Te fizetnél a gyerekednek, hogy olvasson?

Te fizetnél a gyerekednek, hogy olvasson?

Lehet pénzzel olvasóvá nevelni? Pozitív megerősítés vagy egyszerű zsarolás? Mutatunk néhány tippet, hogy lehet rávenni a gyereket az olvasásra - és néhány szempontot, hogy miért nem tragédia, ha ez pár évig nem sikerül.

bzs | 2025. január 03. |

Mi a teendő, ha a gyerek nem akarja letenni a telefont? Hogyan veheti fel a versenyt a könyv a közösségi médiával? Mireille Silcoff drasztikus lépésre szánta el magát: 100 dollárt ígért a lányának, ha elolvas egy regényt. 

Mireille Silcoff kanadai író, újságíró, az életét meghatározzák a könyvek, így még fájóbb volt számára, hogy 12 éves lánya képtelen volt leakadni a telefontról, amióta kapott egy mobilt. A gyerek semmit nem olvasott szórakozásból, hiába próbálta az édesanyja izgalmasan tálalni, hogy váltsanak olvasójegyet vagy ajánlotta fel, hogy bármilyen könyvet megvesz neki. Érdekesebbnek bizonyultak a közösségi oldalak, amelyeket szándékosan addiktívra terveznek, ez pedig különösen a fiatalokra van rossz hatással. 

Jenny Han
A nyár, amikor megszépültem - Nyár trilógia 1.
Könyvmolyképző Kiadó Kft., 2021, 256 oldal

Oldal/Forint?

Végül úgy döntött, pénzzel oldja meg a dolgot: felajánlott a lányának 100 dollárt (kb 39 ezer forint), ha egy hónap alatt elolvassa Jenny Han: A nyár, amikor megszépültem című ifjúsági regényét. „A lányomnak tudnia kell, hogy van más módja is annak, hogy egyedül legyen a saját gondolataival. Hogy megtapasztalhatod mások gondolatait a telefon igénybe vétele nélkül." - magyarázta a tapasztalatairól írt cikkben a New York Timesban.

A lánya végül mindössze két hét alatt el is olvasta a könyvet és jelentkezett a folytatásért,

a trilógia harmadik részét pedig hangoskönyvben hallgatta meg. Azóta vissza is tért a telefonjához, de az anyja szerint számára megérte a dolog. „Amennyire én meg tudom állapítani, működött a tervem. Ki tudja, hol lesz olvasóként 15, 16 vagy 50 évesen. Most azonban saját élménye van arról, hogy milyen hatásai lehetnek egy regénynek."

Olyannyira sikeresnek könyvelte el a projektet, hogy más szülöknek is azt javasolta, fizessenek a gyerekeiknek az olvasásért. A szakértők azonban megosztottabbak a kérdésben, hogy valóban ez a legjobb módja annak, hogy visszavezessük a gyerekeket a könyvekhez. 

Nem tragédia, ha pár év kimarad

Az olvasás megjutalmazása nem számít újkeletű dolognak, ilyen például a könyvtárak nyári olvasási kihívásai, ahol meghatározott számú könyv elolvasása után nyereményt kapnak hívta fel a figyelmet Vivian Howard, aki a szórakozásból olvasást kutatja. Azt mondja, megérti a szülők frusztrációját. Ennek ellenére azt gondolja, hogy az olvasás iránti érdeklődésnek belülről kell fakadnia. Attól fél, hogy az ezért cserébe ígért magas pénzjutalom egyfajta tranzakcióvá teszi ezt a tevékenységet a gyerek számára, nem örömmé. 

Dan Willingham, pszichológus, az olvasóvá nevelés szakértője egyetért azzal, hogy a díjak hatékonyak lehetnek, hogy a gyerekek az elvárt módon viselkedjenek és könyvet vegyenek a kezükbe. Azonban valószínűtlen, hogy ennek hatására nem válik örömforrássá és szokássá. A gyerekek olvasásra való ösztönzésével kapcsolatos kutatások, azt mutatják, hogy ez nem befolyásolja a dolgot. Egyes

régebbi kutatások szerint a jutalmazás még káros is lehet az olvasás iránti spontán igényre.

