Lenyűgöző gengsztereposzban elevenedik meg Varsó királya

Lenyűgöző gengsztereposzban elevenedik meg Varsó királya

Lengyelországban sorozat készült Szczepan Twardoch történelmi gengszterregényéből - mutatjuk az előzetest.

Ruff Orsolya | 2020. augusztus 10. |

Bár magyarul 2018-ban jelent meg, nekem a tavalyi nyár olvasmánya volt Szczepan Twardoch A király című gengszterregénye. A lengyel író ebben a kötetben is visszatér kedvenc történelmi korszakába, a két világháború közti évekbe, a politikai és történelmi összeomlás előtti utolsó hónapokba, amikor a hétköznapi ember talán még el tudja hitetni magával, hogy a dolgok a jól ismert medrükben haladnak tovább, de közben már forrong az egész ország, és visszafordíthatatlan folyamatok indulnak be – olyanok, melyek után már semmi sem lesz olyan, mint azelőtt.

Szczepan Twardoch
A király
Ford.: Körner Gábor, Typotex, 2018, 390 oldal

A király egy zsidó maffiózó behajtójának, a bokszoló Jakub Szapirónak a portréját vázolja fel mégpedig egy fiatal srác, Mojżesz Bernsztajn szemszögéből. Erőszak, politikai villongások, leszámolások, korrupció és gyönyörű nők – mindez egy klasszikus noir receptje is lehetne, Szczepan Twardoch viszont képes volt egy nagyot csavarni a lineáris történeten. Ráadásul, aki olvasta a Morfiumot, az tudja, hogy Twardoch kimondottan vonzódik az antihősökhöz (ezzel pedig egy erős szálat húzhatnánk Jo Nesbo felé is), így A királyban is összetett, vívódó szereplők sokaságát vonultatja fel.

Egy morfinistának háborúban is szúrnia kell - Könyves magazin

„... hogy járhat ezen az utcán német katona, hogy düböröghetnek rajta német könnyű harckocsik, ha itt állt a felcsavarható tetejű, sárga Opel Olympiám, a kabrióm, amivel a feleségemet és mindenféle kurvákat fuvaroztam?" Mi történik, ha egy idegen hatalom megszáll egy másik országot? Az ember menekül, harcol, elbújik vagy együttműködik - válassza bármelyiket is, teljesen új életre kénytelen berendezkedni.

A könyvből Lengyelországban már sorozat készült, amit remélhetőleg egyszer majd bemutatnak magyarul is, addig viszont itt a trailere:

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Egy morfinistának háborúban is szúrnia kell

...
Hírek

Írni csak a gyilkosságról és a szerelemről érdemes - Jo Nesbo 60 éves

Jo Nesbo ma 60 éves, ezért 30 pontban szedtük össze, mit kell róla, Harry Hole-ról, Doktor Proktorról és a többiekről tudni.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.