A koronavírus-járvány új sztárokat hozott magával, közéjük tartoznak például az immunológusok, virológusok vagy éppen a hálózatkutatók. Utóbbiak között az egyik leghíresebb épp magyar származású, Barabási Albert-László, aki legutóbb barátja és kollégája, Alessandro Vespignani A jóslás algoritmusa című kötetét mutatta be online.
A hálózatkutatók folyamatosan modellezik a vírusok terjedését - Könyves magazin
A koronavírusjárvány nemcsak az egészségügyben dolgozóknak, hanem a hálózatkutatóknak is rengeteg munkát ad. Alessandro Vespignani könyve, A jóslás algoritmusa a vírusok terjedését modellezi, Barabási Albert-László szerint ez lehet a koronavírus bestsellere. A koronavírus idején elrendelt kényszerű karanténok egyetlen célt szolgálnak: minimálisra csökkenteni az emberi érintkezések számát, megakadályozva ezzel a járvány terjedését.
A beszélgetésről mi is írtunk, egyebek között az alábbiakat:
„A nyár segíteni fog, nem fogja lesöpörni a Covidot, bár ez is egy lehetőség, csak nagyon valószínűtlen. Viszont egészen másfokú készültséggel várjuk a második hullámot ősszel, a tesztelési, kontaktkutatási kapacitásunk sokkal magasabb, más ismereteink vannak a betegek gyógyításával kapcsolatban is. És az emberek is óvatosabbak, tudják, hogy kell elkerülni a zsúfolt helyeket, hogy kell maszkot viselni, és ha tüneteik vannak, otthon kell maradni, vigyázni egymásra. Ez meg fogja változtatni a vírus pályáját, sokkal kezelhetőbbé teszi. Remélem, jobb gyógymódok is rendelkezésre állnak majd. Tudjuk, hogy a 65 évnél idősebbeknek még jobban kell vigyázniuk magukra. Ha minden jól megy, nyárra és őszre visszatérhetünk a normális életünkhöz, utazhatunk, óvatosan, nem elfelejtve a vírust. Télre egyszerűbb lesz a dolgunk, és meg vagyok győződve arról, hogy hamarosan elérhető lesz a vakcina is.”.
Alessandro Vespignani közel két évtizede tanulmányozza a vírusok hálózaton belüli terjedését. Mára algoritmusai és szimulációi képesek arra, hogy akár egy számítógépes, akár egy biológiai vírus terjedését vagy akár politikai, gazdasági folyamatokat modellezzenek. A kötet sok személyes sztorit és példát sorakoztat fel, és ezeken keresztül a hálózatkutató tudományos útját is végigkísérhetjük benne. Erről és még nagyon sok, a hálózatkutatás eredetéről és napjainkban elért eredményeiről is beszélget a két kutató (angolul); a bemutatót teljes hosszában, magyar felirattal meg lehet tekinteni a Nyugati tér blogon.