Sherlock ellentéte volt, és rajongtak érte a századfordulós Anglia olvasói

Sherlock ellentéte volt, és rajongtak érte a századfordulós Anglia olvasói

Az 1900-as évek elején egy Raffles nevű előkelő betörő dobogtatta meg a brit olvasók szívét. De vajon mennyiben tükrözte a Sherlock Holmes alkotójának sógora által kitalált figura a bűnözésről, a társadalomról és az igazságszolgáltatásról alkotott korabeli elképzeléseket?

vn | 2024. augusztus 02. |

Elegancia, pipadohány, briliáns elme és bámulatos logika. Ezek Sir Arthur Conan Doyle skót származású nyomozójának, Sherlock Holmesnak a legfontosabb karakterjegyei. A detektív hamar világhírű lett, máig számos feldolgozás készül a történeteiből, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy szerzőjének sógora, bizonyos Earnest William Hornung kevéssel Doyle után egy ugyancsak népszerű karaktert alkotott.

Finom modor, unalom és krikett

Az 1898 és 1909 között írt huszonöt novellában és egy regényben szereplő Raffles ravasz krikettjátékosként és gondtalan úriemberként tölti a napjait. Éjszakánként pedig segítője,

Bunny Manders társaságában jókedvűen pakolja ki a hozzá hasonlók, vagyis a londoni elit házait.

A britek elsősorban amiatt olvasták előszeretettel az Arthur J. Raffles-sztorikat, mert az unatkozó, jómódú betörő úgy hágta át az illendőség szabályait, hogy tettei egybevágtak a változóban lévő kor társadalmának titkos vágyaival.

Megkérdőjelezni a társadalmi hierarchiát

Egyesek visszatetszőnek találták ugyan, hogy olyan történeteket adnak a fiatal olvasók kezébe, amelyekben, ahogy egy kritikus fogalmazott „a feje tetejére állnak az ember jóról és rosszról alkotott elképzelései”. Eloise Moss történész azonban azt írja, szerinte ugyanilyen fontos,

hogy a társadalmi hierarchia széles körben való megkérdőjelezéséhez járultak hozzá a Raffles-történetek.

Az 1880-as és ’90-es években a politikai radikálisok, valamint az újságok is hevesen kritizálták a brit arisztokrácia tagjait. A lapok előszeretettel tudósítottak az elit zűrös válásairól, tiltott meleg kapcsolatairól, valamint prostituáltakhoz fűződő botrányairól. A felsőosztálybeliek képmutatása persze Sir Arthur Conan Doyle regényeiben is megjelenik, elvégre leggyakrabban a West End elitjéből kerültek ki Holmes ellenlábasai.

Miért dolgozzak, ha lophatok is?

Hogy Raffles miért tölti az éjszakáit alvás vagy esetleg előkelő társasági estélyek látogatása helyett azzal, hogy meglovasítja mások vagyonát és ingóságait? Erre a kifinomult tolvaj a következő, csipetnyi társadalomkritikával fűszerezett választ adja: „Miért kellene dolgoznom, ha lophatok is? (…) Persze, ez nem éppen szép, de nem lehetünk mindannyian moralisták,

és hát a vagyon egyenlőtlen elosztása eleve nagyon rossz dolog.”

Raffles nem az első bűnöző a brit regényirodalomban. Akár Robin Hoodig is visszanyúlhatnak figurájának előzményei, de Moss azt írja, hogy a korábbi ábrázolásoktól a nyájas, felsőosztálybeli stílusa különböztette meg, illetve az is, hogy nem az elfogásával és kivégzésével végződtek a történetei. A korabeli olvasók csodálták az intelligenciáját és a fizikai képességeit, és becsülték benne azt, hogy Raffles kerülte az erőszakot.

Az igazi Raffles és alakmásai

Andrew Lycett szerint a Cambridge-ben végzett kriminológus és tehetséges krikettjátékos, George Ives lehetett Raffles modellje, aki Hornunghoz hasonlóan az Authors Cricket Club tagja volt.

Könnyen lehet. De akárhogy is, a színházi és filmes adaptációknak köszönhetően Raffles-t Európa- és Amerika-szerte megismerte a közönség. Egyes feldolgozásokban egy elbűvölő felsőosztálybeli nő, Gwendoline Conrad is a bűntársa lett. Készültek olyan filmváltozatok is, amelyek kifejezendő, hogy a zsivány lélekhez érző szív párosul, azt mutatták be,

hogy Raffles jótékony célokra ajánlja fel a jogtalanul megszerzett javakat.

Azonban ezek voltak a karakter legkevésbé sikeres ábrázolásai, neki ugyanis sokkal jobban állt, hogy elragadóan antiszociális lehet.

Forrás: Jstor

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Melyik könyvvel érdemes belépni Sherlock Holmes fiktív univerzumába?

Mindig izgalmas kérdés, hogy hol lépjünk be egy írói életműbe, melyik legyen az az első mű, amelyet elolvasunk egy szerzőtől. A Sherlock-szüzeknek nyújthat fogódzót ez az összeállítás.

...

Amerikában közkinccsé válik A világítótorony és az utolsó Sherlock-kötet

2023. január elsejétől sok szellemi termék esetében lejár a szerzői jogi védelem, ami azt jelenti, hogy ezek a művek közkinccsé válnak, bárki adaptálhatja vagy épp kiadhatja őket. A Duke Law School a honlapján gyűjtötte össze azokat a műveket, amelyek szabadon felhasználhatóvá válnak Amerikában.

...

Nézd meg a legrégebbi detektívfilmet, amelyben felbukkan Sherlock Holmes

Az első Sherlock Holmes-adaptációt 1900-ban készítették, a felvételről sokáig azt hitték, hogy elveszett. 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog