Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

Vészi József lánya, Ady szerelme és Molnár Ferenc első felesége, akinek Puccini is udvarolt – ezekhez a férfiakhoz fűződő kapcsolata révén került be a könyvekbe, holott ő volt Magyarország első női haditudósítója, és maga is festő, író és énekesnő volt.

bzs | 2025. május 09. |

Fodor Marcsi újságíró, író Facebook-posztjaiban rendszeresen mutat be olyan nőket, akik teljesítményük alapján megérdemelnék, hogy ismerjük a munkásságukat, valami miatt azonban eltűntek a köztudatból – vagy be se kerültek. Május 1-jétől 10 napig Vészi Margitról szólnak a posztjai. Vészi Margit nevét elsősorban Ady és Molnár Ferenc múzsájaként ismerjük. „Tizenéves volt, amikor Ady neki címezte a Margita élni akar versciklust, és férje, Molnár Ferenc is őt akarta meggyőzni a Liliom című darabbal, hogy térjen vissza hozzá" – vázolja a szerző.

A „szerencsétlen és tehetségtelen” Vészi Margit

Vészi Margit édesapja a Pester Lloyd főszerkesztője volt, a lány ehhez mérten hatalmas társasági életet élt, de társadalmi helyzetének megfelelően írt, festett és zongorázott is. 1904-ben, 19 éves korában a Műcsarnok téli kiállításán mutatták be a műveit, amiket dicsértek a kritikusok és Ady Endre is levélben gratulált a sikerhez.

Vészi volt az első igazi magyar haditudósító, aki a kor gyakorlatával szakítva nem a hátország kávéházaiból, a tisztek beszámolói alapján írta a cikkeit – ahogy Molnár Ferenc –, hanem olyan közel ment az eseményekhez, amennyire csak engedték, és az egyszerű katonákat kérdezte arról, milyen valójában a háború.

A módszert, ami miatt gúnyolták, egy bizonyos Robert Capa esetében legendás bátorságként és forradalmi megközelítésként került be a köztudatba. 

Fodor Marcsi, aki már az 50 elszánt magyar nő című kötet társszerzőjeként is számos izgalmas nővel ismertette meg az olvasókat, ezúttal a saját szakdolgozata anyagát hozta el olvasóközönségének.

A posztok felvezetésében elárulja, hogy ő maga is szinte véletlenül talált rá a témára. „Az egyetemi tanulmányaim végén találkoztam a nevével és valamiért nagyon megragadta a fantáziám az a kevés, amit akkoriban tudni lehetett róla. Hamar kiderítettem, hogy egész jó képei vannak a Magyar Nemzeti Galéria raktárában, és úgy éreztem, egész jó írásai porosodnak a Széchenyi Könyvtár polcain. »Egy méltatlanul elfeledett nő«, horgadt fel bennem a kutatói önérzet, és hónapokat töltöttem vele, hogy megtaláljam az összes művét, grafikáját, festményét, újságcikkét" – számol be Fodor a kezdetekről.

Fodor Marcsinak a híres leszármazottak is segítettek a munkájában. Horváth Ádám filmrendező, Lukin László zeneszerző, Sárközi Mátyás író, Márkus Anna festőművész meséltek Vészi Margitről, és megmutatták a családban megőrzött képeket, fényképeket, iratokat, emlékeket. A kutató meglepetésére azonban „mind meglepődtek azon, hogy épp ezt a »szerencsétlen és tehetségtelen« Vészi Margitot választottam témámul”. Fodor szerint azonban bár zsenik vették körül és művészete nem volt elsővonalbeli, mégis megérdemli a figyelmet. Ennek szellemében tízrészes minisorozatban osztja meg az olvasókkal Vészi Margit fordulatos életének részleteit.  

Forrás: Fodor Marcsi Facebook-oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

145 éve született Molnár Ferenc, aki megfigyelte és bevezette az irodalomba a pesti polgárt

A Pál utcai fiúk, Liliom, Játék a kastélyban - csak néhány cím Molnár Ferenc legnépszerűbb művei közül. Korának egyik legünnepeltebb írója és drámaírója volt, sikereket aratott itthon és külföldön is, a nevét mégis az egyik legismertebb ifjúsági regény szerzőjeként ismeri a közvélemény. Művei idén váltak közkinccsé, nem meglepő, hogy A Pál utcai fiúkból kapásból négy új kiadás is megjelenik.

...

10 érdekesség Molnár Ferencről, aki ismerte Budapest összes jellegzetes alakját

Hetven éve halt meg New Yorkban Molnár Ferenc, a világszerte ismert és kedvelt magyar színműíró, A Pál utcai fiúk című szerzője. Vérbeli fővárosi publicista volt, darabjaival elsődlegesen szórakoztatni akart, de azért olykor odaszúrt egyet-egyet a polgárságnak.

...

Molnár Ferenc mindent tudott az emberi kapcsolatokról

A szerelemről mesélnek azok a – korábban kiadatlan – Molnár Ferenc-regények, amelyek most egy kötetben jelentek meg. Pletykák, képtelen elvárások, vágyak és lázadás. Olvass bele!

Listák&könyvek
...

Neked is a könyvtár a második otthonod? – 5 hangulatos budapesti hely igazi könyvimádóknak

...

5 hosszú regény, hogy még tartalmasabban teljen az utazás

...

Mit olvass a Nyári Margó előtt? 9 kihagyhatatlan kötet

Hírek
...

Munkatáborra ítélték az oroszok Borisz Akunyint

...

Százból csak egy maradhat: újabb Stephen King thriller érkezik a mozikba

...

Hamarabb érkezhet Netflixre A háromtest-probléma folytatása

...

A szörnyhercegnő és az AI a gyerekeket manipulálják, a könyvipart veszélyeztetik

SZÓRAKOZÁS
...

Parti Nagy Lajos, Röhrig Géza és Spiró György is tiltakozik a Kneecap szigetes fellépése ellen

Több mint 170 művész, köztük számos író írta alá azt a Sziget Fesztivál szerevezőinek szóló petíciót.

...

Szörnyű év és a „kertész típusú író”: ezzel magyarázza George R. R. Martin, hogy nem halad az írással

Összeszedtük, George R. R. Martin mivel indokolta az évek folyamán, hogy késik A tűz és jég dala következő része.

...

A Sárkányok háza 3. évada „totális háborút” ígér

A kiszivárgott fotók alapján nem lesz hiány akciójelenetekből.