A liberális programmal induló Progresszív Szlovákia (PS) nyerte az EP-választást északi szomszédunknál. Az az Ódor Lajos vezette a párt listáját, akit Szlovákia első magyar származású miniszterelnökeként ismerünk. Ódor 2023-ban adta át az ország vezetését a májusban egy merényletben súlyosan megsebesített Robert Ficónak.
Progresszív előretörés
A PS 27,8 százalékos eredményt ért el a hétvégi voksoláson, ami tíz százalékponttal jobb, mint amit a tavalyi általános választáson szereztek a progresszívek, így ők küldhetik a legtöbb képviselőt az Európai Parlamentbe.
A PS listáját vezető Ódor Lajosra közel 300 ezren voksoltak. Több mint 100 ezer szavazattal többet kapott, mint Lubos Blaha, a Smer (vagyis Robert Fico pártjának) a politikusa. A szlovákiai magyarokat képviselő Szövetség nem szerzett EP-mandátumot,
a leadott szavazatoknak ugyanis a 3,9 százalékát sikerült begyűjteniük.
A közgazdász végzettségű, a CEU vendégprofesszoraként is tevékenykedő Ódornak tavaly Mindentudók kézikönyve címmel megjelent egy tudománynépszerűsítő kötete.
Hogyan lehetünk a közösség hasznos tagjai?
Amint a vele készült interjúnkban elmondta, eredetileg a lányának kezdte el írni a fejezeteket, amikor szembesült azzal, hogy a közoktatásban még mindig az adatok magolásán van a hangsúly.
„Az iskolában nagyon keveset beszélünk arról, hogyan legyünk boldogok az életben, vagy hogyan legyünk jó pénzügyminiszterek otthon, vagy hogyan lehetünk a közösség jobb tagjai. Arról is keveset hallunk, hogy mik azok a megatrendek, amik a 21. században formálják az életünket. Nem az a fontos, hogy Hondurasnak milyen iparágai vannak, vagy hogy fel tudunk-e írni egy kémiai képletet, hanem az, hogy tudunk-e jókat kérdezni. Kritikus és stratégiai gondolkodás – ez mind benne van a könyvben” – mondta nekünk Ódor.
Inkább rókák, mint sünök
A Mindentudók kézikönyve tehát az átfogóbb kérdések megértésére, valamint a mai élet kihívásainak megismertetésére koncentrál. A 42 fejezetből (nem véletlen a Douglas Adams-i szám) álló kötet humorral és a laikusok számára is érthetően magyaráz például a kvantummechanikáról, a GDP-ről, a demokráciáról,
vagy az agykutatási eredmények alapján a tudatról is.
„Szerepel a könyvben egy metafora a kutató-pszichológus Philip Tetlocktól, hogy milyen típusú emberek látják jobban, mi következik. A róka sokféle dolgot tud, bár nem annyira mélyen, a sün csak egyet – szúrni –, de azt nagyon, és mindenhol azt próbálja alkalmazni, tehát ő egy szakbarbár. Tetlock azt találta, hogy a rókák jobban átlátják, mi történik majd a világban, ezért is hangsúlyozom a fiataloknak vagy ha cégekhez hívnak előadni, hogy próbáljanak vagy sokféle sünit alkalmazni, vagy több rókát felvenni a céghez, mert a világ egyre összetettebb, és így lesz esélyük elérni valamit. A könyv is inkább a rókaságról szól.”
Forrás: 24.hu
Nyitókép: Valuska Gábor