Szenvedély mindenek felett? – 125 éve született Márai Sándor

Szenvedély mindenek felett? – 125 éve született Márai Sándor

A magyar költészet napja idén egyben Márai Sándor születésének 125. évfordulója is. Ebből az alkalomból egy máig szinte felfedezetlen kisregényét ajánljuk, amely ugyanakkor nagyon is aktuális kérdéseket feszeget. Milyen sors vár arra, aki szembe mer menni a társadalmi normákkal? És vajon érdemes-e küzdeni az ösztöneink ellen? Többek között ezekkel a dilemmákkal találkozunk A sziget lapjain.

Bakó Sára | 2025. április 11. |

„A művészet az élet egyetlen értelme, a művészet a szabadság, a belső szabadság egyetlen lehetősége” – mondta egy 1937-es interjúban Márai Sándor. Az óriási életművet maga után hagyó szerző könyvei ma világszerte nagy népszerűségnek örvendenek, saját korában azonban a kommunista kultúrpolitika meghurcolta a nevét polgári értékrendje miatt. 

Hosszas tépelődés után végül az emigráció mellett döntött, de sosem tudta igazán feldolgozni, hogy szülőhazája kivetette magából.

Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogyan sokasodtak körülötte a felhők, mígnem feladta a harcot, és 1989-ben öngyilkos lett. A sors furcsa fintora, hogy halála után szinte berobbant a köztudatba: nemcsak itthon kezdték el tömegesen olvasni, hanem francia, német, spanyol, angol vagy éppen portugál nyelvterületen is.

Széllel szemben

A Kassán született Grosschmid Sándor tehetsége hamar megmutatkozott, de saját nevén nem publikálhatott, mivel nem hozhatott szégyent nagy múltú jogász családjára. Ő azonban nem félt ellenállni a vele szemben támasztott elvárásoknak, ahogy regényhősei is bátran dacolnak a társadalmi normákkal.

Mindent hátrahagyva ugranak fejest a szenvedélybe – még akkor is, ha a pusztulás előre borítékolható.

Az igazi viharos szerelmiháromszög-története már rengeteg olvasó számára ismerős, távolról sem ez az egyetlen Márai-kötet ugyanakkor, ahol elsöprő érzelmek dúlnak. Ezúttal egy kevésbé ismert, 1934-es kisregényét ajánljuk, amely egy negyvenes éveiben járó férfi tragikus kimenetelű énkeresését tárja elénk, miközben a lélek legsötétebb bugyrain vezet át.

Márai Sándor
A sziget
Helikon, 2023, 176 oldal
-

Utazás a szabadság felé?

„A feketét nyitott erkélyen szolgálták fel, színes napernyők alatt” – szól a szöveg első mondata. A címből és a felütésből ítélve A sziget akár egy kellemes nyaralás elbeszélése is lehetne, ennél messzebb azonban nem is állhatnánk a valódi cselekménytől. A főszereplő, Askenasi Viktor Henrik egy táncosnő, Eliz csábításának engedve elhagyja a feleségét, de a viszony csak az első állomás a párizsi tanár zavaros és súlyos dilemmákkal teli útján, melynek tanúi lehetünk.

Vajon meddig érdemes szabadjára engedni az ösztönöket, mielőtt végzetes hibát követünk el?

Bár a férfi eredetileg pihenni indul a tengerpartra, hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a háttérben van valami nyugtalanító, valami visszafordíthatatlan, amitől a vakáció pokoljárássá válik. „Nevetséges. Egy nő miatt?...” – teszi fel magának a kérdést Askenasi az egyik nagyobb szakasz elején, az olvasó ekkor azonban még nem tudja, hogy mi történt.

Csak annyi biztos, hogy egy nő a legnagyobb veszélyforrás lehet egy férfi életében: egy nő maga a Niagara.

Márai elképesztő érzékkel fokozza a feszültséget: az események nem lineáris rendben tárulnak fel előttünk, és csak lassan jutunk el a csúcsponthoz.

