Octavia E. Butler a feje tetejére állította a sci-fi műfaját

Octavia E. Butler a feje tetejére állította a sci-fi műfaját

A 2006-ban elhunyt Octavia E. Butler egy modern klasszikus, aki műveiben gyakran rámutatott a társadalmi visszásságokra és igazságtalanságokra. A magvető példázata című regénye a hét könyve volt nálunk, ennek elolvasása előtt vagy után pedig érdemes végigpörgetni azt a rövid TED-videót, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy miért is érdemes Butler könyveit olvasni.

ro | 2021. augusztus 30. |

A videó készítői által „látnoki történetmondóként” jellemzett Octavia E. Butler már fiatalon a történetek bűvkörében élt. A szégyenlős, zárkózott gyerek már egészen kiskorától meséket talált ki, 12 évesen pedig kikönyörgött az anyjától egy írógépet: látott ugyanis egy sci-fi filmet, ami egyáltalán nem nyűgözte le, és arra jutott, hogy ő jobbat tudna írni.

Octavia E. Butler
A magvető példázata
Ford. Huszár András, Agave, 2021, 352 oldal
-

Octavia E. Butler változatos szereplőket akart írni változatos közönségnek, műveiben pedig gyakran vett alapul olyan társadalmi problémákat, mint a diszkrimináció – könyvei révén pedig arra akarta rávenni olvasóit, hogy ezeket a problémákat új szemszögből vizsgálják meg.

A videóban szóba kerül a magyarul most megjelent A magvető példázata című regénye is: ebben egy olyan Kaliforniát ábrázolt, amelyet tönkretett a vállalatok kapzsisága, az egyenlőtlenség és a környezeti pusztítás. A kötet a Földmag című duológia első része, a folytatásban pedig (amely eredetileg 1998-ban jelent meg) egy olyan elnökről írt, aki virtuális valósággal és elektromos nyakörvekkel irányítja az amerikaiakat, a jelmondata pedig a következő: Make America Great Again (Tegyük naggyá újra Amerikát).

Butler amúgy szívesen vizsgálta új szemszögből a történelmet is – Kindred című regénye például egy olyan nőről szól, akit többször visszarántanak a múltba, mégpedig egy marylandi ültetvényre, ahol az őseit dolgoztatták. Ennek során viszont Butler nemcsak a múlttal, hanem egy nehéz dilemmával és egy múltbéli traumával is szembesíti hősét, rajta keresztül pedig az olvasóit is.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Octavia E. Butler disztópiájában a falak a biztonság illúzióját keltik

Octavia E. Butler 1993-as disztópiája nyomasztóan ismerős napjainkból: klímakatasztrófa, járványok, állandósult erőszak, nemi elnyomás, egyre szélsőségesebb vagy érdektelenebb politikusok. A magvető példázata a hét könyve.

...
Beleolvasó

Octavia E. Butler látnoki disztópiájában járványokat, háborút és tartós vízhiányt vizionált

A magvető példázatával kezdődő kétkötetes, Földmag című duológiája igazi látnoki könyv: a második részben az USA megválaszt magának egy szélsőséges, radikális elnököt, aki a „Make America Great Again" jelmondattal kampányol.

...
Hírek

Octavia E. Butler: Felejtsd el az inspirációt, felejtsd el a tehetséget, csak írj!

A többszörös Hugo- és Nebula-díjas szerző tanácsai műfajtól függetlenül hasznosak lehetnek azoknak, akik írásra adják a fejüket - ezek közül válogattunk ki most ötöt.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

Polc

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...

A halál tagadása és a halhatatlanná tétel gesztusa is benne van Ernaux szüleiről szóló kisregényeiben

...