Emellett figyelembe kell venni azt is, hogy sok gyerek abbahagyja az olvasást nagyjából akkortájt, amikor középiskolások lesznek és felnőttként térnek csak vissza ehhez a szórakozáshoz. Egy 2017-es kutatás szerint a hat és nyolc év közötti gyerekek fele heti 5-7 napot olvas, míg a 15-17 éveseknek mindössze negyedére volt jellemző ez a szokás. A felnőttek 49 százaléka hetente olvas vagy hallgat könyvet, 31 százalékuk pedig naponta. (Az olvasóvá nevelésről itt írtunk)

Ne eröltesd!

Howard szerint az sem a világ vége, ha a gyerek néhány évig nem, vagy csak kevesebbet olvas. Felesleges ezzel stresszelni a szülőket. Sőt, ha eröltetik, az akár az ellenkező hatást is kiválthatja az ebben a korban a függetlenséget és a saját útjukat kereső fiataloknál. „Ha kipróbáltak néhány módszert, de a gyerek továbbra sem olvas, az

nem azt jelenti, hogy soha többé a kezébe sem vesz egy könyvet, pusztán annyit, hogy most nem igényli.

Willingham szerint a legjobb, amit a szülők tehetnek, hogy példát mutatnak az olvasási szokásokkal a gyerekeiknek. (Erről Dragomán György beszélt itt) De ez nem merül ki abban, hogy olvasnak előttük. Sokat segíthet, ha megszeretetjük velük a tanulást, az új dolgok megismerését például azzal, hogy más úton megyünk haza vagy valami olyasmit vásárolunk a boltban, amit még nem kóstoltunk előtte. (Itt olvashatsz bele az Olvasásmotiváció című kötetbe)

Inspiráló lehet a gyerekeknek, ha saját maguk választhatják ki, mit szeretnének olvasni, teszi hozzá Wendy Burch Jones könyvtáros.

„Az olvasás, az olvasás. Mindegy, hogy magazin, manga vagy képregény.

Ahogy a technológia sem feltétlenül ellenség. Az ebook és a hangoskönyv szintén olvasásnak számít. Ez megkönnyíti a dolgot azoknak, akik nehezen küzdik át magukat egy nyomtatott könyvön."

Forrás: cbc.ca

Fotó: Pixabay

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Olvasóvá nevelni egy gyereket egyáltalán nem könnyű feladat, de nem is lehetetlen

Vass Dorottea Olvasásmotiváció című könyve az olvasás iránti kedv felkeltésében segít pedagógusoknak és szülőknek. Olvass bele!

...

Dragomán György szerint így neveljük magunkat olvasóvá

Dragomán György mantrája, hogy mindennap kell(ene) időt szakítanunk legalább félóra olvasásra, viszont aki úgy érzi, neki ez nem megy, annak egy több pontból álló javaslatcsomaggal segít.

...

Így neveld olvasóvá a gyerekedet

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Hírek
...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

A varázslók-trilógia világhírű szerzője fantasyként gondolta újra az Artúr-mondakört

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Olvass!
...

Ez történik, ha hívatlan vendég érkezik egy esküvőre – Olvass bele az abszurd humorral teli regénybe! 

Részlet az Indulhat a nászmenet című regényből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz? 

...

A balatoni gyilkos mögött ott rejtőzik az igaz gonosz: a kapuzárási pánik - Olvass bele Dorosz Dávid krimijébe!

Egy baráti társaság kibérel egy balatoni villát, hogy megbeszéljék, hogy haladt az életünk az egyetem óta, másnap a rendőrség egy hulla után nyomoz a villa alatti partszakaszon. Mi történt?