Tarantino a regényében továbbírja a Volt egyszer egy... Hollywood történetét

Tarantino a regényében továbbírja a Volt egyszer egy... Hollywood történetét

A Volt egyszer egy... Hollywood Tarantino kilencedik filmje, amely két Oscar-díjat is bezsebelt, a rendező pedig önálló regényt írt belőle, amelyben a film szereplői és Hollywood történetét is tovább részletezi. (A kötet várhatóan novemberben jelenik meg magyarul.) Tarantino a Deadline-nak adott interjújában a műfaj iránti rajongásáról és a regényírás kihívásairól is mesélt.

ro | 2021. július 22. |

Quentin Tarantino mindig is nagy rajongója volt a filmek regényesített változatainak, az életében először elolvasott „felnőtt” könyvek is ezek közül kerültek ki. Két évvel ezelőtt megint előszedte őket, és rájött, hogy ez egy nagyon mókás és vagány műfaj. Akkor jött az ötlet, hogy meg kellene írnia a sajátját is. Az első gondolata viszont nem a Volt egyszer egy... Hollywood volt, hanem a Kutyaszorítóban, mégpedig a bűnügyi szál miatt; akkor úgy vélte, hogy emiatt a regényt - ha valaha elkészült volna - a könyvesboltokban be lehetett volna sorolni a misztikus krimikhez. De aztán arra gondolt, hogy a Volt egyszer egy... Hollywood volt mégiscsak az utolsó filmje, és „az emberek szemlátomást szerették”.

Quentin Tarantino
Volt egyszer egy... Hollywood
Ford.: Sepsi László, Helikon, 2021, 430 oldal
-

Tarantino szerint viszont a könyvbe nemcsak egy-két kimaradt jelenet került bele, hiszen azalatt az öt-hat év alatt, amíg a forgatókönyvet írta, rengeteg olyan anyagot gyűjtött, amelyekről már akkor tudta, hogy sosem fognak bekerülni a filmbe, de szükségesek voltak ahhoz, hogy minél többet megtudjon a szereplőkről. Tarantino azzal számolt, hogy a könyvben bővíteni fogja a filmbeli Cliff (Brad Pitt), Rick (Leonardo DiCaprio) és Sharon (Margot Robbie) történetét, és jobban bele fog menni a Manson család sztorijába is, ezzel együtt pedig Hollywood története is kiemelt szerepet kapott. A könyvben szerepelnek olyan jelenetek is, amelyek valóban megtörténtek, és Tarantino olyan színészekről hallotta őket, mint David Carradine vagy Burt Reynolds – ezek az anekdoták fontos részét képezik a könyvnek, a rendező szerint ha kivenné őket, a harmadával csökkenne a terjedelme. Tarantino szerint ezek megtörtént esetek, és volt, amikor a valós szereplőt írta bele a könyvbe, máskor Rick vagy Cliff karakterét szerepeltette. 

A regényírás és a forgatókönyvírás közötti legnagyobb különbséget Tarantino abban látta, hogy maga a mozi (az a tény, hogy végeredményben egy film készül belőle) őt erősen limitálja, forgatókönyvet mégis könnyűszerrel ír, hiszen tudja, hogyan kell. A prózaírást nem találta nehéznek, de könnyűnek sem – még sosem írt regényt korábban. Eddig majdnem-regényeket írt forgatókönyv gyanánt, de – ahogy Tarantino fogalmazott – a majdnem-regény nem regény. Az mindenesetre biztos, hogy Tarantinónak nem ez lesz az egyetlen könyve, hiszen a HarperCollins két könyvre kötött szerződést vele. A másik kötet (Cinema Speculation) egy non-fiction lesz, és esszéket, személyesebb jellegű írásokat fog tartalmazni a hetvenes évek filmjeiről.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Quentin Tarantino Hollywood-regényében a titokzatos kaszkadőr múltja is feltárul

A rendező a Pure Cinema Podcast-ben úgy írta le a Volt egyszer egy... Hollywood hamarosan megjelenő regényváltozatát, mint ami “teljesen újragondolta” a 2019-es, Oscar-díjas filmet.

...

Tarantino könyvet ír a Volt egyszer egy Hollywoodból

Várhatóan júniusban jelenik meg az első regénye Quentin Tarantinónak, ami nem más lesz, mint a Volt egyszer egy Hollywood című filmjének a regényesített változata.

...

Tarantino előszót is írt a Django-képregény elé

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

Polc

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...