Nick Hornby új regényében a bonyolult párkapcsolatok és a Brexit miatt fő a britek feje
Beleolvasó Nick Hornby helikon

Nick Hornby új regényében a bonyolult párkapcsolatok és a Brexit miatt fő a britek feje

Az angol kiadással egyszerre jelenik meg magyarul Nick Hornby új regénye, amelyben a Pop, csajok, satöbbi, a Fociláz és az Egy fiúról szerzője még mindig tud újat mondani a párkapcsolatokról.

Könyves Magazin | 2020. szeptember 17. |

Akárcsak Rob a Pop, csajok, satöbbiben, az új Hornby-regény főhőse, Joseph is DJ szeretne lenni. De egyelőre csak egy hentesboltban dolgozik (egyéb részidős munkák mellett), és csak álmodozhat arról, hogy az első trackje bombasiker lesz. Emellett még arról a kedves, sötét hajú nőről szokott álmodozni, aki minden szombaton megjelenik a boltban; miközben tudja, hogy semmi értelme, hiszen a nő sokkal idősebb nála.

Nick Hornby
Olyan, mint te
Ford.: M. Nagy Miklós, Helikon, 2020, 360 oldal

Igen, a kedves, sötét hajú nő Joseph miatt szeret ebbe a boltba járni - miközben tudja: semmi értelme, hogy akár csak elkezdjen fantáziálni róla. Mert neki a válás után most egy jóravaló, idősebb férfit kellene találnia.

Az Olyan, mint te azzal a meglepetéssel szolgál, hogy miközben ugyanolyan élvezetes és érzelmes komédia, mint a korábbiak, Hornby még mindig tud újat mondani a párkapcsolatokról - és mellesleg arról is, hogyan élték/élik át a brit emberek a Brexittel járó őrületet.

Nick Hornby: Olyan, mint te (részlet)

Mikor Joseph szombat reggel odaért a bolthoz, Cassie a járdán állt, és az ablakot bámulta. 

– Mi a helyzet? 

– Ezt meg minek csinálta? – mondta Cassie.

– Mit?

Cassie a poszter felé biccentett. Olyasmi volt, amit Joseph soha nem vett észre. Unalmasnak tűnt.

Brit zászló a háttér, rajta fekete betűkkel a SZAVAZZ A KILÉPÉSRE JÚNIUS 23-ÁN szöveg. 

– Aha – mondta Joseph. – Nyilván úgy gondolja, a kilépésre kellene szavaznunk június huszonharmadikán.

– Az embereknek ez nem fog tetszeni. 

– Az emberek fütyülnek rá. 

– Errefelé? Viccelsz? 

– Miért? Kit érdekel a hülye EU? 

Joseph igazából egészen eddig a pillanatig soha nem gondolkodott ezen a dolgon. Meg különben is, még csak április volt, a népszavazásig még hetek voltak hátra.

Valószínűleg ő is a kilépésre fog szavazni, akárcsak az apja, de nem gondolta, hogy ez különösebben nagy változást jelentene majd az életében akár így, akár úgy.

Utána is lesz hús, lesznek szabadidőközpontok, gyerekek, foci. 

– Az én szüleim nem vásárolnának többé itt, ha ezt meglátnák – mondta Cassie. – Gyűlölik Nigel Farage-t és Boris Johnsont. 

– De a szüleid nem a környéken élnek, igaz? 

– Nem. Ők Bathban laknak. De az nagyjából ugyanaz. 

– Bath ugyanaz, mint London? 

– Londonnak ez a része ugyanolyan, mint Bathnak az a része, ahol ők laknak. Apám színházművészetet tanít, anyám kreatív írást. Nem lenne annyi pénzük, hogy ezen a környéken lakhassanak, de egy csomó ember, aki itt vásárol nálunk, tisztára olyannak látszik, mint ők. 

– És ők nem szavaznának a kilépésre?

– Naná, hogy nem.

Josephnek fogalma sem volt róla, hogy egyesek számára ez ilyen „naná, hogy nem”-dolog. Ő úgy volt vele, hogy mindenki úgy szavaz, ahogy akar. Jó, csak két lehetőség van, az igaz, de arra gondolt, hogy, mondjuk, Cassie anyja nyugodtan szavazhat máshogy, mint Cassie apja. De most meg úgy nézett ki, hogy ez egy ilyen „mi és ők”-dolog, csak még nem értette pontosan, hogy kik alkotják az egyik, és kik a másik csapatot. 

– Be kell vallanom, hogy Nigel Farage-t el is felejtettem – mondta Joseph. 

– Őt mindenki gyűlöli – mondta Cassie. 

– Ti ketten egész nap csak az ablakon át akartok belesni? Mert én nem ezért fizetlek benneteket – mondta Mark az ajtóból. 

Bementek a boltba. 

– Biztos vagy benne, hogy szeretnéd azt a posztert az ablakba? – kérdezte Cassie. 

– Mi a baj vele?

– Egy csomó embernek a környékről nem fog tetszeni – felelte Cassie. 

– Akkor a másikat tegyem ki? 

– A másikon mi van? 

– „Európában erősebbek vagyunk”. Az Európa első két betűje pirossal van, hogy látszódjék benne az EU. Okos.

Markon kívül aligha van olyan ember, aki ezt okosnak tartaná, gondolta Joseph. Nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy az ember rájöjjön, hogy az „Európa” szó első két betűje kiadja az EU-t. 

