A Leviathan Productions nevű gyártócég egész estét filmet készít arról, ahogy Henry Ford erőteljes antiszemita kampányt folytatott az 1920-as években, majd emiatt egy Aaron Sapiro nevű ügyvéd felvette a harcot az iparmágnással. A forgatókönyv Victoria Saker Woeste jogtörténész 2012-es műve (Henry Ford's War on Jews and the Legal Battle Against Hate Speech, a.m. Henry Ford háborúja a zsidókkal szemben és a gyűlöletbeszéd elleni jogi harc) alapján készül, melyet a Stanford University Press adott ki 2012-ben.
Sapiro 1925-ben rágalmazás miatt perelte be Fordot, és az ügyre akkor az egész Egyesült Államok figyelt, hiszen addigra már több közszereplő is nyíltan elítélte az autógyáros propagandatevékenységét.
Ford ugyanis véresszájú antiszemita volt, zsidóellenes nézeteinek pedig saját, különbejáratú platformot teremtett.
Az iparmágnás még 1918-ban megvásárolta a The Dearborn Independent című lapot, ami leginkább antiszemita propagandát terjesztett, lejárató cikkeket és dezinformációt közölt. A lap révén adták ki először a Cion bölcseinek jegyzőkönyve című pamfletet, mely elterjesztette a zsidó világösszeesküvés elméletét, miszerint a zsidóság a különböző kormányaiba beszivárogva készül átvenni a hatalmat az egész világ fölött. Hiába bizonyították be többször kutatók, hogy a jegyzőkönyv nem valódi dokumentum, még ma is számtalan antiszemita és egyéb, az egész világon terjedő összeesküvéselmélet ezen alapul. Ezután a Dearborn Independent kiadta még a Henry Ford zsidóellenes írásait összegyűjtő, négykötetes A nemzetközi zsidó – a világ legfőbb problémája című művet is.
Az ügy nagyon kínos volt Fordnak, hiszen addigra fontos, politikusokkal is kapcsolatban álló szereplője volt a közéletnek, de sem vagyona, sem hatalma nem tudta befolyásolni a per végkimenetelét, ráadásul a bevételein is meglátszott a kár. A bíróság végül 1927-ben arra kötelezte Fordot, hogy szüntesse meg a lapot, és kérjen bocsánatot gyűlöletkeltő kijelentései miatt. Így aztán Ford kénytelen volt egy nyílt levélben visszavonni antiszemita nézeteit, melyet Sigmund Livingstonnak, a Rágalmazásellenes Liga elnökének címzett. (Ettől persze továbbra is gyűlölte a zsidókat, olyannyira, hogy 1938-ban a náci Németország is kitüntette.)
„Aaron Sapiro bátor harca Henry Ford féktelen antiszemitizmusa és lapja becsületsértő kirohanásai sajnos ma is ugyanolyan releváns, mint száz éve. A jelenünk megköveteli, hogy olyanok történeteit mondjuk el, akik bátran szembeszálltak a zsidóellenességgel, az összeesküvéselméletekkel és dezinformció ellen,” mondta a projektről a Leviathan társalapítója, Ben Cosgrove producer.
Fotó: thehenryford.com