Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

A Fehér Lótuszban mindenkit kicsit okosabbnak, trendibbnek és népszerűbbnek próbál látszani, mint amilyen valójában. A sorozat harmadik évadának premierje apropóján összegyűjtöttük, hogy az előző évadokban miket olvastak a gazdag, privilegizált szereplők, és ezzel mit szerettek volna magukról közölni.

bzs | 2025. február 17. |

A könyvek nemcsak a történet alapját adhatják a filmeknek, sorozatoknak, hanem a szereplők jellemzését is árnyalhatja, hogy miket olvasnak. De használhatják arra is, hogy rejtett utalásokat szórjanak el a cselekményről. Még ennél is egy lépéssel tovább ment A Fehér Lótusz című sorozat: egyes szereplők nagyon is tudatosan használják a könyveket a saját imidzsükhöz. 

A sorozat harmadik évada hétfőn érkezett a Maxra, ezúttal egy thaiföldi nyaraláson leshetünk bele a privilegizált felső osztály életébe. Ennek apropóján megnéztük, hogy milyen könyvekből értették meg a világot az előző évad szereplői.

Ezt jelenthetik a könyvek

A könyvek megjelenítése a sorozatokban nem újdonság: egy jól elhelyezett borító segíthet a nézőknek, hogy közelebb érezzék magukhoz a karaktereket, vagy új dolgokat tudjanak meg róluk. A Szívek szállodája (Gilmore Girls) rajongói például sportot űznek abból, hogy a lehető legpontosabban összeállítsák a könyvmoly Rory olvasmánylistáját, majd maguk is végigmenjenek rajta.

A Fehér Lótusz menő főiskolásai, az első évad Oliviája (Sydney Sweeney) és Paulája (Brittany O'Grady) azonban nem élvezetből olvasnak. A gondosan kiválasztott könyvek mind részei annak a képnek, amit magukról szeretnének mutatni a világnak. Az olvasásnak ez a performatív használata pedig nem a forgatókönyvírók fantáziájának szüleménye, hanem a megfigyeléseikből leszűrt tapasztalat.

Emellett a sorozat azt is megmutatja ezzel, hogy hogyan válhat az olvasás elitista gesztussá, illetve személyes élmény helyett performatív cselekedetté. 

A két főiskolás lány pont olyan kiegészítőknek tekinti a könyveket, mint a márkás ruhákat és táskákat. Számukra a társadalmi ügyek, a gazdasági kérdések, a kisebbségekért való kiállás is mind csak divatos címkék – Olivia ezt egy ponton ki is mondja, amikor Shane (Jake Lacy) rákérdez a könyvekre, amiket olvasnak, kellékeknek nevezve azokat.

Mike White, a sorozat rendezője a Wall Street Journalnak adott interjújában beszélt arról, hogy a könyvek mit árulnak el a szereplőkről: „valamit azzal kapcsolatban, hogy kik is ők, vagy kiknek akarnak látszani". Nézzük tehát, hogy milyen könyveket lehetett kiszúrni A Fehér Lótusz első és második évadában. 

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra

Friedrich Nietzsche
Így szólott Zarathustra
Trubadúr Könyvek, 2023, 588 oldal

Olivia és Paula már első megjelenésükkor ügyelnek a megfelelő intellektuális üzenetre: egyikük Nietzschét, másikuk Freudot olvas. Ha esetleg valaki nem értené, hogy ők milyen műveltek és mélyek. Olivia kötetében Nietzsche négy fontosabb munkája található: Az Antikrisztus, Bálványok alkonya, Nietzsche kontra Wagner, Így szólott Zarathustra.

A lányok előtt egyébként a Spinédzserekben (Clueless) Josh (Paul Rudd) már megvillantotta ezt az egyetemista imidzset emelő trükköt, ő szintén Nietzschét olvasott egy medence partján.

Sigmund Freud: Álomfejtés

Sigmund Freud írásai - Álomfejtés I-II.
Animula Kiadó, 2011, 208 oldal

Paula is hasonlóan „könnyű” olvasmányt választott a napozáshoz. Nála a pszichoanalízis atyjának, Sigmund Freudnak az Álomfejtése látható. 

Elena Ferrante: Briliáns barátnőm

Elena Ferrante
Briliáns barátnőm - Nápolyi regények - Első kötet
Park, Ford. Matolcsi Balázs, 2024, 340 oldal

Velük ellentétben a friss házas Rachel (Alexandra Daddario) egy regényt vitt magával a nászútra. Elena Ferrante Nápolyi regényeinek szimbolikáját a sorozat és a karakter összefüggésében sokan úgy értékelik, hogy a lány

átlagos és sekélyes, ezért egy népszerű könyvet olvas.

A többi szereplőhöz képest jóval szerényebb körülmények közül érkező, eredetileg újságíróként dolgozó Rachel számos ponton érezhet rokonságot Ferrante regényének karaktereivel. A nőkkel való ellentmondásos viszony, a szegényebb családi háttér hátrányainak ledolgozása önerőből vagy a házasság kapcsán felvetődő problémáknak mind megvan a párja a Briliáns barátnőm történetében. A tetralógiát sokan könnyed olvasmánynak értékelik, valójában azonban mély társadalmi kérdéseket boncolgat.

Frantz Fanon: A ​föld rabjai

Frantz Fanon
A föld rabjai
Gondolat, Ford. Kovács Anikó, Staub Valéria, 1985, 300 oldal 

Olivia és Paula később érzékenységüket bizonyítják társadalmi kérdésekben Camille Paglia magyarul sajnos nem elérhető Sexual Personae című művében, ami a művészet és a pogány rítusok közötti kapcsolatot vizsgálja. 

