Magyar Péter és a hétköznapi varázserő – Sonnevend Júlia a sárm politikai hatalmáról

Magyar Péter és a hétköznapi varázserő – Sonnevend Júlia a sárm politikai hatalmáról

Sonnevend Júlia Sárm című könyve a politikai vonzerő hatását vizsgálja, olyan vezetők példáján keresztül, mint Mohammad Javad Zarif, Kim Dzsongun, Angela Merkel, Orbán Viktor és a feltörekvő Magyar Péter. A szerző szerint a demokrácia jövőjét világszerte a sárm formálja, miközben a politikai értékeket egyre inkább a média által épített személyiségek képviselik. De vajon meddig tartható fenn egy politikus sármja a közösségi média által kreált valóságban?

Simon Eszter | 2024. november 26. |

Sonnevend Júlia kötete, a Sárm augusztusban jelent meg angolul a Princeton University Press kiadásában, azóta a Time Magazine, a The New Yorker, a The Atlantic és a Bloomberg is elismerően írt róla. Sonnevend Júlia esztéta, kommunikáció-kutató, jogász, egyetemi oktató, jelenleg a New School for Social Research Szociológia Tanszékén egyetemi docens. Tizennyolc éve él az Egyesült Államokban, az ELTE-n végzett tanulmányai után a Yale-en szerzett diplomát, majd a Columbia Egyetemen doktorált média szakon. A könyvet, amelyben Magyar Péter is fontos szerepet kap, Bata István fordította magyarra, és a múlt pénteki bemutatón Al Ghaoui Hesna beszélgetett a szerzővel.

Sonnevend Júlia
Sárm
Ford. Bata István, Open Books, 2024, 240 oldal
-

Sárm vs. karizma

Al Ghaoui Hesna többek között arról kérdezte a szerzőt, hogy mit jelent a sárm? Ki sármos? Ki dönti el, hogy kire illik a kifejezés? A sármnak nincsen pontos definíciója, ezért meglepő, hogy egy társadalomtudós, aki általában a fogalmak precíz meghatározására törekszik, egy ilyen nehezen körülírható jelenséget állít könyve középpontjába. De a szerzőt pontosan ez izgatta. Meg az, hogy definiálja, amit eddig senkinek nem sikerült.

Mindenek előtt fontos különbséget tenni a sárm és a karizma között. Sonnevend szerint a karizma eredetileg a valláshoz kapcsolódott, és valami távoli, istenszerű dologként tekintettek rá. Gondoljunk csak Winston Churchillre vagy Ronald Reaganre, akik kisugárzásukkal és vezetői stílusukkal váltak ikonikus alakokká. A 20. század elején Max Weber új értelmet adott a karizmának, és rámutatott, hogy ez a tulajdonság döntő lehet egy politikus sikerében.

Sonnevend szerint a legnagyobb különbség a karizma és a sárm között az, hogy míg a karizma távolságot teremt és tiszteletet vált ki,

 a sárm közvetlenséget sugall és közelebb hozza az embert.

A kötet a sármot napjaink világpolitikájának egyik kulcsfontosságú elemként vizsgálja, amely a sikeres politikai vezetők legfőbb eszköze. Sonnevend szerint a sárm a politikusok személyes vonzerejét jelenti, amelyet a különböző médiaplatformokon keresztül képesek megjeleníteni, azt sugallva a közönségnek: „hiteles és közvetlen vagyok.”

Jó politikus az, akivel leülnél egy sörre

Mára teljesen megváltozott a politikusokhoz való viszonyunk. Eltűnt a távolság, hiszen egyetlen kattintással Kamala Harris konyhájában találjuk magunkat, és végső soron Magyar Péterrel sem olyan nehéz összehozni egy szelfit. A 21. századra eljutottunk oda, hogy egyre jobban úgy érezzük, mintha ismernénk őket. Sonnevend szerint pont ez a sárm lényege, vagyis hogy a politikus azt az érzetet keltse, mintha szomszédok lennénk, egy kedves ismerős, akivel bármikor leülhetünk egy pohár sörre.

De miből fakad ez az abszurd igény? Miért akarunk haverkodni a politikussal? Mert a média elhitette velünk, hogy a politikus a barátunk lehet. 

Elengedhetetlen, hogy a politikusnak jó kisugárzása legyen, de gyakran ez is csak egy gondosan megtervezett illúzió. A színfalak mögött hatalmas stáb dolgozik azon, hogy minden egyes pillanatot úgy mutassanak be, mintha teljesen spontán lenne,  holott valójában ezek gondosan megkomponált jelenetek. Remek példa erre az új-zélandi miniszterelnök, aki egyszerű hétköznapi szülőként mutatkozik, miközben maga viszi a gyerekét óvodába.

