Szabó Lőrincné Mikes Klára a szomszéd kutyájának hangos ugatását nehezményezte.
A névjegykártyára írt üzenet Szabó Lőrinc özvegyének halála előtt öt évvel, 1973-ban keletkezett. Az özvegy röviden, tömören és udvariasan kérte az alatta lakót a probléma megoldására. A Magyar könyvgyűjtők és bibliofilek nevű Facebook-csoportban közzétett posztot a 24.hu szúrta ki. A névjegykártyán ez áll:
Kedves Pali! Nagyon kérem az előszobájuk ablakát csukják be. A kutya ugatásától mindenki megrémül. Sok vendégemet le kell mondanom, nem mernek feljönni a kutya miatt. Még én is félek!
Köszönettel, üdvözlettel:
Klára”
A Volkmann utcai lakás
A házaspár 1933-ban költözött a Volkmann utca 8. első emeleti lakásába, ahol mindketten halálukig éltek. A lakásban működik jelenleg is a Szabó Lőrinc Alapítvány és a költő emlékét egy emlékszoba is őrzi ugyanitt. A könyvtárszoba ma is eredeti állapotában látható, a szék támláján Szabó kordzakójával, a falakon 15 ezer könyvvel.
Szabó Lőrinc és Mikes Klára
A költő 1921-ben az Est című lap munkatársa lett, itt ismerte meg a szerkesztő-rovatvezető Mikes Lajos Klára nevű lányát. Szabó Lőrinc és a nála hat évvel idősebb Mikes Klára hamar összeházasodott, esküvőjüket 1921. december 31-én tarották a Józsefvárosban. A szoknyavadász hírében álló költő családfenntartó lett, megszülettek a gyerekeik, a mindennapok taposómalmában pedig egyre kilátástalanabbá vált a kapcsolatuk.
Szabó Lőrincnek sok alkalmi kapcsolata volt, de aztán
megérkezett az életébe a nagy szerelem is, méghozzá feleségének barátnője, Vékesné Korzáti Erzsébet személyében.
A szerelmi kapcsolat negyedszázadon át tartott, Mikes Klára ez idő alatt háromszor kísérelt meg öngyilkosságot, de sohasem váltak el a egymástól. Korzáti Erzsébet végül, a szerelmi háromszög terheit nem volt képes tovább elviselni, 47 évesen vetett véget az életének.
A magánélet irodalmi lenyomatai
A költő házasságának történetével a Harminchat év című posztumusz levelezésgyűjtemény ismertet meg, szerelmi kapcsolatát pedig A huszonhatodik év című (1950–51-ben írott) szonettciklus örökítette meg.
Fotók: Balogh Sándor/Facebook
Nyitókép: Rippl-Rónai József festménye