Beszélgetés a Múzeumok Éjszakáján. Vendég: Grecsó Krisztián és Ott Anna
Az Időgép kiállítás kapcsán Ott Anna beszélget Grecsó Krisztiánnal családtörténetről, személyes élettörténetekről, naplókról és családi fotóalbumokról, Szipőcs Krisztina részvételével.
Grecsó Krisztián író, költő, dalszerző, az Élet és Irodalom szerkesztője. Nemrégiben jelent meg a Lányos apa című kötete. Grecsó egyik központi témája a család mint az identitás meghatározója és az a viszony, melyben az egyén kapcsolata a saját múltjával kialakul.
Mikor? június 24. 19:30 Hol? Ludwig Múzeum
A Helikon Krimi-számának (2023/1.) bemutatója
A krimi az utóbbi időkben egyre inkább teret hódít a szépirodalomban és az irodalomtudományban is. Ez nem független attól, hogy az irodalomban egyre több olyan kísérlet figyelhető meg, amely a populáris műfajok kódjaival hoz létre hibrid szövegeket, valamint az irodalom- és kultúratudományok is egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak a populáris kultúra felé. A krimi ázsiója emelkedett tehát, emancipálódott, egyre kevésbé számít az alacsony regiszterbe tartozó marginális műfajnak. A magyar irodalomban hasonló folyamatok figyelhetők meg, mint a világirodalomban: több magas színvonalú krimi jelenik meg, melyek nagyobb kritikai és tudományos figyelmet kapnak. Az esten Deczki Sarolta, Visy Beatrix, Bárány Tibor, Bényei Tamás beszélgetnek, a moderátor Földes Györgyi lesz.
Mikor? június 26. 17:30 Hol? Kelet Kávézó és Galéria
Múzeumok Éjszakája a PIM-ben
Mi más adhatná az idei Múzeumok Éjszakája alapötletét, mint a PIM új Petőfi-tárlatának alapgesztusa, hogy az életrajz helyett a szövegekre fókuszál és kinyit egy bátran kísérletező, igen sokszor szélsőségekbe csapódó, határokat feszegető életművet a maga sokszínűségében. Idén tehát mi is a határmezsgyéken barangolunk: az irodalom és a múzeum olyan peremvidékeire kalandozunk, mint a lektűr, a kalandregény zsánere vagy éppen a horror. Gyűjteményünkből pedig meghökkentő történetű, anyagú múzeumi tárgyak mutatkoznak meg – először és talán utoljára.
Mikor? június 24. 16:00 - június 25. 2:00 Hol? Petőfi Irodalmi Múzeum
Látom, amit látsz
Ábel (Vilmányi Benett) a különleges képességekkel rendelkező, húszas évei végén járó fiatalember a vak Fellegi professzor (Lukáts Andor) által vezetett, gyermekmentést végző cégnél dolgozik. Ha becsukja a szemét, elveszett gyerekek szemén keresztül képes látni, és így segít őket megtalálni. Munkája az élete, amit csupán a vénkisasszony Mituk nénivel (Nagy Mari) oszt meg. Viszont minden megváltozik, amikor hibát vét, és egy felnőtt nőre, Verára (Hartai Petra) csatlakozik rá. Neki köszönhetően elkezdi másként látni a világot, és különös kapcsolat kezd köztük kialakulni. Egyre közelebb kerülnek egymáshoz, azonban ez a szokatlan összhang nem tartható fenn örökké. A film rendezője a Határ című vizsga filmjével Karlovy Vary-ban debütáló Szabó Mátyás, aki legutóbb a 90-es években tomboló ufóláz közepette egymásra találó férfi és nő románcát dolgozta fel a Jövetel című kisfilmjében.
Mikor? június 22-től Hol? a mozikban
Részletek ITT.
„MINKET ANARCHISTÁKAT NEM NYUGTALANÍTANAK MORÁLGILISZTÁK” - Kiállításmegnyitó
A kísérleti filmesként ismert, de a képzőművészet és zene területén is alkotó Igor és Ivan Buharov szerzőpárosnak június 22-én nyílik egyéni kiállítása a Kassák Múzeumban. Új munkájuk középpontjában Szittya Emil, a sokoldalú avantgárd művész (író, költő, festő, lapkiadó) és anarchista nézeteket valló csavargó áll, aki a fiatal Kassák Lajosra is komoly hatással volt a századelőn. A Buharov testvérek 2022-ben, Erdődi Katalin kurátorral együttműködve, egy Super 8-as technikával készülő többcsatornás filminstalláció tervével nyerték el az újonnan alapított Kassák Kortárs Művészeti Díjat. Munkájukhoz Szittya Emil életéből és munkásságából merítettek ihletet; kollázs-jellegű, fragmentumokból építkező írásait és festményeit, valamint a második világháború idején, a megszállt Franciaországban ismerőseitől és ismeretlenektől gyűjtött álmokat dolgozzák fel sajátos buharovi képi világukkal.
Mikor? június 22. 18:00 Hol? Kassák Múzeum