2022-ben először jelenik meg John Updike eredetileg 1992-es Emlékek Gerald Ford elnökségéről című regénye Pék Zoltán műfordító értő tolmácsolásában. A kötet látszólag Amerika történelmének három fontos korszakát mutatja be: James Buchanan és Gerald Ford elnöksége alatt, illetve a regény saját idejében. De a politikai korszakok bemutatása valójában csak ürügy Updike részéről, hogy arról beszéljen, amiről mindig is szokott. Szerelemről, esendőségről, illetve önmagunk és mások manipulálásáról saját vágyaink által. A főszereplő történész, Alf pedig bármelyikünk lehetne. Hiszen a szerelembe esés, és az azért való elesés örök jellemzője a létezésnek.
Kilencven éve született John Updike Pulitzer-díjas amerikai író, esszéista. Írásai Hamlet udvarától a gyarmatosítás utáni Afrikáig sokféle helyszínen játszódtak, de az amerikai peremváros volt igazi irodalmi otthona.
A regény főszereplője, a történész Alf nemcsak kutatása tárgyától, vagyis annak személyétől tud nehezen elszakadni, James Buchanantől (az egyetlen elnök az Egyesült Államok történetében, aki soha nem házasodott meg, ezért unokahúga volt a First Lady), de saját feleségétől, régi családi életétől is. Alf egész élete azzal telt, hogy a valóságot kutatta, kivéve a saját életében, ahol mindig álmokat épített, és egy elképzelt életet próbált létrehozni általa kitalált figurákkal. Jó esetben ezek a figurák a szerelmei voltak, de hogy nem pont úgy viselkedtek, mint amilyennek megálmodta őket, az biztos. Alf aztán felkérést kap esszéírásra Gerald Ford elnökségének korszakáról, mely nemcsak arra jó, hogy saját promiszkuitását is összevesse egy szexualitástól túlfűtött korral, de újabb lehetőséget ad neki az álmokba, más korszakokba való menekülésre. A férfi talán túl sok mindent tud a női nemről, pontosabban annak testéről, hiszen a nők gondolatai gyakran nem igazán érdeklik, mégis sokszor figyelmesebb velük bármelyik férjnél. Talán ezért is mennek neki lépre a nők. Alf ugyan saját életével nem fog történelmet írni, de lehet, hogy egyszer esélye lesz arra, hogy érzékenységét, figyelmességét saját vágyai elé helyezze. Lehet, hogy egyszer lesz esélye arra, hogy kilépjen fallikus origójából, mely sokszor még többgyerekes felnőtt férfiként is egy tinédzser lelki szintjére regresszálja.
Az Emlékek Gerald Ford elnökségéről egy összetett érzelmekkel megírt, kellemesen csevegő stílusú, modern Updike-kötet, mely ugyanakkor nem fél klasszikusabb irodalmi korszakokat sem megidézni. Ann Coleman és James Buchanan párbeszédeivel időnként határozottan az az érzésünk, hogy Austen hőseit vetíti elénk.