A 75 éves Robert Miller épp a rendes esti sétáját rótta a kutyájával, amikor megpillantott egy kupac könyvet az út mentén. Azt rögtön látta, hogy nem a szokásos, színes, papírkötéses regényekről van szó, amiket valaki letett a szemetes mellé és nem is egy szabadon elvihető könyvesszekrénybe szánták. Közelebbről észre vette, hogy a hét kötet nagyon régi, a lapok már tapintásra is mások voltak, mint az átlag. Mivel úgy tűnt, senki nincs a közelben, felnyalábolta őket és magával vitte, majd megkereste a Newberry Library ritka kéziratokkal foglalkozó kurátorát, Suzanne Karr Schmidtet, hogy segítsen kideríteni, kihez tartoznak a disznóbőrkötéses könyvek.
Könyvmentés utcáról
A szakember először átverésre gyanakodott az email láttán, amelyben Miller leírta, hogy bukkant a könyvekre és arra kérte Schmidtet, segítsen felkutatni a jogos tulajdonost, hogy visszajutassa neki a könyveket. Miller azonban a kurátor minden kérésére és kérdésére lelkiismeretesen válaszolt. Elküldte a fotókat a kért oldalakról és részletekről. Ennek alapján a szakember úgy gondolta, a példányok Németországból származhatnak a 16.-17. századból.
Amikor megvizsgálta őket, meg is bizonyosodott róla, hogy a latin, francia és német nyelvű kötetek Németországban készültek 1525 és 1725 között. Több a protestáns reformációval foglalkozik. Ezeknek a margóján néhol kézzel írt megjegyzéseket fűztek a szöveghez, kiegészítve a hitvitákat. A könyvek szinte tökéletes állapotban voltak és majdnem mind még az eredeti, disznóbőr kötésében található.
A jelenlegi tulajdonosra utaló jelekre azonban sajnos nem bukkant Karr Schmiedt. Arra sem utalt semmi, hogy esetleg egy könyvtárból vagy egyetemről kerültek volna az utcára. A következő lépés az internetes keresés volt. A szakember felvette a kapcsolatot az antik könyvekkel foglalkozó kereskedőkkel, de ez sem vezetett eredményre. Végül nagyjából 8 hónappal a könyvkupac megtalálása után rábukkant a neten az elveszett könyvek egyikének borítójára egy ritka könyvekkel, kéziratokkal és térképekkel foglalkozó bécsi kereskedő honlapján. A cég egyik munkatársa hajlandó volt adni neki egy nevet és egy címet ahhoz az illetőhöz, aki 2021-ben megvásárolta a példányt. A könyvért egyébként 3500 dollárt (1,370,000 Fortintot) fizetett a chicagói Marvin Rawski.
Fel se tűnt, hogy nincs meg
Rawski, a Lane Tech High School-ban végzett és az O’Hare Reptéren dolgozott közel harminc évig. Ezen kívül pedig minden idejét lekötötték a különleges könyvek. A jelenleg 88 éves Rawski sosem nősült meg, ahogy mondja, a rengeteg minden mellett, amit gyűjtött, egy feleség beszerzése már nem fért volna bele.
Apró lakásában a ruhákat zsákokban tartja, hogy a könyvei a polcokra kerülhessenek. Nemrég épp egy újabb gyűjtő körútról tért vissza Párizsból. A kollekciója darabjait azonban meglehetősen lazán kezeli, ha a nyilvántartásról van szó. Mint kiderült, a hét kötet úgy került Miller és kutyája útjába, hogy Rawski selejtezett. Levitt a kukához egy dobozt, amiben azt hitte régi magazinok és folyóiratok vannak. Azonban nem nézte át a dobozt rendesen, ráadásul fájt a háta, így nem hajolt le ellenőrizni.
Mire visszatért, addigra pedig el is tűnt a doboz. Mivel több száz könyve van, így fel se tűnt, hogy ez a hét hiányzik, amíg Karr Schmiedt fel nem kereste. A gyűjtő annyira meghatódott attól, hogy a megtaláló nem tartotta meg a köteteket, hanem visszajutatta hozzá, hogy kettőt közülök a könyvtárnak adományozott.
Forrás: chicago.suntimes.com/, www.newberry.org/
Fotó: Marvin Rawski és Suzanne Karr Schmidt a kötetetkkel - fotó: Newberry Library blogja