– Hé, hé! – mondta Cassie. –

Ezek szerint te csak úgy lazán kicserélnéd az egyik posztert a másikra? 

– Én ugyan szarok az egészre. 

– Azt se tudod, hogyan fogsz szavazni? 

– A kilépésre szavazok. Túl sok a bürokrácia. Túl sok az albán. 

– Albánia nincs bent az EU-ban. 

– Akkor ki van benne?

– Spanyolország, Franciaország, Lengyelország, Írország, Németország, Olaszország… Soroljam fel mindet? 

– Akkor túl sok a lengyel. 

– Akkor meg miért tennél ki egy olyan posztert az ablakba, ami az ellenkezőjét mondja? 

– Ha szerinted jót tesz az üzletnek, miért ne tenném ki? 

– Mert neked más a véleményed. 

– Na ide hallgass! Utálom a májat, de azért tartok, és örülök, ha mindenki vásárolja. Mi a különbség? 

– A máj nem egy személyes filozófia. 

– Nekem olyasmi.

– Az, hogy nem szereted a májat, személyes filozófia? 

– Hát, szerintem igen. De először is üzletember vagyok, és csak másodsorban filozófus. 

Másodsorban?, gondolta Joseph. Talán kicsit túl előkelő helyre sorolta. Mark inkább volt balett-táncos, mint filozófus, mármint a száznyolcvanöt centis magasságával, a százhúsz kilójával és a kábé ötvenöt évével együtt. 

Cassie ezen a ponton mintha feladta volna, és Joseph nem tudta hibáztatni érte. Bementek hátra, hogy felvegyék a kötényüket. 

Tíz óra tájban sms-t kapott Lucytől. Nem beszéltek már vagy három hete, azaz egyszer sem azóta, hogy Joseph ott töltötte az estét mint bébiszitter. Még csak a boltba se jött el azóta, hacsak nem nagyon gondosan úgy időzítette a látogatásait, hogy ne találkozhasson vele. Csak annyit írt, hogy elnézést kér a történtekért, ő meg azt válaszolta neki, hogy semmi gond, és ennyi volt. Alighanem szégyellte magát. De Josephnek hiányzott. Mindig jobb kedve lett,

amikor Lucy megjelent, olyan szikra volt számára, ami az egész délelőttöt beragyogta.

De aztán jött egy újabb sms, és Joseph kiment a vécére, hogy ott olvassa el, mert Mark nem szerette, ha előveszik a telefonjukat a boltban. 

Lucy azt kérdezte, van-e ebédideje vagy valami, mert ha igen, akkor örülne, ha beugrana hozzájuk egy szalonnás rántottára. A fiúk szeretnék látni. 

Lucy párpercnyire lakott a bolttól, úgyhogy az ebédszünetéből szinte semennyit nem veszített azzal, ha átmegy hozzá. 

bébiszitternek megyek? – válaszolta. Persze csak viccből.

Ó. Dehogy. Bocs. 

Így írt sms-t. Nagy Ó, nagy D, nagy B. És pontok. Látszott, hogy angoltanár, de Josephnek ez is tetszett benne, sok minden más mellett. Nem tudta volna megmondani, hogy miért. Senki mástól nem kapott ilyen precíz sms-eket, úgyhogy részben az lehetett jó érzés, hogy megismer valami mást. És valahogy ez szexi volt. Hogy miért szexi, ha valaki központozási jelekkel ír sms-t, azt nem tudta volna megmondani, de valahogy az jutott eszébe róla, vajon milyen lenne a szex egy ilyen nővel. És eldöntötte, hogy ő is a lehető leggondosabban fogja megírni az üzeneteit, legalábbis Lucynek. Nem tudta elképzelni, hogy Lucy a központozási jelek hiányát ugyanolyan szexinek találná, mint ő a meglétüket. Hisz Lucynek vannak gyerekei. Biztosan nem akar még egyet. 

12.30-kor tudok indulni. Biztos nem éjjel 12.30-ra fog Lucy gondolni, ugye? Már majdnem írt egy újabb üzenetet, hogy úgy érti, nappal 12.30-kor, de aztán meggondolta magát. Nem kell túlagyalni a dolgokat. 

Rántotta jó lesz? – jött az újabb üzenet. 

Igen. Aztán odabiggyesztett egy felkiáltójelet. Igen!

Így barátságosabbnak érezte. 

Akkor várom.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Egy kutatócsoport matematikai módszerrel bizonyítja Isten létezését

Vajon tudna-e mit kezdeni a mai világ egy megváltóval, és tudna-e mit kezdeni a megváltó ezzel a világgal? Bódi Attila filozófiai és teológiai gondolatokat, a mágikus realizmus és a disztópia elemeit vegyíti új regényében - olvass bele a Paxba!

...
Beleolvasó

A mókuskerék-generáció elfelejtett élni

Légrádi Gergely ötödik kötete, a Nélkülem - Nélküled a 2018-ban megjelent Nélkülem című regényt átdolgozva folytatja és bővíti különleges hangulatú ikerregénnyé.

...
Beleolvasó

Jo Nesbø új regényében sötét családi titkok után nyúl

Egy bonyolult családi kapcsolat áll a legújabb Jo Nesbø-krimi középpontjában - mutatunk egy részt A birodalomból!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.