Schreiner Dénes: A történetek a létezés egyáltalán nem magától értetődő alakzatai

.konyvesblog. | 2016. október 01. |

margo-dij_blog.jpgMár csak tíz könyvnek van esélye, hogy megnyerje a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, mi pedig idén is bemutatjuk a jelölt kötetek szerzőit. Milbacher Róbert, Michael Walden, Molnár T. Eszter, Makai Máté, Menyhért Anna, Ronil Caine, Mészáros DorkaMorsányi Bernadett, és Kántor Péter után Schreiner Dénes mesélt a határok felméréséről és arról, hogy mi volt a legmerészebb dolog a könyv összeállítása során. Az 500 ezer forinttal járó Margó-díj kiemelt támogatója a Főváros, a Bookline, a Balassi Intézet és az Aegon-díj, díjátadó 2016. október 19-én a Teslában.

Mint kagylók, ha bezárulnak. A katonaévek nyers és ondószagú világa, egy első gyóntatására készülő pap és egy visszeres lábú liftes néni elevenednek meg Schreiner Dénes novelláiban. Hétköznapi groteszk, naturáliák és a görög mitológia.

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Hogy a történetek a létezés egyáltalán nem magától értetődő alakzatai. Minden eseménynek, tapasztalatnak megvan a saját nehézkedése, ellenállási képessége, melynek folytán csak részben engedi át magát az elbeszélhetőségnek. E ’részben’ határainak pontos felmérése az egyik legnehezebb feladat.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?

Bizonyos feldolgozatlan élmények formába öntésének vágya, közléskényszer, a korábbiaktól eltérő megszólalási lehetőségek keresése. Talán nem is szikrák, inkább hajtóerők.

Mit vártál az első könyvedtől?

Olvasókat, akik számára jelentenek valamit ezek a szövegek, és akik segítenek e jelentéseket számomra is megérteni, azaz tovább írják a könyvet.

12801105_10207452160920246_1735181296257603597_n.jpgHa tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Még nem sok mindent, de ez változhat. Talán az túl merész dolog volt, hogy a legrémesebb szövegeket tettem a kötet elejére. Persze a fene tudja.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

Dudás Attila író barátom volt a legnagyobb segítségemre a kötet összeállítása során.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

„Tisztelt szerző! A szerkesztőségben úgy látjuk, Ön a novellaírás teljesen új útjain jár, mi azonban ezen az úton nem tudjuk Önt követni.”

Schreiner Dénes: Mint kagylók, ha bezárulnak

L'Harmattan, 2016, 236 oldal, 1990 HUF

 

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla?

Ha jól emlékszem, a Vuk Fekete Istvántól. Alsó tagozatban olvastuk, amennyi emlékem van róla, az kellemes.

Hány évesen írtad meg az első olyan szövegét, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Némi előjáték után 43 évesen kezdtem el írni ilyen jellegű szövegeket.

Olvass bele a kötetbe:

Mint kagylók, ha bezárulnak_részlet by konyvesblog on Scribd

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.