Vannak olyan egyedülálló helyzetek, amelyekbe lehetetlen belehelyezkedni - Összekötve Závada Pállal

Vannak olyan egyedülálló helyzetek, amelyekbe lehetetlen belehelyezkedni - Összekötve Závada Pállal

Egy család történetén keresztül az ország egy történelmi időszaka elevenedik meg Závada Pál Hajó a ködben című regényében. A Weiss család életét és megpróbáltatásait dolgozza fel a az idén Libri irodalmi díjra jelölt kötet. A főszereplő családról, a nácikkal kötött alku morális dilemmáiról, az történetírói felelősségről és saját családi kötődéséről is beszélgettünk Závada Pállal az Összekötve csütörtöki műsorában.

Fehér Adrienn | 2020. április 10. |

  • A Weiss család a két világháború között az ország legnagyobb vállalati konszernjének tulajdonosa volt. A Weiss Manfréd Acél- és Fémművekhez  tartozott többek között a Csepel Vas- és Fémművek, a Dunai Repülőgépgyár, de foglalkoztak lőszerek, fegyverek gyártásával is. 

A vállalat így nemcsak gazdasági, hanem politikai és hadi szempontból is kiemelkedő jelentőségű volt. 

  • A Weiss Művekhez egyébként személyes kötődések is fűzik a szerzőt. A Kulákprés című művéhez végzett kutatásai során derült ki, hogy nagymamája az akkor már Rákosi Művekként ismert csepeli gyárban dolgozott, ahova beszolgáltatási vétség miatt hat hónapra internálták. A Weiss Manfréd Művek továbbélésének ő is szemtanúja volt: nemcsak kutatásai során járta be az épületegyüttest, de az itteni hangstúdióban rögzítette Jadviga párnája című regényének hangoskönyv változatát is.
Závada Pál
Hajó a ködben
Magvető, 2019, 416 oldal
  • A Hajó a ködben szereplőinek egy teljesen egyedülálló morális dilemmával kellett szembenézniük. Jóllehet már generációkkal korábban katolizáltak, mégis zsidóként tartották számon őket. Ennek ellenére, az ország legnagyobb vállalataként a hitleri Németországnak is szállítottak harcászati eszközöket. Az SS magyarországi gazdasági főnöke, Kurt Becher egyedi alkut ajánlott: összes vagyonukért cserébe menekülőutat és útravalót biztosított nekik. A családtagok több szempontból is eltérően ítélték meg ezt a csapdahelyzetet, hiszen nemcsak egy morális dilemmával találták szemben magukat, hanem azt sem tudhatták biztosan, hitelt adhatnak-e a megszállók szavának.
  • A dinasztiaalapító, néhai Weiss Manfréd vejének, Chorin Ferencnek kiemelkedő szerepe volt az alkuban. Chorin a regény egyik legfontosabb figurája, nézőpontja megingathatatlan: ő a racionalitást képviselője. Ez nemcsak az alku kapcsán jellemezte, hanem egész karrierje során a pénzügyi, gazdasági élet egyik legmeghatározóbb szereplőjeként, az ésszerűség szószólójaként tartották számon. A németekkel a haditechnikai eszközök kereskedelméről kötött szerződését még a náci hatalomátvétel, a megszállás után is tiszteletben tartotta: számára ez volt a morális alapvetés.
    Az ő nézeteit ellensúlyozza Wiess Judit fiktív alakja, akit Weiss Edithről mintázott a szerző. Az ő lelkiismerete nem bírta el ennek a döntésnek, az alku következményeinek terhét, inkább a halált választotta.
  • Szerzőként nagyon figyelt rá, hogy a saját morális véleménye ne jelenjen meg nyíltan a műben. A mondatok lejtésében, az ironikusabb megjegyzésekben, az elérzékenyülésekben azonban személyes viszonyulása öntudatlanul is megmutatkozik.
  • A történettel először barátja, Rózsa János rendező kereste meg: a filmvásznon akarták feldolgozni a Weiss család életét. Bár erről a tervről azóta sem tettek le, a kutatások során a történet regénnyé érett a szerzőben. Dramaturgként közelítette meg a így megismert tényeket: Olyan elemeket, fordulópontokat keresett, amelyek ütközéseket, vitákat válthattak ki, és helyzeteket talált ki, amelyekben meg tudta mutatni a családtagok személyiségét, véleményét. Az események dramaturgi és a történészi feldolgozásának különbségeiről egyébként Gyáni Gáborral az Akadémia Történettudományi Intézetében is beszélgetett. Ennek során felmerült, hogy vajon nem vezeti-e félre az olvasót azzal, hogy a regényben dramaturgiai okokból vitákra alkalmat adó helyzeteket idézett elő. Regénytechnikai, dramaturgiai, poetikai szempontból azonban a kitalált alakokkal elmondatott érvek, ezek a feszültségek nemcsak kézenfekvőbbek, de előremutatóbbak is. Ez a hozzáállás irodalomtörténeti szempontból közel sem egyedülálló: Nézzük meg például az Egri csillagok valóságtartalmát.
  • “Ennek a családnak a története egy ország története.” - mondta egyszer Esterházy Péter a Harmonia Caelestis kapcsán. Visszatekintve ma is mindenki mást él meg sérelemként: van akinek Trianon, másoknak a zsidóüldözések traumája fáj, mintha nem mindannyian szenvedtük volna el ezeket a megrázkódtatásokat. Esterházy az apja alakjában egyesítette a magyar történelem eseményeit, alakjait, ezzel pedig egy csapásra megteremtette a nemzeti közösség érzését. A Weiss család története szintén túlmutat saját magán, az ország egy részének történetét ismerhetjük meg általa. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Závada Pál megírta a Weiss Manfréd Művek örököseinek történetét

...
Hírek

Megvan a 2020-as Libri irodalmi díj 10-es listája!

A Libri irodalmi díj mindig az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit ismeri el: a 2019-ben megjelent, és a díj követelményeinek megfelelő 179 műből idén már 180 neves közéleti személyiség szavazata alapján alakult ki a 10-es lista, amelyre a zsűri és a közönség is szavazhat.

...
Összekötve

Nagy életművek nagyszerű kötetei versengenek a Libri irodalmi díjért

Kihirdették a Libri irodalmi díj 10-es rövidlistáját, amiről két zsűritaggal, Károlyi Csabával és Beck Zoltánnal beszélgettünk. Szóba került a zsűrizés folyamata, az irodalmi trendek hatása és a nagy életművek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

Polc

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...