16. századi disznóbőrkötéses könyveket talált egy kutyasétáltató

16. századi disznóbőrkötéses könyveket talált egy kutyasétáltató

A chicagói nyugdíjas egy ritka könyvekkel foglalkozó könyvtáros segítségét kérte, hogy a hét, disznóbőrkötéses kötet visszakerüljön a gazdájához.

bzs | 2024. november 29. |

A 75 éves Robert Miller épp a rendes esti sétáját rótta a kutyájával, amikor megpillantott egy kupac könyvet az út mentén. Azt rögtön látta, hogy nem a szokásos, színes, papírkötéses regényekről van szó, amiket valaki letett a szemetes mellé és nem is egy szabadon elvihető könyvesszekrénybe szánták. Közelebbről észre vette, hogy a hét kötet nagyon régi, a lapok már tapintásra is mások voltak, mint az átlag. Mivel úgy tűnt, senki nincs a közelben, felnyalábolta őket és magával vitte, majd megkereste a Newberry Library ritka kéziratokkal foglalkozó kurátorát, Suzanne Karr Schmidtet, hogy segítsen kideríteni, kihez tartoznak a disznóbőrkötéses könyvek.

Könyvmentés utcáról

A szakember először átverésre gyanakodott az email láttán, amelyben Miller leírta, hogy bukkant a könyvekre és arra kérte Schmidtet, segítsen felkutatni a jogos tulajdonost, hogy visszajutassa neki a könyveket. Miller azonban a kurátor minden kérésére és kérdésére lelkiismeretesen válaszolt. Elküldte a fotókat a kért oldalakról és részletekről. Ennek alapján a szakember úgy gondolta, a példányok Németországból származhatnak a 16.-17. századból.

Amikor megvizsgálta őket, meg is bizonyosodott róla, hogy a latin, francia és német nyelvű kötetek Németországban készültek 1525 és 1725 között. Több a protestáns reformációval foglalkozik. Ezeknek a margóján néhol kézzel írt megjegyzéseket fűztek a szöveghez, kiegészítve a hitvitákat. A könyvek szinte tökéletes állapotban voltak és majdnem mind még az eredeti, disznóbőr kötésében található.

-

A jelenlegi tulajdonosra utaló jelekre azonban sajnos nem bukkant Karr Schmiedt. Arra sem utalt semmi, hogy esetleg egy könyvtárból vagy egyetemről kerültek volna az utcára. A következő lépés az internetes keresés volt. A szakember felvette a kapcsolatot az antik könyvekkel foglalkozó kereskedőkkel, de ez sem vezetett eredményre. Végül nagyjából 8 hónappal a könyvkupac megtalálása után rábukkant a neten az elveszett könyvek egyikének borítójára egy ritka könyvekkel, kéziratokkal és térképekkel foglalkozó bécsi kereskedő honlapján. A cég egyik munkatársa hajlandó volt adni neki egy nevet és egy címet ahhoz az illetőhöz, aki 2021-ben megvásárolta a példányt. A könyvért egyébként 3500 dollárt (1,370,000 Fortintot) fizetett a chicagói Marvin Rawski.

Fel se tűnt, hogy nincs meg

Rawski, a Lane Tech High School-ban végzett és az O’Hare Reptéren dolgozott közel harminc évig. Ezen kívül pedig minden idejét lekötötték a különleges könyvek. A jelenleg 88 éves Rawski sosem nősült meg, ahogy mondja, a rengeteg minden mellett, amit gyűjtött, egy feleség beszerzése már nem fért volna bele.

Apró lakásában a ruhákat zsákokban tartja, hogy a könyvei a polcokra kerülhessenek. Nemrég épp egy újabb gyűjtő körútról tért vissza Párizsból. A kollekciója darabjait azonban meglehetősen lazán kezeli, ha a nyilvántartásról van szó. Mint kiderült, a hét kötet úgy került Miller és kutyája útjába, hogy Rawski selejtezett. Levitt a kukához egy dobozt, amiben azt hitte régi magazinok és folyóiratok vannak. Azonban nem nézte át a dobozt rendesen, ráadásul fájt a háta, így nem hajolt le ellenőrizni.

Mire visszatért, addigra pedig el is tűnt a doboz. Mivel több száz könyve van, így fel se tűnt, hogy ez a hét hiányzik, amíg Karr Schmiedt fel nem kereste. A gyűjtő annyira meghatódott attól, hogy a megtaláló nem tartotta meg a köteteket, hanem visszajutatta hozzá, hogy kettőt közülök a könyvtárnak adományozott.

Forrás: chicago.suntimes.com/www.newberry.org/

Fotó: Marvin Rawski és Suzanne Karr Schmidt a kötetetkkel - fotó: Newberry Library blogja

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egy 1200 éves kódex, amit majdnem tönkretettek a vikingek

Vikingek elől menekülő szerzetesek készítették a 680 oldalas, arannyal és ezüsttel illusztrált kódexet.

...

Magyarországra kerülhet a Mátyás könyvtárát bemutató híres firenzei kódex

Egy lengyel javaslat nyomán Budapestre hoznák a 15. század második felében Naldus Naldius firenzei humanista által készített pergamenkódexet.

...

Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Ma este virtuálisan bárki belenézhet több középkori és reneszánsz kódexbe, az Országos Széchényi Könyvtár kutatói ugyanis egy virtuális előadáson mutatnak be két tematikus honlapot.

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

A Könyves podcast vendége Kustos Júlia, aki a Tehetetlen bálványok című verseskötetében őszinteségről, nőkről, elvárásokról is írt. Hallgassátok!

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Valuska László
Valuska László

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

Hírek
...

Rebecca Yarros-rajongók figyelem! Jön a Fourth Wing-adaptáció

...

Láttad már Krasznahorkai regényének angol borítóját?

...

Őrületes Stephen King-adaptáció érkezik: hogy lehet túlélni, ha mindenki a halálodat akarja?

...

Jennifer Aniston főszereplésével készül sorozat az Örülök, hogy meghalt az anyám című könyvből

...

Ősszel jön Visky András új regénye, már a címe is megvan

...

Margó-díj 2025: lezárult a jelentkezés, 37 kötet száll versenybe

A hét könyve
Kritika
Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?
Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Meglepi, hogy az olvasók mennyire szeretik a könyvét. Török Ábellel Norvégiáról, sóvárgásról, a mesék erejéről és egy vágyott igazságos világról beszélgettünk.