Szexi páncélok, vérengző fenevadak: 6 tévhit a gladiátorokról

Ki ne szeretne egy vértől tocsogó gladiátoros filmet? Ebben az évben két nagyszabású produkció is készült az ókori Róma véráztatta játékairól: Roland Emmerich Those About to Die (Akik ma meghalnak) című sorozata és Ridley Scott kultikus Gladiátorának második része – mindkettő Daniel P. Mannix 1958-as könyve alapján.

De mennyire hitelesek ezek a történetek? Alexander Mariotti történelmi tanácsadó a Guardiannel beszélt az adaptációk pontatlanságairól. 

A Colosseum-tanácsadó

A Those About to Die stáblistájában Alexander Mariotti mint „Colosseum-tanácsadó” van feltüntetve. A gladiátorküzdelmek elismert szakértőjeként az ő feladata volt, hogy ellenőrizze a sorozat történelmi hitelességét – bónuszként pedig egy apró szerepet is kapott, és

korhű szitkokat vághatott Bereniké királynő fejéhez.

Persze a gladiátoros filmek és sorozatok drámai világában a hitelesség sokszor másod- vagy sokadrangú kérdés – ami Mariottit saját elmondása szerint nem igazán zavarja.

„Pontosan tudom, hogy a sorozat sosem lesz korhű, és nem is kell, hogy az legyen – magyarázza. (A Bridgerton történelmi tanácsadói hasonló hozzáállással dolgoznak.) – Azért fizetnek, hogy figyelmen kívül hagyhassanak.”

Mint Mariotti rámutat, ezek a gladiátoros történetek elsősorban a szórakoztatásról szólnak; legfőbb céljuk, hogy lenyűgözzék a nézőt. Innen nézve nem esnek távol a Colosseumban zajló ókori játékoktól:

„A gladitátorok küzdelme tulajdonképpen nem más, mint a mai sorozatok elődje” – mondja.

De mik azok a pontatlanságok, amikről Mariotti beszél? A Guardainnel készült interjú alapján összegyűjtöttünk hat népszerű tévhitet a gladiátorokról.

Halálos küzdelmek az amfiteátrumban

Bár a népszerű elképzelés szerint a játékok folyamán az emberek halomra gyilkolták egymást – nem véletlenül választotta a sorozat mottójául a jól csengő „kill or be killed” (a. m. „ölj vagy téged ölnek meg”) mondatot –,

a legtöbb gladiátor valójában hosszú és (ókori mércével) egészséges életet élt.

Ennek részben az volt az oka, hogy a harcosok felkészítése rengeteg pénzbe került, és nem érte volna meg, ha egyetlen játék után meghalnak.

„De mégis mi lenne, ha holnap kijönne egy új sorozat Akik ma valószínűleg nem halnak meg címmel? – teszi fel a kérdést Mariotti. – Én biztosan nem akarnám megnézni! Sokkal jobban érdekel egy sorozat, ahol életek forognak kockán.”

A játékok helyszínét Colosseumnak hívták

A gladiátorküzdelmeknek helyt adó stadiont valójában Amphiteatrum Flaviumnak hívták, és a mellette álló hatalmas Nero-szobor viselte a „Colossus” becenevet. A Colosseum elnevezés csak a középkorban jelent meg, a szobor ledöntése után.

A harcosoknak tigrisekkel is meg kellett küzdeniük

A vérengző fenevaddal vívott küzdelmet sokszor tényként kezeljük a gladiátoros történetekben – helytelenül. Ugyan tényleg felbukkantak tigrisek a játékok során, sosem estek neki az embereknek. Feladatuk kimerült abban, hogy fel-alá járkáltak az amfiteátrum homokján.

A gladiátorok kórusban köszöntötték a császárt

Ave Imperator, morituri te salutant! – harsogják képzeletünkben a felsorakozó gladiátorok.

De csak a képzeletünkben!

A gladiátorok valójában sosem köszöntötték a római császárt mint „halálba indulók” – a kifejezés elítélt bűnözőktől maradt fenn, akiket Claudius császár egy olyan tengeri ütközetbe küldött, melyben biztos halál várt rájuk.

A császár kézjelellel döntött élet és halál fölött

Felfelé mutató hüvelykujj: élet. Lefelé mutató hüvelykujj: halál. Mindannyian ismerjük a római császár ítélethirdető kézjeleit – kár, hogy mindössze százéves történelemmel rendelkeznek. Bizony: először az 1920-as Madonnas and Men (Madonnák és emberek) című némafilmben jelentek meg.

A gladiátorok szexi páncélokban feszítettek

Russel Crowe páncélja egy egész generáció életére volt hatással – és hasonlókat remélünk a Gladiátor II Paul Mescaljától. A valóság azonban az, hogy az ókori gladiátorok sokkal egyszerűbb – és praktikusabb – felszerelést használtak.

Nyitókép: YouTube

(Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Anthony Hopkins római császárt alakít egy új gladiátoros sorozatban

A színész a Those About to Die apropóján beszélt a korral járó szabadságról, a sorozatban használt CGI-ról és arról, hogy mi a közös benne és Vespasianus római császárban.

...
Szórakozás

Ismerd meg a történészeket, akik részt vesznek a Bridgerton megírásában

Milyen szerep jut a Bridgertonban a történelmi tanácsadóknak?

...
Hírek

Íliász élőben? 11 órás csatával teszteltek egy ókori görög páncélt

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy vajon hatékonyan működött-e csatában az ókori védőöltözet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.