Kíváncsi vagy Nádas Péter kézirataira? A PIM-ben megnézheted őket

Kíváncsi vagy Nádas Péter kézirataira? A PIM-ben megnézheted őket

Többek között az Évkönyv kéziratával, valamint a híres vadkörtefa-fotósorozat egyik darabjával egészült ki a Petőfi Irodalmi Múzeum Nádas-gyűjteménye.

bs | 2025. április 01. |

Nádas Péter jóvoltából kéz- és gépiratokkal, levelekkel, családi és művészeti fényképekkel, nyomtatványokkal, színházi előadások, illetve rendezvények plakátjaival bővült a Petőfi Irodalmi Múzeum anyaga.

Kutakodj a Nádas-univerzumban!

Nem titok, hogy az idén 20 éves Párhuzamos történetek szerzője fotográfusként is dolgozott, egy 2012-es kiállítását követően pedig odaadományozta a múzeumnak a pályája egészét lefedő fényképválogatását. Ez a képzőművészeti gyűjtemény egészül ki most az életmű további fontos dokumentumaival, melyeket korábban a zalaegerszegi Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban őriztek.

A PIM Kézirattárában Nádas Péter a 70-es évek végétől a 90-es évekig keletkezett esszéit, drámáit, kortársak kötetei nyomán született kritikáit és műveinek fordításait helyezték el.

Fellelhetőek például az Évkönyv és Az ​égi és a földi szerelemről című kötetek kéziratai, valamint olyan drámák szövegkönyvei, mint a Találkozás vagy a Takarítás. Érkezett továbbá huszonkét doboznyi cikkgyűjtemény is, amely betekintést nyújt Nádas Péter nemzetközi és hazai fogadtatásába.

Nádas a Margón

A Tavaszi Margó Fesztiválon április 5-én Nádas Péterrel és Csordás Gáborral, a Jelenkor Kiadó volt igazgatójával Gyárfás Dorka beszélget az idén 20 éves Párhuzamos történetekről. Részletek itt.

Ami a Fotótárat illeti, ez mintegy 150 darabbal egészült ki, köztük a vadkörtefa ciklus egyik részével, egy fiatalkori önarcképpel, 80-as évekbeli berlini enteriőrökkel és Gombosszegen készült képekkel. Az alkotó az 1950-es évek végétől az ezredfordulóig analóg, utána digitális technikával dolgozott.

Még több Nádas

Nádas életművét a Petőfi Irodalmi Múzeum mellett két nagyobb nemzetközi gyűjtemény is őrzi, nevezetesen a zugi Kunsthaus fotóművészeti archívuma és a Berlini Művészeti Akadémia irodalmi anyaga.

Az ajándékozás tiszteletére április 2-án 18 órától Nádas Péterrel és Bazsányi Sándorral, a PIM munkatársával és a Nádas-monográfia szerzőjével Winkler Nóra beszélget írásról, fotóművészetről, az író és a gyűjtemény viszonyáról a Károlyi-palota dísztermében. Részletek itt.

(MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum)

Fotó: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!

...

20 éves Nádas Péter nagy műve: színházi előadással és különleges kötettel indul az évforduló

Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama 20 évvel ezelőtt jelent meg. Az évforduló alkalmából egész évben különleges események várhatóak, az első pedig egy színházi előadás és két különleges könyv.

...

Nádas Péter jótékonysági aukcióra bocsátja a műtárgyait a Jelenkor megmentéséért

Az aukció december 16-a és január 5-e között zajlik. A könyves különlegességek mellett, nemzetközi és hazai alkotók műtárgyait is megvásárolhatjuk, amikhez Nádas által írt megjegyzések is társulnak. Minden sikeres licitből befolyó pénz a Jelenkor folyóirat támogatását szolgálja. 

Hírek
...

Elkészült a világ első összehajtható ebook-olvasója

...

Spiró Táncsics feleségéről írta új regényét, júniusban érkezik

...

Bruck Edith: Ferenc pápa szeretetteljes, barátságos és egyszerű ember volt

...

Szex, harc és történelem: a Hunyadi felkerült a Netflixre

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

...

„Uram, bocsáss meg!” – ezt írta Bram Stoker a Drakula megjelenése után

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig