Vannak olyan egyedülálló helyzetek, amelyekbe lehetetlen belehelyezkedni - Összekötve Závada Pállal

Vannak olyan egyedülálló helyzetek, amelyekbe lehetetlen belehelyezkedni - Összekötve Závada Pállal

Egy család történetén keresztül az ország egy történelmi időszaka elevenedik meg Závada Pál Hajó a ködben című regényében. A Weiss család életét és megpróbáltatásait dolgozza fel a az idén Libri irodalmi díjra jelölt kötet. A főszereplő családról, a nácikkal kötött alku morális dilemmáiról, az történetírói felelősségről és saját családi kötődéséről is beszélgettünk Závada Pállal az Összekötve csütörtöki műsorában.

Fehér Adrienn | 2020. április 10. |

  • A Weiss család a két világháború között az ország legnagyobb vállalati konszernjének tulajdonosa volt. A Weiss Manfréd Acél- és Fémművekhez  tartozott többek között a Csepel Vas- és Fémművek, a Dunai Repülőgépgyár, de foglalkoztak lőszerek, fegyverek gyártásával is. 

A vállalat így nemcsak gazdasági, hanem politikai és hadi szempontból is kiemelkedő jelentőségű volt. 

  • A Weiss Művekhez egyébként személyes kötődések is fűzik a szerzőt. A Kulákprés című művéhez végzett kutatásai során derült ki, hogy nagymamája az akkor már Rákosi Művekként ismert csepeli gyárban dolgozott, ahova beszolgáltatási vétség miatt hat hónapra internálták. A Weiss Manfréd Művek továbbélésének ő is szemtanúja volt: nemcsak kutatásai során járta be az épületegyüttest, de az itteni hangstúdióban rögzítette Jadviga párnája című regényének hangoskönyv változatát is.
Závada Pál
Hajó a ködben
Magvető, 2019, 416 oldal
  • A Hajó a ködben szereplőinek egy teljesen egyedülálló morális dilemmával kellett szembenézniük. Jóllehet már generációkkal korábban katolizáltak, mégis zsidóként tartották számon őket. Ennek ellenére, az ország legnagyobb vállalataként a hitleri Németországnak is szállítottak harcászati eszközöket. Az SS magyarországi gazdasági főnöke, Kurt Becher egyedi alkut ajánlott: összes vagyonukért cserébe menekülőutat és útravalót biztosított nekik. A családtagok több szempontból is eltérően ítélték meg ezt a csapdahelyzetet, hiszen nemcsak egy morális dilemmával találták szemben magukat, hanem azt sem tudhatták biztosan, hitelt adhatnak-e a megszállók szavának.
  • A dinasztiaalapító, néhai Weiss Manfréd vejének, Chorin Ferencnek kiemelkedő szerepe volt az alkuban. Chorin a regény egyik legfontosabb figurája, nézőpontja megingathatatlan: ő a racionalitást képviselője. Ez nemcsak az alku kapcsán jellemezte, hanem egész karrierje során a pénzügyi, gazdasági élet egyik legmeghatározóbb szereplőjeként, az ésszerűség szószólójaként tartották számon. A németekkel a haditechnikai eszközök kereskedelméről kötött szerződését még a náci hatalomátvétel, a megszállás után is tiszteletben tartotta: számára ez volt a morális alapvetés.
    Az ő nézeteit ellensúlyozza Wiess Judit fiktív alakja, akit Weiss Edithről mintázott a szerző. Az ő lelkiismerete nem bírta el ennek a döntésnek, az alku következményeinek terhét, inkább a halált választotta.
  • Szerzőként nagyon figyelt rá, hogy a saját morális véleménye ne jelenjen meg nyíltan a műben. A mondatok lejtésében, az ironikusabb megjegyzésekben, az elérzékenyülésekben azonban személyes viszonyulása öntudatlanul is megmutatkozik.
  • A történettel először barátja, Rózsa János rendező kereste meg: a filmvásznon akarták feldolgozni a Weiss család életét. Bár erről a tervről azóta sem tettek le, a kutatások során a történet regénnyé érett a szerzőben. Dramaturgként közelítette meg a így megismert tényeket: Olyan elemeket, fordulópontokat keresett, amelyek ütközéseket, vitákat válthattak ki, és helyzeteket talált ki, amelyekben meg tudta mutatni a családtagok személyiségét, véleményét. Az események dramaturgi és a történészi feldolgozásának különbségeiről egyébként Gyáni Gáborral az Akadémia Történettudományi Intézetében is beszélgetett. Ennek során felmerült, hogy vajon nem vezeti-e félre az olvasót azzal, hogy a regényben dramaturgiai okokból vitákra alkalmat adó helyzeteket idézett elő. Regénytechnikai, dramaturgiai, poetikai szempontból azonban a kitalált alakokkal elmondatott érvek, ezek a feszültségek nemcsak kézenfekvőbbek, de előremutatóbbak is. Ez a hozzáállás irodalomtörténeti szempontból közel sem egyedülálló: Nézzük meg például az Egri csillagok valóságtartalmát.
  • “Ennek a családnak a története egy ország története.” - mondta egyszer Esterházy Péter a Harmonia Caelestis kapcsán. Visszatekintve ma is mindenki mást él meg sérelemként: van akinek Trianon, másoknak a zsidóüldözések traumája fáj, mintha nem mindannyian szenvedtük volna el ezeket a megrázkódtatásokat. Esterházy az apja alakjában egyesítette a magyar történelem eseményeit, alakjait, ezzel pedig egy csapásra megteremtette a nemzeti közösség érzését. A Weiss család története szintén túlmutat saját magán, az ország egy részének történetét ismerhetjük meg általa. 
Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Závada Pál megírta a Weiss Manfréd Művek örököseinek történetét

...
Hírek

Megvan a 2020-as Libri irodalmi díj 10-es listája!

A Libri irodalmi díj mindig az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit ismeri el: a 2019-ben megjelent, és a díj követelményeinek megfelelő 179 műből idén már 180 neves közéleti személyiség szavazata alapján alakult ki a 10-es lista, amelyre a zsűri és a közönség is szavazhat.

...
Összekötve

Nagy életművek nagyszerű kötetei versengenek a Libri irodalmi díjért

Kihirdették a Libri irodalmi díj 10-es rövidlistáját, amiről két zsűritaggal, Károlyi Csabával és Beck Zoltánnal beszélgettünk. Szóba került a zsűrizés folyamata, az irodalmi trendek hatása és a nagy életművek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...