12 év után új regénnyel jelentkezik Thomas Pynchon. A Shadow Ticket című könyv ismét egy noir detektívregény. Várhatóan októberben jelenik meg az Egyesült Államokban.
A történetről egyelőre annyit lehet tudni, hogy a nyomozó főhőse különböző kalandok során a harmincas évek Magyarországára is keveredik.
Elveszve Magyarországon
A titokzatos, teljes elvonultságban élő, 87 éves amerikai szerzőnek ez lesz a tizedik kötete. A kiadó leírása szerint a noir detektívregény Milwaukee-ban játszódik 1932-ben, a gazdasági válság idején. Hamarosan eltörlik a szesztilalmat, Al Capone már börtönben ül, a magánnyomozók pedig a munkahelyi ügyek helyett személyesebb területekre eveznek.
Hicks McTaggart, aki sztrájktörőből váltott a magánnyomozásra, abban reménykedik, hogy végre sikerült egy biztos munkahelyet találnia, amikor beesik egy rutinügynek tűnő feladat: találja meg, és hozza vissza egy wisconsini milliomos sajtgyáros lányát, aki megszökött.
Mielőtt felocsúdnak, McTaggart egy óceánjárón találja magát, hogy végül Magyarországon kössön ki.
Ahol nincs is tengerpart, a nyelv olyan, mintha egy másik bolygóról származna, viszont hihetetlen mennyiségű péksüteményük van, ami bármelyik zsarunak egész életére elég volna.
A szökött örökösnőnek persze semmi nyoma.
Mire Hicks rátalál, addigra a nyomozó már kapcsolatba kerül a nácikkal, szovjet ügynökökkel, a brit kémelhárítással, swing zenészekkel, spiritiszta médiumokkal, törvényen kívüli motorosokkal és minden velük járó bonyadalomakkal. Hicks egyikre sincs felkészülve – főleg nincs érte megfizetve!
A történelem sűrűjébe keveredve, ahonnan nem látja a kiutat, Hicks számára az egyetlen pozitívum, hogy a big band-korszak hajnalán járunk, ő pedig meglehetősen jól táncol.
Kérdés, hogy sikerül-e vissza lindy-hopoznia magát Milwaukee-ba és egy, már nem is létező normális világba.
A titokzatos szerző
Pynchon, akit az egyik legjelentősebb élő regényírónak tartanak, meglehetős elvonultságban él. Úgy tudni, hogy 1937-ben született, vagyis 87 éves. Első könyve a V., 1963-ban jelent meg. Ezt követte 1966-ban A 49-es tétel kiáltása (The Crying of Lot 49), 1973-ban a Súlyszivárvány (Gravity's Rainbow).
Egyre növekvő hírneve ellenére mindig is kerülte a nyilvánosságot, mindössze néhány fotó készült róla. Legutóbbi két munkája is detektívsztori: a 2009-es Beépített hiba (Inherent Vice), ami az 1970-es években játszódik és a 2013-as Kísérleti fázis (Bleeding Edge), ami szeptember 11-gyel és az internet terjedésével foglalkozik.
Előbbiből Paul Thomas Anderson forgatott filmet 2014-ben, aki nagy rajongója az író munkásságának. Úgy tudni, hogy jelenleg is egy Pynchon-adaptáción dolgozik, Leonardo DiCaprióval az 1990-ben megjelent Vineland feldolgozását forgatják.
Forrás: The Independent
Nyitókép: Wikipedia