Frantz Fanon A ​föld rabjai című kötete pedig a rasszizmus és a kolonializmus, illetve a pszichológiai trauma kérdéseivel foglalkozó forradalmi tanulmány 1961-ből. A lányok ezt is olvassák. 

Malcolm Gladwell: Ösztönösen - A döntésről másképp

Malcolm Gladwell
Ösztönösen - A döntésről másképp
HVG Könyvek, 2020, 296 oldal

A lányokkal ellentétben Shane Patton (Jake Lacy), a nászutas pár másik fele mindössze egy könyvet olvas a vakáción. A 2021-es évadban megjelenő könyvek közül ez a legdivatosabb, és tökéletes összhangban van a gazdag, arrogáns ingatlanos karakterével. Ez Malcolm Gladwell bestseller író non-fiction könyve arról, hogy hogyan hozunk döntéseket. 

„Gladwell az az írótípus, akinek a könyvét olvasva nagyon okosnak érzed magad – akár az vagy, akár nem" – indokolta a rendező, miért ezt adta Shane kezébe. 

Judith Butler: Problémás ​nem

Judith Butler
Problémás nem
Balassi, Ford. Vándor Judit, Berán Eszter, 2007, 250 oldal 

Ez a könyv csak egy villanásra tűnik fel, de az internetes detektívek kinyomozták, Paula mit ránt ki a táskájából. Ez a munka a szerző saját bevallása szerint is elavulttá vált mára, azonban hozzájárult ahhoz, hogy

a gender és a queer ma ismert fogalma létrejöhetett. 

A feminista elmélet klasszikusában a szerző rámutat: a feminizmus hibát követett el azzal, hogy megkísérelte létrehozni „a nőt" mint sajátos, egymáshoz hasonló jellemzőkkel és értékekkel rendelkező kategóriát. Szembeszáll azzal a felfogással, amely a társadalmat két nemre, férfi és nő kettősségére osztja fel, korlátozva ezáltal az egyéni lehetőségeket, a választás és az ellenállás szabadságát.

Aimé Césaire és Jacques Lacan

Hazafelé a reptéren Paula és Olivia Aimé Césaire Discourse on Colonialism és Jacques Lacan Écrits című köteteit olvassák, amelyek közül egyik sem jelent meg magyarul. Lacan műve a másság, szubjektivitás, szexuális különbözőség, az ösztönök, a törvény és az élvezet kérdéseit vizsgálja. Itt már megmutatkoztak a lányok barátságában a törések.

Paula gyanítja, hogy Olivia sem jobb a szüleinél, Olivia azonban szeretne „jó fehér embernek" látni magát, aki más, mint a privilegizált szülei. Mindkét lány azzal a kérdéssel küzd, hogy milyen képet szeretnének mutatni magukról, és milyenek valójában. 

Mark Manson: A "Lesz*rom" rafinált művészete - Napló

Mark Manson
A "Lesz*rom" rafinált művészete - Napló
Maxim, Ford. Őri Péter, 2022, 191 oldal

A második évadban kevésbé direkten használták a szereplők olvasmányait. A Szicíliában játszódó szezonban Ethan Spiller (Will Sharpe) látható néha A "Lesz*rom" rafinált művészetének egy meglehetősen leharcolt példányával, a gerince törött, a borítói összeragadtak. Ez a szerző önsegítő könyveivel azokat célozza meg, akik nem szeretnek magukra úgy tekinteni, mint akik ilyesmiket olvasnának, például a férfiakat. 

Valeria Luiselli: Elveszett gyerekek archívuma

Valeria Luiselli
Elveszett gyerekek archívuma
Magvető, Ford. Mesterházi Mónika, 2020, 516 oldal

Ethan felesége, Harper (Aubrey Plaza) egyike a kevés olvasónak ebben a társaságban. Ő Valeria Luiselli Elveszett gyerekek archívumának egy példányával látható rendszeresen. A 2019-es Booker-díjra jelölt, autofikciós elemeket tartalmazó kötetben egy négytagú család kel útra autóval Arizóna felé, ahol a férj az apacsokat tanulmányozza majd. A feleség pedig két bevándorló kisgyerek eltűnését vizsgálja és próbálja kideríteni, mi történt velük. Mindketten hangos feljegyzéseket készítenek az útról.

A munkajoggal foglalkozó karakter számára egyértelmű választásnak tűnik a társadalmi kérdéseket boncolgató regény. Emellett a könyv a hitelesség kérdését is feszegeti, amivel szintén van dolga hőseinknek.

Mindezek alapján kíváncsian várjuk, milyen olvasnivalókkal lát el minket az új, harmadik évad, és milyen átvitt értelmű üzenetet közvetítenek majd az olvasmányok.

(Variety, Lithub, Slate

Fotók: A Fehér Lótusz - forrás: Max/Warner Bros. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Könyvek, amiket sosem ununk meg, és minden újraolvasással valami mást nyújtanak

Nemrég megkérdeztük olvasóinkat, milyen könyveket olvasnak újra szívesen – mutatjuk, milyen válaszok születtek, és további javaslatokat adunk újraolvasásra érdemes történetekre. 

...

7 tipp, hogy semmi ne terelje el a figyelmed az olvasásról

A koncentráció képesség, és fejleszthető!

...

Az olvasás vége: az elit egyetemisták is képtelenek befejezni egy könyvet

Rosszul tanulunk olvasni vagy a telefonok miatt van az egész? Már az amerikai elit egyetemek hallgatói sem képesek végigolvasni egy egész könyvet.

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük.