Mivel érdemes készülni egy kiadós táborozásra?
Ha már jártasak vagyunk az ösvények taposásában, akkor vélhetően komoly gyakorlattal rendelkezünk az elengedhetetlen kellékek, kiegészítők összeszedésében, és összeválogatásában. Ám ha még csak most tesszük meg az első, bizonytalan lépéseket, akkor a tanácsok jócskán elkelnek. Nézzük, hogy mik azok az eszközök, és tudnivalók, amikkel a tarsolyunkban teljes biztonsággal és bizonyossággal vághatunk neki az erdőnek.
1. Az évszakhoz igazodás kulcsfontosságú!
Az időjárási tényezők figyelembevétele nem megúszható. Ősszel ugyanannyira jó ötlet a tölgyest vagy fenyvest járni, mint télen vagy akár nyáron. Ellenben felszereltség szempontjából nagyon nem mellékes, hogy milyen körülmények fogadnak minket a természetben. A ruházat milyensége, a hálózsák vastagsága, az egyéb kiegészítők bepakolása mind-mind ennek a függvénye.
2. A kényelem megteremtése mindent felülír!
Maradjunk a hálózsáknál, hiszen ennek a milyensége egy az egyben meghatározhatja az éjszaká(i)nkat, s ezen keresztül természetesen a folytatást is. A mindenkori komfort biztosításához a megfelelő méretű modell kiválasztása elengedhetetlen. Ami túl szűk vagy éppen kezelhetetlenül nagy, az praktikus szempontból használhatatlan, ezért aztán a funkcionalitás teljes mértékben sérül. Az ideálisan testhez simuló, ősszel vastagabb, télen kifejezetten szigetelő, míg tavasszal, nyáron szellőző anyag pihe-puha, elringató álmokat és nyugodt pihenést garantál. A könnyen mosható textil hazaérkezés után pikkpakk mosógépbe rakható, s a száradása sem jelenthet kihívást, úgyhogy a tisztává varázslás még akkor is megoldható, ha ismét táborozás következik. Optimális esetben persze.
Ezért érdemes időt, energiát szentelni a megfelelő modell kiválasztására. Az esztétikumra vonatkozó jegyek csak másodlagosak.
3. A felszerelés súlya és a kirándulás távja komolyan összefüggnek egymással!
Minél hosszabb a túra, annál égetőbb a cipelt holmi tömege. Ha túl sok, akkor hamar alábbhagyhat a lelkesedés. Érthető módon persze. Még jó, hogy a legtöbb gyártó külön hangsúlyt fektet a kg-k kontrollálására. Így aztán ténylegesen a minimumra redukálható a vállakra nehezedő teher mértéke.
4. Esőre mindig készülni kell!
Bár fentebb már említettük, hogy az évszakra (manapság inkább időszakra) jellemző meteorológiai tényezőket fontos figyelembe venni a tervezés szakaszában, de külön kiemelést igényel az eső, mint bizonytalansági faktor. Még akkor is kifizetődő taktika vele számolni, ha az előrejelzések sivatagi szárazságot ígérnek. A vízlepergetős szövetek esőmentes periódusban nem zavarnak sok vizet, de konkrétan életmentőek akkor, amikor az égi áldás úgy dönt: jóslás ide vagy oda, megérkezik. Nem elég, ha a sátor ellenáll a kihívásoknak, jó, ha a hálózsák is hasonlóan stramm tulajdonságú.
5. Nyolc napi hideg élelem?
Váratlan fordulatok bármikor adódhatnak, víz és étel nélkül egy lépést sem érdemes tenni! 24 órára ildomos felkészülni.