Szívünk rajta - Ezekkel a könyvekkel vágj neki a sulinak!

Szívünk rajta - Ezekkel a könyvekkel vágj neki a sulinak!

Hamarosan becsöngetnek az iskolákban, ami mérföldkő sok gyerek életében. Éppen ezért most olyan könyveket választottunk ki a Szívünk rajta matricásai közül, amelyek segíthetnek az első iskolai napokban, hetekben.

ro | 2021. augusztus 31. |

Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok

Janikovszky Éva
Már iskolás vagyok
Móra, 2021, 52 oldal
-

Ritka érzékenységgel tapintott rá Janikovszky Éva azokra a neuralgikus pontokra, amelyek meghatározóak egy gyerek életében. Az iskolakezdés épp ilyen, hiszen a büszkeség keveredik az ismeretlentől való félelemmel, ráadásul benne van a búcsú a már megszokott régitől, és az izgalom, amelyet csak egy új kaland rejthet magában. "Van, amikor szeretek iskolába járni, és van, amikor nem" - mondja a legnagyobb természetességel Janikovszky narrátora, és ugyanez a keresetlen hang jellemzi a kötetet, amely több generációnyi gyereknek adott már bátorságot az első napokhoz. A könyvet Réber László illusztrálta.

Libby Deutsch: Hogyan működik a világ?

Libby Deutsch
Hogyan működik a világ?
Ford.: Nyuli Kinga, Scolar, 2020, 48 oldal
-

A "miért?" korszak után biztosan van egy "hogyan?" korszak is, csak az már azért nem vésődött be olyan mélyen a szülők emlékezetébe, mert a kisiskolás korosztály számára viszonylag sok olyan könyv létezik, ami tele van válaszokkal. Ezek közé tartozik például Libby Deutsch kötete, ami elsőre totál hétköznapinak tűnő kérdésekre keresi a választ (például: hogyan készül a könyv vagy épp a csoki? vagy hogyan lesz a farmernadrág?), amelyek megválaszolása ugyanakkor nem biztos, hogy mindenkinek kapásból menne.

Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Háy János
Alfabéta és a negyvennégy rabló
Manó Könyvek, 2018, 128 oldal
-

Háy János mesés ábécéskönyvében minden egyes szoba egy-egy betűt rejt, és ahhoz, hogy mi is igazi beavatottakká váljunk, meg kell ismerkednünk valamenyiükkel. Az író korábban azt mesélte, hogy voltak olyan betűk, amelyekhez nem volt egyértelmű, hogy milyen állatot rendeljen: "így került például a könyvbe a Jeti, amiről rögtön meg kellett írni, hogy nem ipszilonnal írják a nevét, hiába az ipszilon őrzésével van megbízva. Végül ebből a helyesírási deficitből kerekedett történet. Az az igazság, hogy amikor megtaláltam a hangvételt, meg hogy ezek az állatok betűőrök, meg persze a társasházat mint helyszínt, már eléggé gördültek a dolgok." A könyvet Maros Krisztina illusztrálta.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szívünk rajta: a világ legfontosabb repülő hatlábúiról szól a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő gyerekirodalmi alkotást: a választás augusztusban Várszegi Adél Zümmögés erdőn-mezőn című könyvére esett.

...

Marie Pavlenko: Az életem minden egyes pillanata hat az írásra

Marie Pavlenko Akár egy kismadár című regényének hősét szörnyű baleset éri, ennek következtében pedig amputálni kell a karját. A testi-lelki felépülés krónikáját, amelyben a lánynak újra kell értékelnie mindent, amit addig magáról, a családjáról és összességében az életéről gondolt, egy valós eset inspirálta. Interjú.

...

Három könyv a páratlan, vicces és feledhetetlen barátságokról

Egy igazi barátságkönyv lett a hónap könyve – írtuk a hónap elején, amikor kiderült, hogy a holland Erna Sassen Egy indián, mint te meg én című kötete lett a júniusi Szívünk rajta fókuszpontja. Mostani összeállításunkba három olyan könyvet választottunk, amelyeknek a barátság nem deklarált témája, viszont tagadhatatlanul fontos motívuma.

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot