5 tipp, hogy ne szippantson be a szerencsejáték

5 tipp, hogy ne szippantson be a szerencsejáték

A szerencsejátékozás szuper kikapcsolódás tud lenni, de sajnos nagyon hajlamos beszippantani az embert, és könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy teljesen rabul ejtett. Ez persze nem a játék hibája: nagyrészt rajtunk múlik, hogy meg tudjuk-e tartani az egészséges mértéket. Ez egyeseknek könnyen megy, másoknak jóval nehezebben.

Promóció |

Az online kaszinó intézményének megjelenése óta minden eddiginél szélesebb körben érhetők el a szerencsejátékok. Már nem kell egy kaszinóig sem elsétálni, hogy az ember feltehesse a pénzét ruletten, Black Jacken, pókeren stb. Elég egy alkalmazás, és máris lehetőségek széles tárháza áll előttünk. Ez egyrészről jó, másrészt azonban megvan az az árnyoldala is, hogy viszonylag könnyen eshet áldozatul az ember a szerencsejáték-függőségnek. Hogy ezt elkerüld, érdemes néhány dologra odafigyelni.

Ezt teheted, hogy megtartsd az egészséges mértéket:

  • Legyen egy fix kereted! A legtöbb súlyos eset abból adódik, hogy az érintettek nem tudnak maguknak megálljt parancsolni, minden pénzüket felteszik, csak hogy végre nyerjenek – nem ismerve fel azt a tényt, hogy még a nyereménnyel együtt is jelentős mínuszban vannak. Ezt úgy a legegyszerűbb elkerülni, ha meghatározol magadnak egy havi fix keretet, amin belül játszhatsz. Mindegy, mekkora az összeg, nem lépheted át, addig tudsz játszani, amíg az ki nem merül – nincs pótlás!
  • Korlátozd magad időben! Az online kaszinóknál az a legnagyobb probléma, hogy bárhol, bármikor lehet játszani, mivel csak egy okostelefonra és egy appra van szükség hozzá. Így nincs meg az a limit, hogy csak a szabadidejét töltheti az ember a kaszinóban – az igazi függők akár munka közben is tudnak rá időt lopni. Ezért fontos, hogy állíts fel magadnak egy idősávot, amikor játszhatsz, és ezen kívül ne is lépj be az alkalmazásba!
  • Ne játssz nagyban! Igaz, sok kicsi sokra megy, de az ember akkor hajlamos igazán elveszteni a fejét és kontroll nélkül játszani, ha sokat bukik egyszerre. Ez ellen úgy lehet a legjobban védekezni, ha nem teszel nagy téteket, így sosincs akkora veszteség, amit mindenáron azonnal kompenzálni akarnál.
  • Ne titkold, hogy játszol! Akinek a környezete nem is sejti, hogy szerencsejátékozik, az különösen könnyen válik függővé, hiszen még külső kontrollja sincs. Ráadásul minden egyedül töltött percben érezheti azt az ember, hogy itt az idő, most lehet játszani, amíg nem látja senki. A játékban nincs semmi rossz, ha a környezeted tudja, hogy néha pókerezel, az nem tragédia. Ellenben hamarabb észreveszik, ha kezd sok lenni a játék, és segíthetnek időben visszavenni.
  • Légy tudatos! Azoknál a játékoknál, ahol számít a stratégia és a tudatosság, törekedj arra, hogy tervszerűen játssz! Ne véletlenszerűen tedd a téteket a pókerben például, legyél megfontolt, igyekezz minél többet tanulni a játékról – ha tudatosan játszol, nagyobb az esélyed, hogy nyersz!

A szerencsejátékokat egyáltalán nem kell mumusként kezelni, hiszen mindenkinek jól jön időnként egy kis adrenalin. Ha az ember ésszel játszik, és figyel arra, hogy megtartsa az egészséges mértéket, szuper kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak!

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

...
Zöld

3 új könyv az egészséges étrendről májusban, ha szakítanál az extrém diétákkal

Kipróbáltál már több diétát is, de belekerültél a jojóhatás ördögi körébe, vagy egyszerűen csak nem hozták a kívánt eredményeket? Olyan könyveket ajánlunk májusra, amik segítenek tudatosan felépíteni az egészséges értrendedet és életmódodat.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

5 könyvből készült film és sorozat, amit májusban nézhetsz a Netflixen

Visszatér egy igazi Netflix-kedvenc, a Bridgerton, de Jeff Bridgest is új sorozatban láthatjuk.

...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

Hírek
...
Nagy

Zoltán Gábor, Kemény Lili és Láng Zsolt is új regénnyel jön a Tavaszi Margóra

...
Zöld

4 regény és Sir David Attenborough: ezt ajánlja olvasni egy jövőkutató

...
Nagy

O. Horváth Sári: The Grand Finale [A mi utcánk]

...
Alkotótárs

Marton Krisztián: A legszebb barátságok igazi túlélők [Alkotótárs]

...
Szórakozás

Érdekelnek Jókai Mór sétapálcái vagy Tandori Dezső játékmedvéi? Akkor itt a helyed!

...
Hírek

Lassan megvakul, ezért döntést hozott hatalmas könyvtáráról

...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Nem maradt fogorvos mindörökké

...
Hírek

Margaret Atwood interjúban beszélt cenzúráról, Trumpról és irodalmi viszályokról

...
Zöld

Clara autizmussal él, de ezt nőként megtudnia pokoljárás volt. Olvass bele a könyvébe!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Az embernek kötelező boldognak lenni [Géczi János 70]

Géczi János életében fontos a párbeszéd. Öröm volt tehát a május 4-én hetvenéves költő, író, képzőművésszel interjút készíteni. Véges betűkészletből építkező, rendhagyó ábécésorolás következik.

...
Nagy

Monumentális, melegszívű, szellemes – így emlékeztek híres írók Paul Austerre

A nagy amerikai író, Paul Auster halála az egész irodalmi világot megrendítette. Mások mellett IanMcEwan, Joyce Carol Oates és Richard Powers is megemlékezett róla, de magyar fordítóját is megkérdeztük arról, hogyan látta őt. 

...
Nagy

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

Olvass!
...
Beleolvasó

Hogyan zajlott az ügynökök beszervezése a Kádár-korszakban? Olvass bele Takács Tibor könyvébe!

Hogyan működött az állambiztonsági hálózat Rákosi és Kádár alatt? Most elolvashatsz egy részletet az Ügynökök, informátorok, jelentések című könyvből.

...
Beleolvasó

A háromtest-problémában az univerzum hunyorgása több mint baljós – Mutatunk a regényből egy részletet!

Képesek a tudósok megállítani az idegen civilizáció invázióját? Olvass bele A háromtest problémába!

...
Beleolvasó

Charles Bukowski novellái olyanok, mint életünk első koncertje vagy berúgása – Olvass bele!

Charles Bukowski A város legszebb nője című kötete most jelenik meg Magyarországon először. Olvass bele!