Egy új zenetörténeti könyv szerint nem Thomas Edison volt az, aki feltalálta és először sikeresen alkalmazta a hangrögzítést. Jonathan Scott Into The Groove: The Story Of Sound From Tin Foil To Vinyl című, angolul megjelent könyve a hangrögzítés történetét tárja fel.
A fonautográf
Edouard-Leon Scott de Martinville, egy franica nyomdász és kereskedő az 1850-es években találta fel a fonautográf nevű szerkezetet, az első gépet, amely képes volt a hang rögzítésére. A találmány egy nagyobb hengerből állt, aminek a keskenyebb végén egy membrán (hártya, lemez) és egy tű helyezkedett el. Ha hangot érzékelt a gép, akkor a hártya elkezdett rezegni, és a rá erősített tű egy forgó, korommal bevont hengerre rögzítette a rezgést. A találmányát 1857-ben le is védette, így pontosan 20 évvel korábban jelent meg, mint Edison fonográfja.
Viszont Edouard-Leon Scott gépezete egy dologra nem volt képes: a hangot lejátszani., csak képeket készített a rezgésekről. Bár a feltaláló célja az volt, hogy a hangok olvashatóvá váljanak, így nem is tervezett azzal, hogy bármikor is visszajátssza azt. A legérdekesebb viszont, hogy Edouard-Leon Scottból (állítólag) úgy vált feltaláló, hogy nyomdászként rengeteg tudományos könyv fordult meg a kezében, amikből aztán megtudott mindent az akkori hangtudományról.
Idővel viszont a tudósok képesek voltak az eredeti felvételeket is visszajátszani. Itt hallható egy igencsak rossz minőségű, de közel 164 éves felvétele az „Au Clair de la Lune” francia népdalnak.
Az első visszajátszott hang
Ezt követően Thomas Edison 1877-ben feltalálja a fonográfot, amely nemcsak megjeleníteni, hanem visszajátszani is képes a hangot. Edison gépezete hasonló volt, mint a fonautográf, viszont már egy ónfóliára rögzítette a hangrezgéseket. A lejátszás pedig szintén ezen az elven működött, a fóliába vésett barázdák mozgatták a tűt, ami aztán átadta a membránnak, és megszületett a hang. Edison aztán Lev Tolsztojnak is elküldte a fonográfot, amellyel az író ma is hallható felvételeket készített.
Jonathan Scott könyve a hang történetének számos állomásán átvezet a kezdetleges rögzítésektől, a bakelit, a lemezek és a mikrofon megjelenésén át az albumok létrejöttéig.
(NPR)
Fotó: Wikipédia