Nádas Péter jóvoltából kéz- és gépiratokkal, levelekkel, családi és művészeti fényképekkel, nyomtatványokkal, színházi előadások, illetve rendezvények plakátjaival bővült a Petőfi Irodalmi Múzeum anyaga.
Kutakodj a Nádas-univerzumban!
Nem titok, hogy az idén 20 éves Párhuzamos történetek szerzője fotográfusként is dolgozott, egy 2012-es kiállítását követően pedig odaadományozta a múzeumnak a pályája egészét lefedő fényképválogatását. Ez a képzőművészeti gyűjtemény egészül ki most az életmű további fontos dokumentumaival, melyeket korábban a zalaegerszegi Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban őriztek.
A PIM Kézirattárában Nádas Péter a 70-es évek végétől a 90-es évekig keletkezett esszéit, drámáit, kortársak kötetei nyomán született kritikáit és műveinek fordításait helyezték el.
Fellelhetőek például az Évkönyv és Az égi és a földi szerelemről című kötetek kéziratai, valamint olyan drámák szövegkönyvei, mint a Találkozás vagy a Takarítás. Érkezett továbbá huszonkét doboznyi cikkgyűjtemény is, amely betekintést nyújt Nádas Péter nemzetközi és hazai fogadtatásába.
Nádas a Margón
A Tavaszi Margó Fesztiválon április 5-én Nádas Péterrel és Csordás Gáborral, a Jelenkor Kiadó volt igazgatójával Gyárfás Dorka beszélget az idén 20 éves Párhuzamos történetekről. Részletek itt.
Ami a Fotótárat illeti, ez mintegy 150 darabbal egészült ki, köztük a vadkörtefa ciklus egyik részével, egy fiatalkori önarcképpel, 80-as évekbeli berlini enteriőrökkel és Gombosszegen készült képekkel. Az alkotó az 1950-es évek végétől az ezredfordulóig analóg, utána digitális technikával dolgozott.
Még több Nádas
Nádas életművét a Petőfi Irodalmi Múzeum mellett két nagyobb nemzetközi gyűjtemény is őrzi, nevezetesen a zugi Kunsthaus fotóművészeti archívuma és a Berlini Művészeti Akadémia irodalmi anyaga.
Az ajándékozás tiszteletére április 2-án 18 órától Nádas Péterrel és Bazsányi Sándorral, a PIM munkatársával és a Nádas-monográfia szerzőjével Winkler Nóra beszélget írásról, fotóművészetről, az író és a gyűjtemény viszonyáról a Károlyi-palota dísztermében. Részletek itt.
(MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum)
Fotó: Valuska Gábor