Philip Roth 2018-ban halt meg, és a hagyatékában több mint 7 ezer könyv maradt utána, a gyűjteményt pedig a newarki közkönyvtárra hagyta. A könyveket a könyvtáron belül is külön gyűjteményben kezelik majd, utóbbit Nadine Sergejeff felügyeli, aki a kötetek áttanulmányozása közben igazi kincsekre is bukkant.
A könyvek tele vannak például széljegyzetekkel, mintha Roth párbeszédet folytatott volna az írókkal, vagy megjegyzéseket tett volna, ha valami következetlenségre bukkant. De a könyvek lapjai közé leveleket is dugott – ezek között akadtak olyanok, amelyeket Roth váltott az írókkal, de Sergejeff talált olyat is, amelyeknek semmi közül nem volt az adott könyvhöz. A leveleken kívül a lapok között volt még bevásárlólista éppúgy, mint préselt virág vagy fogpiszkáló, ami a könyvtár dolgozói szerint arra utal, hogy Roth ténylegesen használta a könyvtárát, azzal élt.
A newarki közkönyvtár kiállítást is szervezett, amely már megtekinthető. Nagyjából 3700 könyvet állítottak ki Philip Roth személyes könyvtárából válogatva – ezek között vannak az elnökválasztásról szóló kötetek, Franz Kafka A per című könyvének több kiadása, de egy kézikönyv is az iPhone-alkalmazásokról.
A New York Times-on több kép is látható a kiállított tárgyakról – meg lehet nézni például Roth írógépét, de azt az albumot is, amit az író édesanyja készített a fiáról szóló újságcikkekből.
Idén egyébként két életrajz is megjelent Amerikában Philip Rothról; az egyik szerzőjét, Blake Baileyt több nő is szexuális visszaéléssel és zaklatással vádolta meg, a WW Norton pedig úgy döntött, hogy mégsem adja ki a könyvet. Az életrajz azóta új kiadóra talált - az esetről ITT és ITT írtunk bővebben.