Petőfit törölték a szerbiai tantervből

Több klasszikust, köztük Petőfi művét is kiveszik Szerbiában a kötelező olvasmányok közül. Az új tanterv alkotói ötven művet töröltek, például a Háború és békét és Az öreg halász és a tengert is. 

Könyves Magazin | 2020. június 10. |

Úgy tűnik, nemcsak Magyarországon zajlik az alaptanterv átalakítása, hanem Szerbiában is, ahol az egyik legnagyobb változtatás, hogy ötven alkotást töröltek a kötelező olvasmányok listájáról. A világirodalom több remek szerzőjéről nem fognak tanulni a szerb diákok, köztük Petőfi Sándorról sem, akinek Egy gondolat bánt engemet című versét tanították korábban.

Wass Albert és Szabó Magda is nagyobb hangsúlyt kap az új alaptantervben - Könyves magazin

A korábbinál hangsúlyosabban jelenik meg Wass Albert és Szabó Magda munkássága, de Csukás István és Herczeg Ferenc, sőt még az angol krimiszerző, Aga­tha Christie is helyet kapott a korszerűsített, hamarosan megjelenő Nemzeti alaptantervben (NAT) - írta a Magyar Nemzet. A tervek szerint tehát némileg változni fog az irodalomórákon a kötelező és ajánlott olvasmányok listája.

Hogy pontosan milyen műveket vettek ki a tantervből, arról egy szerb portál közölt részletes listát. Nem lesz kötelező olvasmány Tolsztoj Háború és békéje, Gogol Revizora, Hemingway Az öreg halász és a tenger című regénye, Solohov Csendes Donja, Maupassant Két jó barátja, Verlaine Holdfénye, és számos horvát szerző könyvét sem kell kötelezően elolvasniuk a jövőben a diákoknak. Az új tantervet a Zlatko Grušanović vezette intézet dolgozta ki. (Az igazgató Aleksandar Vučić szerb elnök feleségének rokona.)

Forrás: EuroNews

UPDATE:

Nyáry Krisztián Facebook-oldalán egy Szerbiában élő olvasó a következőket írta a hírről:

"Nem igaz, hogy törölték Petőfit a szerbiai tantervből. Az Egy gondolat bánt engemet című verset tették át a kötelezően feldolgozandó versek közül az ajánlottak közé. Ennyi történt, nem több. Megvoltozott a tanterv, igen, és sok szerzőnél már nem sorolják fel pontosan, hogy melyik művet kell tanítani, hanem a tanárra bízzák a választást. Tolsztojt sem törölték, csak a Háború és békét a kötelezőből az ajánlottba tették át, például. Csak szerettem volna megosztani ezt, mert a euronews cikke nem állja meg a helyét, egy szerbiai pletykalap hírének fordítására épül."

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Wass Albert és Szabó Magda is nagyobb hangsúlyt kap az új alaptantervben

...
Nagy

Fenyő D.: A kerettanterv anyagának kétharmada elhagyható

...
Gyerekirodalom

Elővettük minden idők legnép-szerűbb kötelező olvasmá-nyát

Ha van Magyarországon nagybetűs kötelező olvasmány, akkor az az Egri csillagok. Tizenöt éve a Nagy Könyvet is megnyerte. A regénynek és a belőle készült filmnek kétségtelenül elég masszív olvasói-nézői bázisa van. Újraolvastuk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek