Karinthy és a Vitéz panzió
Karinthy Frigyes sok-sok éven át járt nyaralni Siófokra a családjával, illetve írótársaival. A Balaton az egyik kedvenc helye volt, ha kikapcsolódásra vágyott, vagy szeretett volna elmenekülni a problémái elől, szinte mindig Siófokra ment, elképesztően kötődött a településhez. Imádta a fürdőzést, a kis vendéglőket és az éjszakai életet, de íróbarátai, például Hunyady Sándor, Békessy Imre és Rejtő Jenő is gyakran meglátogatták Siófokon. Napközben általában az egykori Hozbor-vendéglőben (mai Csárdás vendéglő) evett, délután szívesen ment kártyázni, este pedig előszeretettel kaszinózott. De nem mindig csak szórakozott a Balatonnál, a déli part nagyobb üdülőhelyein gyakran tartott felolvasóesteket is.
Nyaralásai során legtöbbször a Vitéz panzióban szállt meg. A szálláshelyet annak idején Vitéz Miklós és felesége működtette (a panzió tulajdonosa egyébként maga is alkotó ember volt, számos színdarab és forgatókönyv kötődik a nevéhez). A szálláshely a Batthyány utcai villasor egyik épülete volt, ahol egyébként is számos művész és értelmiségi töltötte a nyarát. Kosztolányi felesége, Harmos Ilona a Karinthyról szóló könyvében emlékezett meg a vajszívű panziósokról, az örökké zsúfolt és zajos épületről, valamint a Karinthy családról, akik sokszor nem kis rumlit csináltak nyaralás közben:
„Egy ilyen viharos napon történt, hogy Frici, égő cigarettájával, jó darabon kiégette a paplanát, Aranka egy csomó tányért a földhöz vágott, a Karinthy-csemeték pedig, Tomival az élükön, valamennyi szobából kihordták a párnákat, s oly erővel dobálták egymás fejéhez, hogy két párna kiszakadt s a bennük levő toll behavazta az egész udvart, beszállt a nyitott ablakokon keresztül a szobákba. A termetes Vitézné csípőre tett kézzel, fejcsóválva megállt a konyha ajtajában és szelíd szemrehányással, orrhangján csak ennyit dünynyögött: – Íme, a Karinthy dinasztia.”
Siófoki drámák
Ahogy az a fenti idézetből is kitűnik, Karinthyék jellemzően elég „aktívan” pihentek. Mivel ráadásul sok időt töltöttek Siófokon, a Balaton viszonylag sok drámai esemény tanúja volt. Karinthy például oda vonult el első felesége, Judik Etel halála után is, aki a spanyolnátha-járvány áldozata lett 1918-ban.
„A lelki sérülés nem gyógyul be soha: de hozzászokik a lélek. Úgy érzem, agyamban daganat képződött, vagy egy éles idegen tárgyat döftek bele, amikor ő meghalt – ezt a kést nem húzhatom ki belőle többé, mert hiszen ő halott marad (csak ha feltámadna, ami lehetetlen), de idővel hozzászokik majd az agyam a késhez és járni fogok vele, mint aki golyót hord a koponyacsontban” – írta Karinthy pár nappal azután, hogy felesége meghalt a karjaiban.
Két évvel később Karinthy aztán újra megházasodott. 1920 augusztusában Böhm Aranka lett a felesége, akivel szintén sokat járt Siófokra. Mivel azonban kapcsolatuk elég intenzív volt, azaz sokat veszekedtek, jellemzően nyaralás közben is adódtak konfliktusok. Siófokon történt meg az is, hogy Aranka kiugrott a Vitéz panzió második emeleti szobájának ablakából, mert szerelmi bánata volt egy fiatal udvarlója miatt. Hat hétig lebegett élet és halál között, Karinthy azonban mindvégig mellette maradt, Aranka pedig végül felépült.
Karinthy halála
Karinthy Frigyes azon íróink közé tartozik, akik a Balatonon vesztették életüket. 1938-as koponyaműtéte után Siófokra ment pihenni és gyógyulni. A visszaemlékezések szerint halála előtt több látogatója is volt: augusztus 28-án Rejtő Jenő járt nála, augusztus 29-én délelőtt pedig idősebb fiával, Karinthy Gáborral volt együtt. Délután még egy karcolatot szeretett volna megírni, és pihenni egy kicsit, hiszen azt tervezték, hogy az esti vonattal Pestre utaznak, de aztán váratlanul összeesett és már nem tudtak segíteni rajta.
Karinthy Frigyes nyaralásainak emlékét Siófokon egy szobor őrzi. Varga Tamás alkotását 1998-ban állították fel a Balaton partján.