Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok
Ritka érzékenységgel tapintott rá Janikovszky Éva azokra a neuralgikus pontokra, amelyek meghatározóak egy gyerek életében. Az iskolakezdés épp ilyen, hiszen a büszkeség keveredik az ismeretlentől való félelemmel, ráadásul benne van a búcsú a már megszokott régitől, és az izgalom, amelyet csak egy új kaland rejthet magában. "Van, amikor szeretek iskolába járni, és van, amikor nem" - mondja a legnagyobb természetességel Janikovszky narrátora, és ugyanez a keresetlen hang jellemzi a kötetet, amely több generációnyi gyereknek adott már bátorságot az első napokhoz. A könyvet Réber László illusztrálta.
Libby Deutsch: Hogyan működik a világ?
A "miért?" korszak után biztosan van egy "hogyan?" korszak is, csak az már azért nem vésődött be olyan mélyen a szülők emlékezetébe, mert a kisiskolás korosztály számára viszonylag sok olyan könyv létezik, ami tele van válaszokkal. Ezek közé tartozik például Libby Deutsch kötete, ami elsőre totál hétköznapinak tűnő kérdésekre keresi a választ (például: hogyan készül a könyv vagy épp a csoki? vagy hogyan lesz a farmernadrág?), amelyek megválaszolása ugyanakkor nem biztos, hogy mindenkinek kapásból menne.
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló
Háy János mesés ábécéskönyvében minden egyes szoba egy-egy betűt rejt, és ahhoz, hogy mi is igazi beavatottakká váljunk, meg kell ismerkednünk valamenyiükkel. Az író korábban azt mesélte, hogy voltak olyan betűk, amelyekhez nem volt egyértelmű, hogy milyen állatot rendeljen: "így került például a könyvbe a Jeti, amiről rögtön meg kellett írni, hogy nem ipszilonnal írják a nevét, hiába az ipszilon őrzésével van megbízva. Végül ebből a helyesírási deficitből kerekedett történet. Az az igazság, hogy amikor megtaláltam a hangvételt, meg hogy ezek az állatok betűőrök, meg persze a társasházat mint helyszínt, már eléggé gördültek a dolgok." A könyvet Maros Krisztina illusztrálta.