Mit kap a mai olvasó?

A sziget hőse a mentális épségétől egyre távolabb kerülve kalandozik a test őserdejében, mígnem eljut addig a határig, ahonnan már nincs visszaút. „Ebben a pillanatban, megint csak kalap nélkül, kilépett az idegen nő a hotel ajtaján, egyenesen feléje ment lassú léptekkel, egyenletes járással, megállt előtte, s mosoly, szívélyesség, egyáltalán, a rokonszenv minden jele nélkül nézett reá” – olvassuk egy tekintetről, ami aztán súlyos vétség elkövetéséhez vezet.

Márai Dosztojevszkij Bűn és bűnhődését idéző problémákat vet fel ebben a karcsú, de annál mélyebb lélektani regényben, megnyugtató válaszokkal azonban nem szolgál.

A végkifejlet ugyan nem éppen hétköznapi, de a saját identitás megtalálása, a házasságból lassan kivesző titok és a szexualitás útvesztői sokunk számára releváns témák lehetnek, amelyekkel kapcsolatban mi sem úszhatjuk meg az álláspontunk kialakítását.

Annak ellenére, hogy a szerző a harmincas években még kereste saját írói hangját, és akkoriban nem is talált pozitív fogadtatásra Askenasi története, napjainkból nézve meglepően rétegzett és filozófiai megalapozottságú szöveggel van dolgunk. Ha nem ódzkodsz a felkavaró olvasmányoktól, akkor itt az alkalom, hogy az évforduló alkalmából együtt barangolj a főhőssel a lélek labirintusában.

„A magyar nyelv szerelmetes lovagja”

Márai Sándor külföldön élve és az itthoni viszonyokkal élete végéig dacolva is ízig-vérig magyar író volt, aki mára méltán tartozik a legünnepeltebb szerzőink közé. Ahogy Molnár Gál Péter emlékezett rá 1989-ben a Népszava hasábjain, egyike volt „a magyar próza hajlékonnyá fejlesztőinek, magyar stiliszta, a magyar nyelv szerelmetes lovagja. Magyarul írt idegenben is, és szívszorító érzékenységét titkon gyönyörködték hazai hívei is, akik csempészutakon jutottak hozzá vámtisztek tiltotta regényeihez, emlékirataihoz”.

Néhány éve összegyűjtöttünk 5 nagy kedvencet tőle – A sziget után nyugodt szívvel ajánljuk bármelyiket.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Fotók az indiánnak és bűvésznek öltözött Márai Sándorról a PIM-ben

Márai Sándor levelei, bútorai és fényképei az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményében.

...

5 Márai-könyv az októberi Nincs időm olvasni kihívásra

...

10 érdekesség a harminc éve elhunyt Márai Sándor életéről

Kiemeltek
...

„Felhívás terápiára” – Orvos-Tóth Noémi könyvéről ír egy befolyásos brit lap

Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című könyvét ajánlja a Daily Mail. 

...

Mit olvass a Nyári Margó előtt? 9 kihagyhatatlan kötet

Mutatjuk, milyen szerzőkkel és könyvekkel találkozhatsz a Nyári Margó Irodalmi Fesztiválon.

...

Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez

A Csendes forradalom a hét könyve. 

Listák&könyvek
...

A legjobb sci-fi-sorozatok az Alapítványtól A háromtest-trilógiáig

...

Csernobil újra kísért: 3 könyv a közel 40 éve történt atomkatasztrófáról

...

5 regény az utazásról, hogy ne csak a térképet bújd

A hét könyve
Kritika
Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez
Hazug holokausztkönyv és életveszélyes gyógymódok – szélhámos szerzők, akiket máig emlegetünk

Hazug holokausztkönyv és életveszélyes gyógymódok – szélhámos szerzők, akiket máig emlegetünk

Hangzatos történetek, csak kár, hogy mindegyik hazugság.