Vajon hol található a boldogság kék madara?

Vajon hol található a boldogság kék madara?

Könyves Magazin | 2020. november 30. |

Az Év Gyerekkönyve-díjjal kitüntetett szerzők a világhírű, irodalmi Nobel-díjas Maurice Maeterlinck varázslatos történetét mesélik újra – az örökérvényű klasszikus pompás köntösben kerülhet a magyar olvasók kezébe. Gimesi Dóra megőrizte az angol eredeti költőiségét és erős képiségét; csodákkal teli tündérmesét írt, Rofusz Kinga képei a régi, békebeli mesekönyvek világát idézik.

Gimesi Dóra
A kék madár
Ill.: Rofusz Kinga, Cerkabella, 2020, 112 oldal
-

Vajon hol található a boldogság kék madara? Csupa titok Tiltil és Mitil kereső kalandja, ismeretlen világokban barátok és árulások kísérik útjukat – mindez a mesék bölcsességével lezárva.

Gimesi Dóra: A kék madár (részlet)

Rofusz Kinga rajzaival

A Jövő Birodalma

A Jövő Birodalma egy szigeten feküdt, egy sebes sodrású, hatalmas folyó közepén. Hidat sehol sem láttak, csak egy régi, rozoga csónak ringott a vízen. 

– Hogy hívják ezt a folyót? – kérdezte Tiltil.

– Ez az Idő Nagy Folyama – felelt a Fény. 

– Milyen gyors! – csodálkozott Mitil. – Én mindig úgy érzem, hogy vánszorog az idő. Főleg matekórán. 

A Víz leguggolt a parton, és suttogott valamit a hullámoknak. 

– Egy percre le tudom lassítani az áramlást – mondta, miután felegyenesedett. – De gyorsan kell eveznetek, ha el akarjátok érni a szigetet. 

– Evezni? – dadogott a Tűz. – Ezen a folyón? Én inkább megvárlak benneteket a parton.

– Azt hiszem, én is. Félek, hogy a vízbe esem és elolvadok – reszketett a Cukor. 

A Tej és a Kenyér is inkább a maradás mellett döntött, a Macska pedig, aki az utóbbi időben feltűnően hallgatag lett, még a partot sem szívesen közelítette meg, annyira utálta a vizet. Így aztán a gyerekek a Fény és a Kutya társaságában indultak el a sziget felé. 

Amikor partot értek, csodálkozva vették észre, hogy a sziget egészen kék. Kék volt a parti homok, kékek a fűzfák, és az az épület is, amelynek tornya a fák fölé magasodott. A toronyóra hatot ütött. A Fény egy kék köves ösvényen vezette őket, melyet két oldalról búzavirág- és nefelejcságyások szegélyeztek. 

A tornyos épület kertjében száz meg száz kék gyerek játszott. Volt, aki magas, téglalap alakú házakat épített, mások szárnyas autókkal furikáztak fel-alá, és olyanok is akadtak, akik békésen szuszogtak a kék platánfák alatt sorakozó rácsos kiságyakban. Tiltil és Mitil úgy érezte, mintha világ legnagyobb és legszebb játszóterére érkezett volna. 

-

– Ők a Jövő Gyermekei – magyarázta a Fény. – Még csak ezután fognak megszületni. Ha egy emberpár gyerek után vágyakozik, akkor az a kisfiú vagy kislány innen indul el az életbe. 

– Mi is voltunk itt, mielőtt megszülettünk? – kérdezte Tiltil.

– Bizony. 

– Én egyáltalán nem emlékszem – ráncolta a homlokát a kisfiú. 

Mitil vágyakozva nézett egy elsuhanó szárnyas autó után. 

– Játszhatunk velük? 

A Fény bólintott, és mosolyogva nézte, ahogy a két testvér elvegyül a kék gyerekek között. Mitil azonnal felkéredzkedett egy repülő autóra, Tiltil pedig egy magas, szemüveges fiú mellé telepedett le, aki egy terepasztalt rendezgetett. Az asztalon apró, lapos házak sorakoztak egy sivatag közepén. A szemüveges fiú annyira belemerült a munkába, hogy észre sem vette Tiltilt, ezért igencsak megijedt, amikor a kisfiú megszólította. 

– Én is játszhatok?

A szemüveges Tiltilre meredt.

– Nem vagy kék – állapította meg a nyilvánvalót.

Tiltil megvonta a vállát.

– Hát, nem.

– Akkor te már megszülettél, igaz?

A kisfiú bólintott.

– Én majd csak huszonhárom év, négy hónap és tizenkét nap múlva mehetek – sóhajtott a szemüveges. – Pedig már nagyon kíváncsi vagyok a világra. Milyen érzés megszületni?

Tiltil elgondolkozott.

– Nem igazán emlékszem, mert akkor még nagyon kicsi voltam. Mit építesz?

– Ez lesz az első kolónia a Marson – húzta ki magát a fiú. – Én fogom megtervezni, ha majd felnövök. Addigra olyan sok ember lesz a Földön, hogy nem fognak elférni, és lesznek, akik más bolygókra költöznek. 

– Vagány – Tiltil elismerően füttyentett. 

Mitil ezalatt egy korabeli, hosszú copfos kislánnyal száguldozott az egyik szárnyas autóban.

