Miért él ennyi hiedelem az ikrekkel kapcsolatban?

Alessandra Piontelli Ikrek a világban – Életük és az őket övező legendák című könyvében összefoglalta, mit tartanak az ikrekről a Föld különböző pontjain élő társadalmi csoportok. 

Jakobovits Kitti | 2022. május 11. |
Alessandra Piontelli
Ikrek a világban - Életük és az őket övező legendák
Oriold és Társa Kft., 2019, 342 oldal
Alessandra Piontelli: Ikrek a világban könyv

Megdöbbentő volt a saját olvasmányélményemben felismerni azt, ami a könyv egyik fő mondanivalója is: nevezetesen, hogy Európában mennyire burokban élünk a gyermekvállalást, az anyaságot és az ikreket illetően, és a világ többi része mennyire másként gondolkodik róluk a mai napig. Ugyanis az ikrek élete a legtöbb helyen nemhogy nem a körülrajongásról és a szupermodern ikerbabakocsikról szól, de még csak nem is érték. Az “őket övező legendáknak” pedig igen kis százaléka aranyos vagy jóindulatú. Ezt mondjuk már a könyv tartalomjegyzéke is sejteti az olyan alcímekkel, mint “Őrzők és kirekesztettek”, “Kényszeradoptálás és szexkereskedelem”, vagy “Hadd tegye a dolgát a természet”.

Már a magzati korban egymással kommunikáló kis csodalények vs. halált hozó rossz szellemek – szélsőséges elképzelések az ikrekről

Bármit is gondol egy népcsoport vagy kultúra az ikerpárokról, az biztos, hogy létezésük ténye senkit nem hagy hidegen. Mivel mások, mint az “átlag”, természetes, hogy a legtöbb helyen különös érdeklődés övezi őket.

A nyugati pszichológia jelenleg egyik legaktívabb és leginkább fejlődésben lévő ága a perinatális pszichológia, ami a születés körüli, az azt megelőző, és azt követő időszakot vizsgálja. Ezen a területen nagyon sok jelentős előrelépés történt annak érdekében, hogy segíteni tudjuk az anya és a magzat/újszülött mentális egészségét, ezt senki nem is vitatja, Piontelli azonban finoman, de határozottan fejti ki a véleményét néhány álláspontról. Ami talán nem is meglepő – aki pszichiáter-neurológus orvosként és kutatóként ennyi mindent látott és tapasztalt a témáról, nem fog már hasra esni azoktól az elképzelésektől, amikkel a perinatális szakemberek néha túllőnek egy-egy tudományosan helytálló állásponton. “A jelentéstulajdonítás alapvető a születést követő időszakban, segítséget nyújt abban, hogy gondoskodjunk a csecsemőkről, és hogy megértsük a társas interakciók finom árnyalatait, azonban nem helytálló és nem is célszerű, ha ezt válogatás nélkül alkalmazzuk a magzati viselkedés esetében. A magzati mozgások, kivéve talán egyes rövidebb hullámokat a terhesség legvége felé, nem egyenértékűek az éberséggel, és még kevésbé a szándékossággal és a tudatossággal. A születés előtti életből hiányzik a társas dimenzió.”

Ez az egyik véglet – talán néha még a tudomány is elragadtathatja magát. Egy másik szélsőséges, és sok afrikai és ázsiai törzs életében elterjedt hiedelem, hogy az ikrek veszélyesek, egyenesen a túlvilágról érkezett gonosz szellemek, akik mindenféle bajt hoznak az édesanyjukra és a közösségre egyaránt. Ez a meggyőződés aztán a különböző kultúrákban kegyetlenségekhez és a nyugati ember számára hajmeresztő viselkedésekhez vezet.

De sajnos annak is lehet ugyanez a vége, ha az ikerpárokat jó szellemekként, szentként, nemzeti értékként tisztelik.

Piontelli az egyik fejezetben például  így ír a Kamerunban szerzett tapasztalatairól: “Az egész eseményt elég szomorúnak találtam. Miközben sajnáltam a királyt, még inkább sajnáltam az ikreket, akik magas árat fizettek palotabeli különleges státuszukért, elszigetelve anyjuktól, akik királyi apjuk birtokain dolgoztak. Minden érzelmet megtagadtak tőlük, ami merev viselkedésükben is megmutatkozott: úgy tűnt, szívük megkeményedett és megdermedt. Az érzelmektől való megfosztottság nyomot hagyott rajtuk. [...] A bálványozott ikrek súlyos érzelmi elhanyagolásban éltek. Oltárra emelték őket, fizikailag gondoskodtak róluk, jól tápláltak és tiszták voltak, de ezen túlmenően senki sem bánt velük emberként. Elszigetelték őket a világ többi részétől, mások voltak, mint a többi ember, és nem voltak semmilyen csoport vagy közösség részei. Nem kaptak érzelmeket, melegséget, társaságot, megértést, fizikai vagy mentális ingereket, másokkal való kölcsönösséget, melyek mindegyike elengedhetetlen a mentális fejlődéshez.”

Nyilvánvaló, hogy fekete báránynak nem jó lenni, de úgy néz ki, bálványnak sem annyira.

A közös eredő – az ikrek racionalitása

Még a legmodernebb, leggazdagabb és legtöbb elérhető segítséggel rendelkező társadalmakban sem könnyű ikreket nevelni. Mindent, ami egy gyerekkel nehézség, kétszeresen kapják a szülők: legyen szó a dupla költségekről, a dupla mennyiségű sírásról, az oszthatatlan szülői figyelem és gondoskodás megosztásáról, a két még beszélni nem tudó lény szükségleteinek felismeréséről vagy épp a fokozott egészségügyi kockázatokról mind az anya, mind a gyermekek esetében. 

Ikreket szülni és nevelni nehéz és kockázatos, ezt el kell ismernünk.

És ez teszi érthetővé azt a sok megrázó és megbotránkoztató hiedelmet és szokást is, amiket a különböző, fejlett társadalmaktól távol élő törzsek esetében látunk. “Ellentétben a babonás csoportokkal, akikkel Madagaszkáron és az Arany Háromszögben találkoztam, mi, nyugatiak, úgy hisszük, hogy tudományos ismeretek által felvilágosított, teljességgel racionális világban élünk. Azonban amikor az >>élet misztériumáról<< és saját létünk természetéről van szó, mi is olyan kérdésekkel találjuk szembe magunkat, melyek nem magyarázhatók meg kimerítő teljességgel a tudományos érvelés megmásíthatatlan tényei által. Ilyen esetekben iskolázatlan és modern emberek gyakorlatilag ugyanúgy irracionális, misztikus vagy vallásos magyarázatokhoz folyamodunk, lélekben, mennyországban és pokolban hiszünk, és olyasmin gondolkodunk, hogy vajon az embriónak már fogantatásától kezdve személyisége van-e. Az irreális reakció megduplázódik ikrek esetében, akik az emberi faj számára inkább a kivételt, semmint a normát erősítik. [...] Azok számára, akik nem férnek hozzá a modern tudományos ismeretekhez, az ikrek eredete nemcsak más, de hátborzongatóan rejtelmes is.”

Piontelli nem menti fel a csecsemőgyilkosokat és nem szurkol a kegyetlen babonáknak, ugyanakkor abban a pozícióban sincs, hogy ítéletet mondjon felettük. Orvosként segítheti és segíti is a közösségeket, azon belül az anyákat és az ikreket, de sem térítő, sem bírói szerepet nem tölt be és nem is szeretne betölteni. Igaz ez arra is, amikor ezekkel a közösségekkel tölti az idejét, és arra is, amikor nekünk beszámol a köztük szerzett tapasztalatairól. A szakmai objektivitásra törekszik, ugyanakkor érzékenyen számol be azokról az élményeiről is, amikor őt is megviselték a látottak. Utóbbi különösen teret kap az “Amit magammal hoztam” című fejezetben.

Rávilágít az elsőre meghökkentően különböző meggyőződéseink közös forrásaira is: “A hajlam, hogy jelentést adjunk a természeti jelenségeknek, és valamilyen elmélet fényében magyarázzuk azokat, univerzális. A tudomány története tele van gyakran bizarr magyarázatokkal, melyeket vastagon áthatottak a babonák és a vallásos hiedelmek, próba-szerencse alapon azonban hozzájárultak a tudomány előrehaladásához. A fejlett világ perifériáján élők igen pontosan be tudnának számolni az ikerszülésekhez kapcsolódó jelenségekről. [..] Nem igaz, hogy ezeknek az embereknek nincs megfelelő intellektusuk, egyszerűen csak nem tudnak megfelelő jelentést kapcsolni az akkurátusan megvizsgált tényekhez.”

Ellenjavallatok

A könyv kifejezetten sok tudományág szemléletét, tapasztalatát és tudástárát ötvözi, ez pedig az ismeretterjesztő könyvek között is kifejezetten érdekessé és egyedivé teszi. A pszichológia mellett szót kap az antropológia, az orvostudomány és a szociológia is, és a szerző ezek felhasználásával tökéletesen egyensúlyoz a történetmesélés, a statisztikai adatok és az orvosi tények között. Így segíti a rendszerszemléletű gondolkodást, rávilágít arra, hogy egy dolgot mindig érdemes és szükségszerű több nézőpontból is vizsgálni. Biztos vagyok benne, hogy szakemberek számára is építő olvasmány és kétségtelenül új ismeretekkel szolgál a laikus olvasóknak is. Azonban sok kifejezetten érzékeny téma és esetleírás szerepel benne, így például érdemes megfontolni, ikreket (vagy “csak” egy babát) váró szülőknek vigyük-e ezt ajándékba. Ha nincsenek felkészülve a könyv tartalmára, a váratlan történetek felkavaróak lehetnek a számukra.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Hamnet írója elérte, hogy emlékhelyet kapjanak a Shakespeare-ikrek

Maggie O’Farrell sikeresen kampányolt azért, hogy végre méltó módon emlékezzenek meg Shakespeare gyerekeiről, akik nagy hatással voltak a drámaíró műveire.

...
Szórakozás

Tom Felton vállalta: ő a felelős, hogy felcserélték a Weasley ikrek nevét a jubileumi adásban

A George-ot alakító Oliver Phelps arról írt, valaki megbosszulta a tréfáikat.

...
Kritika

Az ikrek ötéves koruk óta felosztják egymás között a világot

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.

...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.