"A gyerekek ösztönösen érzik, hogy az éghajlatváltozás rendkívüli hatással lesz a jövőjükre"

"A gyerekek ösztönösen érzik, hogy az éghajlatváltozás rendkívüli hatással lesz a jövőjükre"

Szeptemberben egy klímafikciós ifjúsági regény, Rojik Tamás Szárazsága lett a Szívünk rajta kiemelt könyve. A hónap értékelőjét, M. Kácsor Zoltánt markáns irodalmi képekről és a műfaj felíveléséről faggattuk.

Ruff Orsolya | 2020. szeptember 28. |

A Szárazság lett a Szívünk rajta szeptemberi kiemelt könyve, ami több műfaji elemet vegyít, hiszen klímafikciós és szerelmi szál is végighúzódik a szövegen - személy szerint neked mi volt a legerősebb kép vagy momentum, ami olvasás közben vagy után megmaradt?

Nagyon sok erős momentuma volt a regénynek. Ami most először beugrik az, amikor Dani, a főszereplő fiú a peremkerületek határán robotrendőrökbe ütközik, akik vagy amik éppen blokádot vonnak az ott élők köré. Volt abban a jelenetben valami zsigerileg ijesztő a technikánkról, amiről az átlagember csak sejtheti, valójában már most milyen fejlett szinten van, és arról, vajon mire használja fel a hatalom.

Rojik Tamás
Szárazság
Pozsonyi Pagony, 2020, 265 oldal

Az elmúlt időszakban - ha csak a program könyveit tekintjük, már ott is látszik - egyre több olyan kiadvány van a piacon, amely az éghajlatváltozással, a környezetvédelemmel foglalkozik. Apaként és íróként mi a tapasztalatod, mennyire nyitottak erre a gyerekek, mennyire foglalkoztatja őket ez a téma?

Nagyon érdekli őket, szerintem ösztönösen érzik, hogy ez rendkívüli hatással lesz a jövőjükre. Egy ízben, amikor elromlott a kazánunk, és muszáj volt pár napig lavórban fürdenünk, mert alig találtunk szerelőt, megjegyeztem a feleségemnek, lehet, hogy a föld azzal járna jobban, ha összesen annyi vizet használnánk a fürdéshez, mint ebben az időszakban. Vilmos fiam is a közelben volt, de nem tudtam, hogy figyel, ám aztán, néhány nappal később mégis rákérdezett erre a jelenetre. Izgatta, mégis miért beszélgetünk ilyenekről anyuval?

A disztópia mintha ismét reneszánszát élné - mi lehet ennek az oka, és íróként, illetve olvasóként te hogyan viszonyulsz a műfajhoz?

Már húsz éve is közhely volt, hogy a világ nagyon felgyorsult, de úgy érzem, az utóbbi tíz évben ez a folyamat csak fokozódott. Az egyén egyre kevésbé érezheti, hogy hatékony közreműködője a történéseknek. Az biztos, hogy a részei vagyunk, de mintha folyamatosan zsugorodna benne a szerepünk. Mindig eszembe jut a generációm gyermekkorában induló nagy filmeposz, a Csillagok háborúja, melyben a főszereplők minden járművet vagy technikai kütyüt azonnal tudtak kezelni. Már gyerekként is csodálkoztam, ez hogyan lehetséges, ma persze már tudom, hogy sehogyan sem. A technika fölénk nő, mi pedig szinte úgy érezhetjük, a jövőben élünk, talán ez az oka a műfaj erősödésének. Egyébként imádom a sci-fit, legalább tíz éve dédelgetek egy ötletet magamban, amiből regénysorozatot készülök írni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Egy climate fiction lett szeptember kiemelt könyve

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Szeptemberben egy disztópikus ifjúsági regény lett a hónap kiemelt könyve.

...
Szívünk rajta

Vicces, kalandos, klasszikus belépők a versek világába

A Szívünk rajta könyvei közül ezúttal három olyan verseskötetet választottunk, amelyeket szívesen bevinnénk az iskolába.

...
Szívünk rajta

Ez a könyv segíthet a gyerekeknek, hogy beszélni tudjanak a zaklatásról

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Augusztusban egy olyan könyv lett a kiemelt kötet, amely a zaklatás témáját járja körül.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Olvass!
...
Beleolvasó

Lázadáshoz vezet, ha egy gépész nyomoz? – Olvass bele a Siló sorozat eredeti regényébe!

Hugh Howey Siló disztópikus trilógiájának első része. 

...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve.