"A gyerekek ösztönösen érzik, hogy az éghajlatváltozás rendkívüli hatással lesz a jövőjükre"

"A gyerekek ösztönösen érzik, hogy az éghajlatváltozás rendkívüli hatással lesz a jövőjükre"

Szeptemberben egy klímafikciós ifjúsági regény, Rojik Tamás Szárazsága lett a Szívünk rajta kiemelt könyve. A hónap értékelőjét, M. Kácsor Zoltánt markáns irodalmi képekről és a műfaj felíveléséről faggattuk.

Ruff Orsolya | 2020. szeptember 28. |

A Szárazság lett a Szívünk rajta szeptemberi kiemelt könyve, ami több műfaji elemet vegyít, hiszen klímafikciós és szerelmi szál is végighúzódik a szövegen - személy szerint neked mi volt a legerősebb kép vagy momentum, ami olvasás közben vagy után megmaradt?

Nagyon sok erős momentuma volt a regénynek. Ami most először beugrik az, amikor Dani, a főszereplő fiú a peremkerületek határán robotrendőrökbe ütközik, akik vagy amik éppen blokádot vonnak az ott élők köré. Volt abban a jelenetben valami zsigerileg ijesztő a technikánkról, amiről az átlagember csak sejtheti, valójában már most milyen fejlett szinten van, és arról, vajon mire használja fel a hatalom.

Rojik Tamás
Szárazság
Pozsonyi Pagony, 2020, 265 oldal

Az elmúlt időszakban - ha csak a program könyveit tekintjük, már ott is látszik - egyre több olyan kiadvány van a piacon, amely az éghajlatváltozással, a környezetvédelemmel foglalkozik. Apaként és íróként mi a tapasztalatod, mennyire nyitottak erre a gyerekek, mennyire foglalkoztatja őket ez a téma?

Nagyon érdekli őket, szerintem ösztönösen érzik, hogy ez rendkívüli hatással lesz a jövőjükre. Egy ízben, amikor elromlott a kazánunk, és muszáj volt pár napig lavórban fürdenünk, mert alig találtunk szerelőt, megjegyeztem a feleségemnek, lehet, hogy a föld azzal járna jobban, ha összesen annyi vizet használnánk a fürdéshez, mint ebben az időszakban. Vilmos fiam is a közelben volt, de nem tudtam, hogy figyel, ám aztán, néhány nappal később mégis rákérdezett erre a jelenetre. Izgatta, mégis miért beszélgetünk ilyenekről anyuval?

A disztópia mintha ismét reneszánszát élné - mi lehet ennek az oka, és íróként, illetve olvasóként te hogyan viszonyulsz a műfajhoz?

Már húsz éve is közhely volt, hogy a világ nagyon felgyorsult, de úgy érzem, az utóbbi tíz évben ez a folyamat csak fokozódott. Az egyén egyre kevésbé érezheti, hogy hatékony közreműködője a történéseknek. Az biztos, hogy a részei vagyunk, de mintha folyamatosan zsugorodna benne a szerepünk. Mindig eszembe jut a generációm gyermekkorában induló nagy filmeposz, a Csillagok háborúja, melyben a főszereplők minden járművet vagy technikai kütyüt azonnal tudtak kezelni. Már gyerekként is csodálkoztam, ez hogyan lehetséges, ma persze már tudom, hogy sehogyan sem. A technika fölénk nő, mi pedig szinte úgy érezhetjük, a jövőben élünk, talán ez az oka a műfaj erősödésének. Egyébként imádom a sci-fit, legalább tíz éve dédelgetek egy ötletet magamban, amiből regénysorozatot készülök írni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egy climate fiction lett szeptember kiemelt könyve

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Szeptemberben egy disztópikus ifjúsági regény lett a hónap kiemelt könyve.

...

Vicces, kalandos, klasszikus belépők a versek világába

A Szívünk rajta könyvei közül ezúttal három olyan verseskötetet választottunk, amelyeket szívesen bevinnénk az iskolába.

...

Ez a könyv segíthet a gyerekeknek, hogy beszélni tudjanak a zaklatásról

A Szívünk rajta havonta mutatja be azokat a gyerek- és ifjúsági könyveket, melyeket a program független zsűrije a legkiemelkedőbbeknek talál. Augusztusban egy olyan könyv lett a kiemelt kötet, amely a zaklatás témáját járja körül.

Gyerekirodalom
...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

A Véletlenül írtam egy könyvet elhozta a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját

Fődíjat nyert Montréalban Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című filmje. 

...

Ezek az év legjobb gyerekkönyvei: taroltak az állatos és az erdei történetek

10. alkalommal adta át a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum az év legjobb gyerekkönyveinek járó díjakat. A rekord számú nevezés sok izgalmas kötetet hozott, mutatjuk a részleteket.

Olvass!
...

Egészségesnek lenni valójában egyenlő az őrülettel - Olvass bele Fehér Boldizsár novellájába!

Fehér Boldizsár egy groteszk és humoros prózában mutatja meg, hogy bárki, bármelyik pillanatban megőrülhet.

...

Mi a bánat történt a kamaszokkal a 2010-es évek elején?

A kamaszok szoronganak, szenvednek, elszigetelődnek és dühösek. Ez lehet az oka. 

...

Kell egy applikáció, ami fordít felnőtt és kamasz között – Olvass bele a Tárgyalhatunk című kötetbe!

Ecsédi Orsolya, akit a gyerekirodalom kidolgozatlan témái érdekelnek.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal.