Márquez kedvenc regényét feldolgozta a Netflix: A bűnhöz és szerelemhez csak a holtak értenek

Márquez kedvenc regényét feldolgozta a Netflix: A bűnhöz és szerelemhez csak a holtak értenek

Jorge Louis Borges is imádta a mexikói regényt, amit a Netflix feldolgozott. De ki is volt Juan Rulfo? Miért tér vissza mindenki a halálból Pedro Páramo miatt? Eláruljuk!

Szabolcsi Alexander | 2024. november 24. |

Juan Rulfo 1955-ös Pedro Paramo című elbeszélése a mágikus realizmus egyik előfutára, és a latin-amerikai irodalom megkerülhetetlen klasszikusa. Az új Netflix feldolgozás hűen nyúl az eredeti mexikói regényhez, de mégis bátortalan marad. 

Repülő holtak, sárrá változó nők, az éjszakában feltűnő szellemkarneválok adják a hátteret ahhoz, hogy a fiú megtalálja az apját. A halál csak játszadozik, sose tudjuk meg mikor hív el, egyik nap csak arra ébredünk, hogy ugyanazt a napot éljük újra és újra. A Pedro Páramo szellemeket mutat nekünk, hogy lássuk mit jelent az, ha a múlt nem ereszt. A szerelmet és bűnhődést örökké folytatnunk kell, akár egy véget nem érő haláltáncot. 

A regény, ami megelőzte a Száz év magányt

Juan Rulfo mexikói író sajnos kevesek számára ismert. 

Rulfo évekig dolgozott a statisztikai hivatalban, hirdetési vállalatoknál, sőt bevándorlási ügynökként is, összesen három kötete jelent meg, egy novellagyűjtemény Lángoló puszta címmel, egy Arany kakas című posztumusz elbeszéléskötet és egy kisregény, Pedro Páramo címen.

Életműve egy keskenyebb kötetben elfér, emlékét pedig inkább az irodalomtörténet őrzi, pedig hatása a latin-amerikai irodalomra és a mágikus realizmusra ennél sokkal nagyobb. A Netflix visszanyúlt a klasszikus történethez, és megmutatta, mit is jelent a mágikus realizmus.

A visszajáró holtak, a természeti erők metaforizálása, a katonák és a háború állandó jelenléte, a halál örökös párhuzama a szerelemmel ismerősek lehetnek Márquez Száz év magányából, viszont Juan Rulfo volt az első, aki ezeket a témákat feldolgozta a Pedro Páramo című kisregényében. Gabriel García Márquez megírta, hogy nemcsak részletesen ismerte, hanem képes volt a Pedro Páramo bármelyik jelenetét egyetlen hiba nélkül felmondani.

A holtak nem nyugszanak

A Pedro Páramo a halál és az emlékezés viszonyát meséli el. Egy fiú visszatér szülővárosába, hogy felkeresse az apját, akit soha életében nem ismert. A történet előrehaladtával a város szép lassan felfedi titkait, az ablakokban kihunynak a lámpák, visszhangok verődnek vissza a falakról, egy ló árnyéka vetül az ajtóra, suttogás tör fel a padlóból, és az ember, aki még az előbb hajlékot ajánlott, porfelhővé válik.

Az alig 100 oldalas történetet töredezett formában ismerhetjük meg, a szinte egymással megegyező, csak névben elkülönülő város lakói váltakozva mesélik el Pedró Páramo életét. A rövid, epizódszerű jelenetek és a szinte alig jelölt tér- és időváltások eltörlik azt ahogyan a mindennapokban emlékezésről beszélünk, a történések időben nem egymást követik, hanem egymást váltva mutatják egyszerre a múltat és a jelent.

-

A kamera lencséjében

A 2024-es Netflix feldolgozás viszont új szemszögből mutatja meg Pedro Páramo történetét, és ami a regény oldalain több történetre esik szét, az itt egy könnyebben befogadható egésszé áll össze. A kötet elbeszélésének dinamikája az álmokéhoz hasonló, néhol lineárisan, néhol két idősíkot párhuzamba állítva mesél, de az is előfordul, hogy egy elsőre fontosnak tűnő információt soha többet nem említ a szerző. 

Rodrigo Prieto a rendező viszont jól követhető lineáris szerkezetben dolgozza fel az elbeszélést, hiszen a jól bevált visszaemlékezés és a montázs filmtechnikái a történet előnyére válnak, a karakterek arcai, öltözékei és jelleme pedig azokat a jeleneteket is egybefűzi, amik a könyvben több szálra bomlanak szét.

Amit a film nem mutat meg

A regény újító és virtuóz elbeszéléstechnikája a filmen inkább a visszaemlékezések egyszerű sorrendjét jelenti, nincsenek különböző nézőpontok, váltakozó beszédstílusok. A film kitér a kihívás elől, hogy izgalmasan játsszon az alapszöveggel, marad az egyszerű megfilmesítésnél.

Erre egy jó példa, hogy a könyvben az egyik szereplő halála után a falu harangjai olyan hangosan kezdenek kongani, hogy az emberek üvöltve beszélnek egymással. Olvasás közben szinte mi is halljuk, ahogyan napokon keresztül zúg az egész város. A filmben több harang zengését látjuk egymás után. 

A film nem kísérletezik, néha kameramozgással igyekszik megtörni a statikus felvételek dinamikáját. A regényben megjelenő mágikus elemeket leginkább CGI megoldásokkal ábrázolja: sajnos a könnyed filmes trükk szintjén maradnak a repülő holtak vagy a sárrá olvadó nő alakja is.

-

A Pedro Páramo a latin-amerikai irodalom egyik megkerülhetetlen klasszikusa, de mivel kevesen ismerik, és még kevesebben beszélnek róla, ezért inkább egy eldugott kincsként ül az irodalom ládájának mélyén. Remélhetőleg az új film lendületet ad ennek a történetnek, és minél több emberhez eljut a mexikói irodalom egyik alapköve.

Fotó: Imdb

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Minden latin-amerikai értelmiségi alapvetően azzal van elfoglalva, hogy megéljen

...
Nagy

Gabriel García Márquez hangot adott Latin-Amerikának

...
Nagy

Roberto Bolaño, a latin-amerikai irodalom megújítója

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

„Nehezebb volt megírni A döntést, mint túlélni Auschwitzot” - Öt érdekesség Edith Eva Eger életéről

Edith Eva Eger életét döntően határozta meg Auschwitz, de képes volt felépülni, és ma már Amerikában él és dolgozik. 

Szerzőink

...
Valuska László

Grecsó Krisztián: Apám 20 évig nem engedte el, hogy színpadi ember legyen - és széttártam a karom

...
Borbély Zsuzsa

Harry Potter és a csokoládépókok: megnéztük a sütemények varázslóit

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

Kiemeltek
...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Megvan, ki játszik a Colleen Hoover romantikus thrilleréből készült filmben 

Colleen Hoover újabb sikerkönyvére csaptak le a filmstúdiók. 

...
Szórakozás

Előkerült egy Stephen King-kötet Stanley Kubrick jegyzeteivel

A Ragyogás rendezője lapozhatott a film forgatása idején.

...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2.