– Ha megszülettem, autóversenyző leszek – magyarázta a copfos. – Először rendes, négykerekű kocsit vezetek majd, de amikor elterjednek a repülő autók, én leszek az első világbajnok. 

– Lesznek repülő autók? – ámult Mitil.

– Persze – nevetett a lány, és egy kisfiúra mutatott, aki játékszerszámaival nagyon bütykölt valamit. – Ő fogja feltalálni azokat. 

A repülő autó éles kanyart vett és lefékezett a kert végében, ahol egy szőke fiú egy kis locsolókannával öntözte a fiatal fákat. Mindegyik fa törzsét végigsimította, és halkan, szeretettel beszélt hozzájuk.

-

– Miért beszélget a fákkal? – kérdezte Mitil.

A copfos suttogva válaszolt.

– Búcsúzik, mert nemsokára indulnia kell. Eljött az idő, hogy megszülessen.

– Nem maradhat még egy kicsit?

– Nem. Ő lesz az, aki megmenti majd az esőerdőket a pusztulástól. Nagyon nagy szükség van rá a Földön.

A copfos elfordította a kormányt, és az autó ismét a levegőbe emelkedett. Hang nélkül suhantak a kert fölött, és Mitil lenyűgözve figyelte a magasból a különböző furcsa találmányokkal, járművekkel, gépezetekkel játszó kék gyerekeket. A rácsos ágyak mellett értek földet, ahol békésen aludtak a legkisebbek.

– Ők nem fognak feltalálni semmit? – érdeklődött Mitil.

– Mindenkinek vinnie kell valamit a Földre, anélkül nem engednek ki a kapun – magyarázta a leendő autóversenyző. – Ők új gondolatokat visznek majd, amelyek megváltoztatják a világot.

Mitil eltöprengett: vajon ő mivel játszott ebben a kertben, mielőtt megszületett? Ő mit vitt magával a Földre?

Tiltil még mindig az első marsi kolóniáról beszélgetett a szemüveges fiúval, amikor egy kisgyerek szaladt oda hozzá és átölelte a derekát.

– Szervusz, Tiltil!

– Honnan tudod a nevem?

A kisgyerek csodálkozva nézett fel rá.

– Hát nem ismersz meg? Én leszek a kisöcséd.

Ahogy jobban megnézte, Tiltil valóban ismerősnek találta a maszatos, szeplős arcot. Mintha csak saját magát látta volna óvodás korában. Boldogan ölelte magához a kisfiút, akiből csak úgy dőlt a szó.

– Egy év, három hónap és tizenkét nap múlva érkezem, szóval megmondhatod Apának, hogy hozza le a bölcsőt a padlásról. És ugye nekem adod majd a kisvasutat? Kölcsönbe is jó, ha te már nem játszol vele. Jaj, úgy örülök, hogy te leszel a bátyám! Majd megtanítasz faragni, meg rablórömizni, meg olvasni is, ugye? És játszunk majd indiánosat?

– Persze, hogy játszunk – ígérte Tiltil. – Ha nagyobb leszel, és jól viselkedsz, neked adom nagyapa bicskáját.

– Jó neked, hogy ismerted nagyapát – sóhajtott a kisfiú. 

Tiltil leguggolt hozzá, és komolyan a szemébe nézett.

– Megígérem, hogy mindent elmesélek majd, amit ő mesélt nekem. És akkor olyan lesz, mintha te is ismerted volna. 

A kisgyerek maszatos mutatóujjával Tiltil arcára bökött.

– Mi ez a víz, ami a szemedből jön?

– Könnyek – mondta a bátyja és gyorsan megtörölte a szemét a ruhája ujjával. – Ha a nagypapára gondolok, néha maguktól kijönnek. 

Ekkor Tilo szaladt oda hozzájuk, nyomában Mitillel. A Kutya alaposan körbeszaglászta a leendő kistestvért, majd barátságosan megnyalta az arcát.

– Üdvözöllek, legkisebb istenem – hadarta boldogan. – Alig várom, hogy a hátamra ülj, és együtt játsszunk a kertben!

– Szia, öcskös! – üdvözölte a kisgyereket Mitil. – Anya nagyon boldog lesz, ha elmesélem, hogy találkoztunk. 

A kisfiú elmélázott.

– Anya… Eddig csak álmomban láttam, de azt hiszem, ő a legszebb az egész világon. Nagyon szeretném már igaziból is megölelni.

– Tényleg ő a legszebb – bólintott Tiltil.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Amikor Szécsi Pál a csöveken keresztül üzent

Új könyvében Karafiáth Orsolya hol dívaként, hol haldokló hattyúként, hamvas kamaszként vagy épp festett démonként jelenik meg a színen, hogy súlyos de kacagtató emlékeit lapozgatva észrevétlenül vezessen be minket saját önismeretünk labirintusába. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Mikor jön el az a nap, amikor a kukák világgá mennek?

Az Amikor a kukák világgá mentek című antológiában kortárs szerzők örökítik meg, hogy ők miként gondolkodnak a környezetvédelemről, és mindannyiunk közös otthona, a Föld sorsáról.

...
Nagy

Az író Janikovszky Éva már ott van a kamasz Kucses Éva naplójában

A Janikovszky Éva által bő nyolcvan éve vezetett füzetek most végre könyv alakban is megjelentek, a Naplóm című kötet pedig az 1938-1944 közötti időszak kamaszéveit villantja elénk.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.

...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.