A videó készítői által „látnoki történetmondóként” jellemzett Octavia E. Butler már fiatalon a történetek bűvkörében élt. A szégyenlős, zárkózott gyerek már egészen kiskorától meséket talált ki, 12 évesen pedig kikönyörgött az anyjától egy írógépet: látott ugyanis egy sci-fi filmet, ami egyáltalán nem nyűgözte le, és arra jutott, hogy ő jobbat tudna írni.
Octavia E. Butler változatos szereplőket akart írni változatos közönségnek, műveiben pedig gyakran vett alapul olyan társadalmi problémákat, mint a diszkrimináció – könyvei révén pedig arra akarta rávenni olvasóit, hogy ezeket a problémákat új szemszögből vizsgálják meg.
A videóban szóba kerül a magyarul most megjelent A magvető példázata című regénye is: ebben egy olyan Kaliforniát ábrázolt, amelyet tönkretett a vállalatok kapzsisága, az egyenlőtlenség és a környezeti pusztítás. A kötet a Földmag című duológia első része, a folytatásban pedig (amely eredetileg 1998-ban jelent meg) egy olyan elnökről írt, aki virtuális valósággal és elektromos nyakörvekkel irányítja az amerikaiakat, a jelmondata pedig a következő: Make America Great Again (Tegyük naggyá újra Amerikát).
Butler amúgy szívesen vizsgálta új szemszögből a történelmet is – Kindred című regénye például egy olyan nőről szól, akit többször visszarántanak a múltba, mégpedig egy marylandi ültetvényre, ahol az őseit dolgoztatták. Ennek során viszont Butler nemcsak a múlttal, hanem egy nehéz dilemmával és egy múltbéli traumával is szembesíti hősét, rajta keresztül pedig az olvasóit is.