A mai médiakörnyezetben a politikusok hitelessége állandó kihívásokkal szembesül, mivel egy mesterségesen felépített világban kell hitelesnek tűnniük. „Mindannyian tudjuk, hogy amit a médiában látunk, az egy gondosan konstruált valóság. Ha megkérdezel valakit, hogy valódi-e, amit ott lát, valószínűleg azt feleli, hogy nem – hiszen ez egy mesterséges kép. Ugyanakkor, ha arról kérdezed, milyen legyen egy politikus, mindenki azt mondja: legyen önazonos, legyen hiteles. Ez a két elvárás azonban alapvetően ellentmond egymásnak, hiszen azt várjuk, hogy egy teljesen mesterkélt környezetben is természetesek maradjanak” – magyarázta a szerző.

Orbán a „kolbásztöltő nagypapa”, Magyar Péter az új generáció reménysége

A kötet a berlini fal ledöntésének példáján keresztül vizsgálja a mítoszok kialakulását és a politikai diskurzusokat, de remek alapot nyújt olyan jelenségek megértéséhez is, mint a Magyar-jelenség, amit a legfrissebb események tükrében vizsgál: mi zajlik éppen Magyar és volt barátnője között? Ki kerül ki győztesen a „ki a cukibb” versenyből? És vajon sikerül-e az új szereplőnek nemcsak bemutatnia, hanem hosszú távon is megőriznie a sármját?

A beszélgetés során Orbán Viktor és Magyar Péter politikai dinamikájának vizsgálata is terítékre került. Sonnevend véleménye szerint a két politikus személyes varázsa ma már csak egymáshoz képest értelmezhető.

„Magyar Péter az új, fiatalos, energikus alternatíva megtestesítője, míg Orbán mostanra a megszokott, túlsúlyos hatalmi elit szerepébe került. Egy ikonikus példa erre Orbán Schwarzenegger-stílusú edzős képe, amely jól mutatta, hogy a miniszterelnök kénytelen reflektálni Magyar jelenlétére. Magyar már pusztán a fizikai megjelenésével is azt üzeni, hogy itt van egy lendületes, friss erő, ami szembehelyezkedik a megszokott hatalommal.”

Sonnevend Orbán Viktor médiastratégiáját is elemzi, amelyben a „kolbásztöltő nagypapa” képétől a béke hirdetéséig és Brüsszellel való harcig minden helyet kap. Bár a kötet sok újat nem mond a magyar olvasóknak, alaposan összefoglalja, hogyan használja Orbán a sármot hívei megerősítésére és ellenségek kijelölésére. Mindeközben felmerül a kérdés: 

miért maradhatnak pozícióban olyan politikusok, akik ellenszenvet váltanak ki, míg mások, akik a „közületek való vagyok” szerepét játsszák, elbuknak?

A szerző történelmi párhuzamot is hozott: „Emlékezetes számomra az 1998-as vita Horn Gyula és Orbán Viktor között, ahol Orbán pusztán azzal, hogy fiatalabb és lendületesebb volt, vizuálisan is fölénybe került a vele szemben álló, kommunista múltú, kissé elhasználódott Horn Gyulával szemben. Most azonban Orbán találta magát hasonló helyzetben, ezúttal a megszokott, nehézkes establishment képviselőjeként, miközben Magyar a Balatont átúszó, teniszező, palacsintát dobáló friss erőt testesíti meg.”

Mi kell a népnek? Hitelesség vagy illúzió?

Sonnevend öt különböző esetet vizsgál, ahol a politikai sárm kulcsszerepet játszik. Elemzi, hogyan építik fel a politikusok hitelességüket, miként mutatják be valódi és rokonszenves oldalukat, majd hogyan használják esendőségüket vagy erejüket helyzettől függően. Kitér arra is, hogyan teremtenek meg mesterséges helyzeteket vagy építenek színpadot, ahol kizárólag az ő személyiségük érvényesülhet. Végül bemutatja, miként alakítják sokszínű közönségüket homogén közösséggé. 

A hitelesség jelentőségét azzal szemléltette, hogy a választók sok hibát elnéznek, de az önazonosság hiányát nem viselik el. „A szavazók sok mindent képesek megbocsátani, de ha egy politikus hosszú ideig nem tűnik hitelesnek, azt már nem tolerálják.”

