„Lázadó lányok”: nem lázadtak, csak egyenlő jogokat akartak [Budapesti nők]

„Lázadó lányok”: nem lázadtak, csak egyenlő jogokat akartak [Budapesti nők]

A lányok számára – még ha módos polgárcsaládban vagy épp arisztokrata famíliában születtek is – még a századfordulót megelőzően is csak kevés önmegvalósítási lehetőség adódott. Akadtak ugyanakkor számosan, akik nem kívántak végigmenni azon a szűk mezsgyén, amelyet a társadalom kijelölt számukra. Belőlük lettek aztán az első orvosnők, ügyvédnők, vagy épp azok, akik később saját életük kockáztatásával embereket mentettek. Podcast.

Könyves Magazin | 2024. július 31. |

A szülőket, rokonokat évtizedekig az az ambíció fűtötte, hogy a család lánygyermekei jól tudjanak férjhez menni. Az úgynevezett jó parti ugyanis nemcsak az egyén életkilátásait javította, de a szűkebb környezetének (azaz a családnak) a felemelkedésével is járhatott. Az önállóságra törekvő nők a társadalom szemében sokáig „lázadó lányok” voltak, holott nem feltétlenül valami ellen lázadtak, hanem – például – az oktatásban és a munkában is valójában egyenlő jogokat és lehetőségeket követeltek maguknak. Követeléseik hosszú ideig mégis mintha süket fülekre találtak volna. Változást ezen a területen paradox módon az amúgy mérhetetlen pusztítással és fájdalommal járó háborúk hoztak el.

Az első nagy háború teljesen felborította az addigi társadalmi rendet: a férfiak ugyanis bevonultak katonának, a hátországban pedig a nők léptek a helyükbe. Egyszerre több szerepben kellett helytállniuk, hiszen sokszor egy személyben voltak családfők és kenyérkeresők, ami merőben új volt akkor még nekik - majd később a frontról hazaérkező férjeiknek is. Az első világháborút követően emiatt történt is némi visszarendeződés, viszont a nők akkor már nem feltétlenül akartak visszatérni a fakanál mellé. Tanulni, dolgozni akartak, esetleg világot látni, tapasztalni, önálló egzisztenciát kiépíteni, független döntéseket hozni.

Kistáska és konty

Ráadásul a szokatlan élethelyzetek szokatlan döntéseket is hoztak magukkal. A második világháború alatt sok nő ugyanis nem elégedett meg a passzív szereppel. Nem akartak mozdulatlanságba dermedni, és kívülről szemlélni az eseményeket. Tenni akartak, még ha ez azzal is járt, hogy a karrierjüket, a biztonságukat, vagy akár az életüket is tették kockára.

Ilyen lázadó lány volt Karig Sára, aki a Svéd Vöröskereszt munkatársaként a háború alatt embereket mentett, Tauber Klára (Nádas Péter édesanyja), aki hamis papírokat, röpcédulákat vitt a főváros egyik pontjából a másikba, vagy Dömötör Tekla, aki több társával együtt embereket bújtatott, iratokat hamisított. Volt, aki a kistáskájában, más a nagyra fésült kontyában csempészett olyasmit, ami másnak értéket jelentett. Nem rettentek meg, és bátran, leleményesen, a maguk módján küzdöttek azért, amiben hittek.

A Budapesti nők mai adásában Ruff Orsolya és Szeder Kata Czingel Szilvia néprajzkutató-kultúrantropológussal, Simonovics Ildikó művészettörténész-muzeológussal, Svégel Fanni etnográfussal és Szécsi Noémi íróval beszélgetnek a női lázadás mibenlétéről, lehetőségeiről, a bátor egyéni döntésekről.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el. 

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Lábatlan Polgármesteri Hivatal

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...
Podcast

Mitől olyan izgalmas még ma is Jane Austen? [Az Austen-projekt]

Kosztümös love storyk, romantikus lányregények, netán kortárs társadalomkritikák vagy finom humorral megfestett korrajzok – Jane Austen regényeire valamennyi állítás igaz, attól függően, miként és miért olvassuk történeteit. Az életművet feldolgozó Az Austen-projekt utolsó adásában összegeztük, mi mire jutottunk vele kapcsolatban. 

...
Podcast

Még Szabó Magda is félt Az őz című regényétől [A Szabó Magda-titok 3.]

A cím által sugalltakkal ellentétben Az őz nem az ártatlanság, hanem a szélsőséges, esetenként pusztító szenvedélyek könyve. Folytatódik A Szabó Magda-titok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

...
Hírek

Tavaly Jodi Picoult egyik könyvét tiltották be a legtöbb iskolában

A több tucat bestsellert jegyző Jodi Picoult egy írószervezettel fogott össze, hogy elmondja, miért fontos elmenni szavazni a könyvek szempontjából.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Hírek
...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Hírek

Meghalt Hadas Kriszta

...
Hírek

Háy János és Szabó T. Anna is Nők Lapja Irodalmi Díjat kapott

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában