hogy 2012-ben nem osztanak fikciós díjat. A szakma egy emberként hördült fel. „Nem hiszem, hogy ne lett volna egy arra érdemes (könyv). Szégyen” – fakadt ki az 1992-es díjazott, Jane Smiley.

Az Egyesült Államokban eljárás indult az Apple ellen, amiért a cég összejátszott öt könyvkiadóval az e-könyvek árának fellendítésére, éppen akkor, amikor az Apple az iPad kibocsájtására készült. A részletekről bővebben itt olvashat.

J.K. Rowling végleg szögre akasztotta a varázslósipkáját, és megírta első, felnőtteknek szánt könyvét, az Átmeneti üresedést. Szintén nagy feltűnést keltett, amikor Salman Rushdie előállt új könyvével: a Joseph Anton a fatva alatti évek krónikája, korrajz, személyes számvetés is egyben, amely sok érdekes részlettel szolgál a Rushdie-rajongóknak, még úgy is, hogy a New York Times nem válogatta be a tavalyi év száz legfigyelemreméltóbb könyve közé.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.