A szerző két női politikust is bemutat, akik eltérő stratégiával értek el sikereket. Jacinda Ardern, Új-Zéland korábbi miniszterelnöke a kedvesség, gondoskodás és megbékélés üzenetét sugározta, míg Angela Merkel sárm nélkül, pragmatizmusával és problémamegoldó hozzáállásával vált a világ egyik legelismertebb vezetőjévé.

Sonnevend kitér olyan populista politikusokra is, akik nemzetközi színtéren próbálták javítani országaik megítélését. Példaként említi Mohammad Javad Zarif iráni külügyminisztert, aki ideig-óráig sikeresen formált pozitív képet Iránról, valamint Kim Dzsongunt, aki rövid időre „békeharcosként” próbált megjelenni, mielőtt visszatért valódi arcához.

A szerző a könyv végén egy temetésen elhangzott beszéd példáján keresztül világít rá a sárm lényegére: 

sárm az, amikor valakinek már a puszta jelenléte is jó érzést kelt, anélkül hogy egyetlen szót is szólnia kellene.

 A sárm önmagában nem erény, sem bűn, csupán egy eszköz, amit a politikai vezetők eltérő módon és célokkal használnak.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Magyar Péter: Az van, amit Rogán Antal mond

„Ha nem akarjuk, hogy a gyerekeink egy családi részvénytársaságban nőjenek fel, akkor változtatni kell” – mondta a Partizánban vasárnap este Magyar Péter, aki két Facebook-bejegyzésben kritizálta mások mellett Rogán Antalt és az állam, a magyar közélet működését. 

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

A könyv megjelenéséről Magyar Péter számolt be a Facebook-oldalán.

...
Hírek

Úgy tűnik, Donald Trump nem olvasta a felesége, Melania memoárját

Ettől függetlenül Donald Trump volt elnök mindenkinek ajánlja, mert „nagyszerű”.

ADVENT
...
Könyves Advent

6+1 karácsonyi ajándékötlet, ha a barátaink már minden könyvet olvastak

Társasjáték, vászontáska, különleges ebéd, vagy akár egy saját könyv is izgalmas választás lehet.

...
Könyves Advent

Ezekből a könyvekből értette meg idén a világot Bill Gates

Az AI-ról és a szorongó generációról is olvasott idén az üzletember.

...
Könyves Advent

Mindenki, még a hegytetőn ragadt állatok is megérdemlik a szeretetet – Olvass bele Gunnar Gunnarsson Advent című kisregényébe!

Az Advent egy izlandi pásztor történetét kíséri végig, aki szembenéz a természet erőivel, hogy megmentse a hegytetőn ragadt állatokat. 

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 50-41.

Elkészült a Könyves Magazin listája az 50 legjobb könyvről, mutatjuk!

Szerzőink

...
sza

6+1 karácsonyi ajándékötlet, ha a barátaink már minden könyvet olvastak

...
Valuska László

Gerlóczy Márton: About my fucked up life - 800 lépés Újlipótvárosban

...
Bánhidi Lilla

Bánhidi Lilla: Szürke, zöld, fehér

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

Fekete színész játszhatja Piton professzort a készülő Harry Potter-sorozatban

Az HBO állítólag Paapa Essiedut szánja Piton professzor szerepére a készülő Harry Potter-sorozathoz.

...
Szórakozás

4 Stephen King-film és egy könyv érkezik 2025-ben

Előzménysorozatot kap az AZ, sorozat készül Az intézetből és film A majomból és a The Life of Chuckból. 

...
Szórakozás

8 dolog, amit nem tudtál A vándorló palotáról

A vándorló palota a tökéletes kezdés, ha ismerkedni szeretnék a japán animékkel.

Olvass!
...
Beleolvasó

Egy szociopata útkeresése a normális életben – Olvass bele Patric Gagne regényébe!

Egy fiatal lány új életet keres a nagyváros nyüzsgésében. De a szabadság, amire vágyott, hamarosan új kihívásokkal és saját sötét oldalával szembesíti. Olvass bele Patric Gagne regényébe!

...
Beleolvasó

A többiek apja is iszik - Olvass bele Grecsó Krisztián új regényébe!

Grecsó Krisztán új regénye szerteágazó családregény, amely nagyfokú őszinteséggel néz szembe múltbeli sérelmekkel. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Hadikban helyi látványosság volt Karinthy Frigyes és Böhm Aranka viharos házassága – Részlet Nyáry Krisztián új könyvéből

Hogyan lett az írók törzshelye a Hadik?