Budapesten versenyt rendeznek a performatív férfiaknak: kik ők és miért olvasnak feminista irodalmat?

Budapesten versenyt rendeznek a performatív férfiaknak: kik ők és miért olvasnak feminista irodalmat?

A performatív férfiak matchát isznak, vászontáskát hordanak és feminista irodalmat olvasgatnak. De vajon miért is? 

sza | 2025. szeptember 05. |

Szeptember 13-án performative male contest-et szerveznek a Margit-szigeten, ahol a performatív férfiak mérhetik össze egymással kinézetüket, kiegészítőiket és főleg különböző olvasmányaikat. A kifejezés azoknak a férfiaknak a trendi gyűjtőneve, akik általában szépirodalmat vagy feminista irodalmat olvasnak, újhullámos italokat (pl. matcha) fogyasztanak és vászontáskát hordanak. Tehát távolról sem hagyományos alfahímek. 

Az internet természetesen megőrül a jelenségtől, a közösségimédia-oldalakat számtalan videó árasztotta el, amelyben performatív férfiakat láthatunk, akár egy olyan hasonmásversenyen, mint amit hamarosan Budapesten is megszerveznek.

@jen.trt 1st performative male contest in Canada taking place in Toronto 🤣🤣🤣 #performativemale ♬ original sound - Jen | Toronto Date Guide - Toronto Date Guide | Jen

Az egész csak álca?

A jelenség alapja a kinézet, ezért is kapta a performatív jelzőt. Az ilyen férfiak úgy öltözködnek, olyan könyveket olvasnak és olyan trendeket követnek (fotózás, bakelit lemezek, analóg kiegészítők – pl. zsinóros füllhalgató), amivel egy bizonyos esztétikát, stílust akarnak közvetíteni magukról.

Ennek pedig elengedhetetlen része a könyv. Ezek általában progresszív, baloldali könyvek, főleg feminista irodalom, legyen szó akár non-fictonről, akár szépirodalomról.

Így gyakran előforduló olvasmányok Sylvia Plath, Sally Rooney vagy Joan Didion kötetei, de Rick Rubin, a híres zenei producer önfejlesztő könyve is gyakran megfordul a kezükben.

Sally Rooney 
Intermezzo
Ford. Dudik Éva Annamária, 21. Század, 2024, 414 oldal.

Persze, ahogyan az internet működik, a sok rétegnyi irónia, zaj és mém között nehéz eldönteni, hogy ezek a férfiak tényleg olvasnak ilyet vagy csak divatkiegészítőnek használják a könyveket. A Guardian szerint előfordul, hogy többen csak azért öltöznek és viselkednek így, hogy imponáljanak a nőknek.

Bár elgondolkodtató, hogy ennyi férfitípus mellett (alfahím, sigma male, softboy) vajon az újra- és újragondolt férfiasság nem csak annak a tünete-e, hogy sem az érintettek, sem a társadalom nem tud mit kezdeni a férfiasság genderkérdéseivel.

Aki viszont nagyon is éli ezt a trendet, az szeptember 13-án összemérheti a stílusát másokével a Margit-szigeten a performative male contest rendezvényen.

Fotó: Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Igen nagy változások történtek az angolszász irodalomban, és talán sose lesz ugyanolyan, mint az 1800-as években.

...

Visszakapta fejét a duna-parti szobor – könyvek férfiaknak érzelmek kezeléséhez

Az „emelkedő vízszinttel" a szervezet arra mutat rá, hogy a probléma még komolyabb, mint hitték.

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Patrick Bateman az Amerikai Pszichó főszereplője az utóbbi időben a hipermaszkulinitás szinonimája lett az interneten. Nemrég a 2000-es film rendezője Mary Hannon beszélt arról egy interjúban, hogy nem érti ezt az egész jelenséget, és főleg azt, hogyan lett egy meleg férfi szatírájából a heteroszexualitás teteje. 

KÖNYVHÉT
...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

SZÓRAKOZÁS
...

A trailer alapján még Jane Austen is megirigyelné az Értelem és érzelem új adaptációját

Idilli és magával ragadó.

...

Az új Harry Potter-sorozat Hagridja szerint lesznek, akiknek nem tetszik majd

Nick Frostnak többet kell mutatnia a karakterből, mint elődjének. És ez sokaknak nem tetszhet majd. 

...

Túléli-e a szerelem a gimis éveket? Itt a Heartstopper-film előzetese!

Vége a tündérmesének, következnek a kapcsolati problémák. 

Hírek
...

A Biblia kötelező olvasmány lett a texasi iskolákban

...

Megalakult az Irodalmi Szakszervezet – ezek a célok!

...

Balsai Móni két évezred erotikus verseiből készített előadást

...

BookTok-álomprojekt: Colleen Hoover producerként csatlakozik az új Ali Hazelwood-adaptációhoz

...

Melyik könyv lehet „a nagy amerikai regény”? Híres szerzők árulják el kedvenceiket

...

Victor Hugo klasszikusa, A nyomorultak új feldolgozást kap

6 friss adaptáció, amit ne hagyj ki: Odüsszeia, Enola Holmes és a megunhatatlan klasszikusok

6 friss adaptáció, amit ne hagyj ki: Odüsszeia, Enola Holmes és a megunhatatlan klasszikusok

Családi dráma, fordulatos akció és grandiózus tengeri kaland. Mutatjuk, mit érdemes néznetek júliusban.

Szerzőink

chk
chk

Kicsoda Berg Judit, a kormány irodalomért és közművelődésért felelős helyettes államtitkára?

Valuska László
Valuska László

Tompa Andrea dühvel és reménnyel: Kolozsvárról, hatalomról és homoszexualitásról