Verzió - Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál
Hol és mikor? A mozikban november 10-14. között, online november 15-22. között.
Kedden indult a 18. VERZIÓ - Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál, amely idén a mozikban és online is zajlik. Az idei nyitófilm Kőrösi Máté első, egész estés dokumentumfilmje, a Dívák volt, amelyet még november 11-én vetítenek a Toldi Moziban, majd november 15-től elérhető lesz az online Verzió keretében. A 64 filmet amúgy november 10. és november 14. között Budapesten a Toldi, Művész és Kino Café moziban lehet megnézni, míg egy kisebb válogatás elérhető lesz a Szabad Terekkel közösen együttműködve Szegeden, Debrecenben, Kecskeméten, Pécsen és Szombathelyen. A filmek november 15-22. között online lesznek láthatók a fesztivál weboldalán. A héten a látogatók bekapcsolódhatnak a kerekasztal beszélgetésekbe, az egyes filmekhez kapcsolódó közönségtalálkozókba és a szakmai panelekbe is. A Budapesti Metropolitan Egyetemmel együttműködésben a filmekhez készült alternatív plakátkiállítás november 30-ig tekinthető meg a Blinken OSA-ban.
Győrffy Ákos / A távolodásban / Könyvbemutató
Mikor? 2021. november 17-én 17 órakor
Hol? az Írók Boltjában
Győrffy Ákos legújabb verseiben mintha még mélyebbre, még messzebbre ereszkedne: még közelebbről pillant rá az élet legnagyobb kérdésére: a távolodásra, a halálra. Az életközép, a meredeken haladás költészete ez: a költő egyszerre a fiú, aki elveszíti apját, és ő maga az apa is, akinek gyerekei vannak. Ebben a körforgásban zajlik Győrffy Ákos lírája. Versei néha naplójegyzetek, máshol útleírások. Eleddig főleg a tájban, az erdőben volt otthon ez a líra, az új verseknél mintha kinyílna a világ, Európa több pontjára is ellátogathatunk, de utazhatunk az időben is: természettörténeti koroktól a XX. századig. A bemutatón a szerzővel Szegő János beszélget az új kötetről.
Les Enfants Terribles (Veszedelmes Éden)
Bemutató: 2021. november 13.
Hol? az Eiffel Műhelyházban
Ritka az a mű operaszínpadokon, ahol énekesek és táncosok azonos jelentőséggel vannak színen, a történet az ő közös, kölcsönös kifejezőerejükből bontakozik ki. Ez látható a Veszedelmes Éden című, három zongorával megszólaló táncoperában, melyet az 1937-es, baltimore-i születésű Philip Glass komponált saját Jean Cocteau-trilógiájának utolsó részeként. Paul és Lise történetében a két gyerek a saját képzeletük alkotta világ foglya és áldozata, játékaik során olyan világot hoznak létre, amit már nem tudnak elválasztani a valóságtól. A darab felfogható Cocteau a képzelet és kreativitás transzcendens erejébe vetett hitének, melyben az énekesek és táncosok felváltva mutatják be az eseményeket.
A Budapest-művelet - Operazione Budapest
Bemutató: 2021. november 11.
1983-ban a Szépművészeti Múzeumból egy ország megdöbbenésére elloptak hét képet, köztük Raffaello Esterházy Madonnáját. Tavaly volt 35 éve, hogy a festményeket bravúros nemzetközi együttműködéssel a nyomozók megtalálták és visszahozták Magyarországra. A betörés nem csak azért okozott mély megdöbbenést, mert a Kádár-rendszer által sugallt kiemelkedő közbiztonsági helyzettel szemben mást mutatott, hanem mert ebben az ügyben látványosan összegződött a korszak valamennyi visszássága. A Budapest-művelet című olasz dokumentumfilm készítői az azóta is titokban tartott ügyet próbálták felgöngyölíteni, a betöréstől a képek megtalálásáig. Nincsenek végleges válaszok, de vannak megválaszolatlan kérdések. Az egykori résztvevők visszaemlékezései – kiegészülve azokéval, akik nem vállalták a szereplést – az alkotók célja és reményei szerint egyszer majd a nyolcvanas évek Magyarországának megkerülhetetlen történeti forrásává válnak.
Nemes Nagy Ágnes-konferencia
Mikor? 2021. november 12-én
Hol? a PIM-ben
Nemes Nagy Ágnes-konferenciát rendez az Irodalmi Magazin, ahol kerekasztal-beszélgetést tartanak az Újholdról, de szó lesz Nemes Nagy Ágnes hagyatékáról, a gyerekverseiről és verseinek külföldi recepciójáról is.